Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3047
 

-Gösteri Peygamberi-bir delinin güncesi

-Gösteri Peygamberi-bir delinin güncesi
 

"Adem ve Havva yasak elmayı cennet bahçesindeki sonsuz mutluluk çok sıkıcı olmaya başladığı için yemiş olabilirler mi?"Dövüş Kulubü'ün yazarı Chuck Palahnıuk'dan en az ilki gibi sıradışı ve sürükleyici bir roman Gösteri Peygamberi.

Amerikan hayatının tam ortasına yerleştirilmiş bir ayna;Gösteri Peygamberi yeni bir bin yılın başındaki modern dünyanın ürkütücü çılgınlığına ve medyanın boyasız yüzüne ilişkin karanlık bir taşlama;bir yeraltı edebiyatı örneği.Yalnızlık,yabancılaşma,üretim,tüketim,şiddet,pornografi ve şöhret.

"Bir şeyler yapıyor olmanızın hiçbir önemi yok.Eğer yaptıklarınızı kimse fark etmiyorsa,hayatınız koca bir sıfırdan ibarettir."

"Ölmek insanın canını yakar ama yaşamaya devam etmek çok daha fazla acıtır."

"Hayat hikayenin tam ortasında ölme şansın her zaman var."

Tender Branson kitabın sondan başa saydığı sayfaların birinde der ki:

"İsa uyku hapları yutup,bir banyonun zemininde tek başına ölseydi,cennete gider miydi?"ya da"İsa Mesih,kendisinin kimsenin izlemediği,kimsenin ona işkence etmediği ve başında ağlayıp sızlamadığı bir kodeste can verseydi acaba bizi kurtarabilir miydi?"

Kurtuluşun başarısı ne kadar tanındığınıza,izlendiğinize ve dikkat çekebilmenize bağlı.İzleyici oranları.Reyting.Şöhret

"İntihar etmekle şehit olmak arsındaki tek fark,basında çıkacak haberlerin miktarıdır."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu son cümledeki söz de yazara mı ait? Doğrusu buna katılmak mümkün değil. Bildiğiniz gibi şehitlek dini ve manevi bir kavramdır. Ahiret dediğimiz öbür dünya için faziletli bir ölüm olarak tanımlanır. İntihar ise bütün dinlerde yapılmaması gereken bir eylem olarak anlatılır ve günah olarak yorumlanır. Bu şartlarda şehitlikle intiharı karşılaştırmak bile abes olur. Yazar belki ateisttir, işin dini boyutunu hiç kaale almamış olabilir. O zaman da zaten şehitlik diye bir kavram olmaz. Ayrıca bu açıdan da bu söz doğru olamaz. Çünkü sonuçta intihar da bir ölüm çeşididir. Askerde veya herhangi bir görev sırasında ölenle intihar ederek ölen arasındaki fark ancak dünyada sahip olduğu mevki, makam, zanginlik, şan, şöhret gibi vasıflarıyla alakalıdır. Bir garibin ne savaşta ölmesi kimsenin umurundadır, ne de intihar etmesi. Halbuki tanınmış, ünlü, zengin bir kişinin intiharı da, her çeşit ölümü de Basına malzeme olur, haber sayısını artırır.

Ahmet YILMAZ 
 09.10.2007 13:23
Cevap :
edebiyat kurgudur,yazarın değil,yarattığı karakterin cümleleri bunlar.size otobiyografi dışında tüm edebi yapıtaları okurken kurgu olayını unutmamanızı öneririm ve gösteri peygamberi dini değil medyayı yerer.saygılarımla  11.10.2007 22:31
 

yeraltı edebiyatı vazgeçilmez tutkum...bu nedenle ayrıntı yayınlarını büyük bir zavkle takip ediyorum...chuck palahniuk ise hayranlık duyduğum yazarların başında geliyor...figh club'ı okumak ,ardından tıkanma ve gösteri peygamberi'ni... bu kitap palahniuk'un fight club'dan ibaret olmadığının kanıtı... özellikle sayfaların ters numaralandırılmış olması,herşeyin sondan başa,baştan sona devam etmesi...bu güzel kitabı hatırlattığınız için teşekkürler..Saygılar..

Çiğdem Ya. 
 06.10.2007 0:58
Cevap :
bu kitap benim okuduğum ilk yeraltı edebiyatı örneğiydi ve beni etkileyen öyle çok cümle yeralıyordu ki.Bu kitabı okuyan insan farklı biri olur bence,zaten bize birşeyler katmayan kitap ve filmleri başarılı bulmam ben...Teşekkürler!  07.10.2007 17:30
 

Chuck Palahniuk'un hemen bütün kitapları okunası bence. Sevdiğim yazarlardan biridir. Sarsar, düşündürür... Ve geride mutlaka bir şeyle bırakır. Özellikle "yozlaşmayı" çok çarpıcı yaşatır okura. Mutlukalın:)

madamex 
 06.10.2007 0:43
Cevap :
Geride bir şeyler bıraktı;kesinlikle...Sevgiyle kal!  07.10.2007 17:31
 

Ninni ve tıkanma kitaplarını okudum. Tanıtımını yaptığınız kitap sırada bekliyor. Dövüş klübü kitabının filmini seyretmiştim. Kitabını en sona sakladım. Başarılı bir yazar olarak değerlendiriyorum. Sıra dışı, ilginç bir anlatımı var. Kitaplarının kurgusu alışılmış kurgulardan oldukça farklı. Ninniyi tıkanmadan daha başarılı buldum. Ninni ile ilgili yazımı okuduğunuzu umuyorum. Kitaplarında medyanın palavraları ile yozlaşmış kültürün insanları nasıl etkilediğini işliyor. Selam ve sevgilerimle...

Hakan Şahin 
 06.10.2007 0:06
Cevap :
İlk işim yazınızı okumak olacak.Yorumunuz için de teşekkürler.  07.10.2007 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1396
Kayıt tarihi
: 24.06.07
 
 

19 yaşında İstanbul Üniversitesi'nde amerikan edebiyatı öğrencisiyim. Hobilerim: okumak, yazmak, fil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster