Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '10

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
784
 

"Emeği Sömürmeyin"

"Emeği Sömürmeyin"
 

Bu söz Sayın Başbakan'ın doğru olarak ve gerçekten Hakk'tan ve halktan yana bir konuşma yapmıştır. Bu konuşma hakikaten son yıllarda iktidar için büyük cesaret işidir.

Bu konuyu muhalefet yüksek sesle hiç gündeme getirmemiştir.

Bu söz konusu söylemin işlerliği özellikle Güneydoğuda 10-15 yıldan beri devam etmektedir. Batıda faaliyet gösteren firmalar, doğuda yerli iş adamları ile fason üretim siparişleri ile apartman altı atölyelerde faaliyet göstermektedirler. Halktan alınan duyumlara göre gülünç sayılacak ücretlerle özellikle genç kız ve bayanlar çalıştırılmaktadır. Bu durum Çin rekabeti için normalmiş gibi, fısıltı kamuoyu oluşumu ile evlerinde boş oturan kızların cep harçlığı ve çeyiz parası için çalıştıkları; normalleşme halini haldığı vaziyetteyken,

Sayın Başbakan düymeye bastı ancak sonuç alınır mı zaman gösterecek. Aslında bu durum iktidarın uzun süreli icraat sürecinde neden görmezden geliniyordu, bunu da bilip önlemek veya gereken düzenleme ve kontolleri yapmamak sorumluğunu da gözardı etmemek gerekli. Fakat muhalefet uyuya dursun!

"Erdoğan TOBB`u da emek sömürüsü konusunda uyardı."

"Erdoğan, şunları söyledi: `Nasıl daha fazla kazanırım derken orada insanımızın sömürüsü, emek sömürüsü yapılıyor. Bu kadar açık konuşuyorum. Özellikle tekstil sektörü çok acımasız. Özellikle kadınların istihdam edildiği yerlerde acımasızca görüyoruz. Sosyal güvence noktasında acımasız davranışların olduğunu görüyoruz. Sıkıştırdıkça bunlar feryada başlıyorlar.

Emeği sömürerek ben zengin oldum demek olmaz.`"

Bu konuşma önemsenmeli ve alkışlanmalı. Tarafsız olarak doğru sözün herkes tarafından kabul edilmesi gerekir ancak bu yanlışların unutulması anlamı taşımaz. Herşeyde doğruluk beklemek halk ve yurttaş olarak hakkımızdır.

http://www.tumgazeteler.com/?a=6071027

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emeğin sömürüsüne dayalı sistemde "Aman emekçileri sömürmeyin" sözü sadece popülizmdir. Doğu'da kızların fason iş yapmalarına gelince tam bir safsata.. Şimdi düşünün. İstanbuldaki bir teksitil fabrikası hammadeyi Doğuya gönderecek bir kamyon 1.500 TL, üretilmiş mal İstanbula gelecek + 1500 TL. Oldu mu 3.000 TL. Emekten yapılacak tasarruf 50.000 TL lik bir kamyon malda zaten 3.000 TL den fazla değildir. Zahmeti zaman kaynı da cabası.. Şimdi fikir mi bu yani?

Ayhan ÖZTÜRK 
 21.04.2010 16:47
Cevap :
Bu yöredeki bildiğim gördüğüm atölyeleri hayali olarak yazacak değilim. Kar zarar durumunu emeği ucuza getirerek denkliyorlar demek ki! Yorumunuz için teşekkür ederim.  21.04.2010 21:58
 

Başbakan biraz popülizm yapıyor gibi. İstediği firmaların üzerine maliyeyi gönderip nasıl istediği biçime soktuğunu biliyoruz. Halkı okşayacak konuşma yapana kadar bir kaçının üzerine gitse hepsi hizaya gelir. Tabii, iktidar bunu ister mi? o ayrı bir soru. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 16.04.2010 20:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1780
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster