Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '15

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
3702
 

"İş Bulamıyorum" Diyenlere

"İş Bulamıyorum" Diyenlere
 

İş Bulamıyorum


İşsizlik
 
Yeni mezunlarımızın psikolojilerini, iş ararken yaşadıkları gel-git'lerle dolu süreci, mülakat handikaplarını ve sıfır tecrübe ile nasıl iş bulabileceklerine dair ufak ip uçlarını daha önceki yazılarımızda paylaştık.
 
 
Deneyimsiz genç arkadaşlarımız için "işsizlik" hali, bir noktaya kadar daha tolere edilebilir bir durumdur. 
 
Peki ya diğerleri?
 
Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak 2015 'İş gücü İstatistiklerini' açıkladı. Buna göre ülke genelindeki işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 454 bin kişi artarak, 3 milyon 259 bin kişi olurken, işsizlik oranı %11.3 seviyesine yükseldi.
 
Maalesef bu ürküten rakamlara, işsiz olup da umudunu keserek iş aramaktan vazgeçen binlerce insan ve kayıt dışı çalışanlar dahil değil. Onları da dahil edersek, durumun vahameti daha ağır bir tablo ile karşımıza dikiliyor.
 
İşsiz kaldığınız dönemde yaşayacaklarınız; işsizlik sürenize, bakmakla yükümlü olduğunuz insanların olup olmadığına, sorumluluklarınıza, maddi durumunuza, yaşınıza ve kişilik özelliklerinize göre elbetteki değişkenlik gösterecektir. 
 
Ödemek zorunda olduğu kredi borçları altında ezilmeyen biri, kapısına haciz memurlarının dayanacağı günü bekleyene göre bu süreci daha rahat geçirecektir.
 
Genç bir işsiz, yaşının ve enerjisinin getirdiği avantajlar sayesinde, orta yaş ve üzeri bir işsize göre daha fazla iş alternatifine sahip olacağından, o da bu süreci daha umutlu geçirecektir. 
 
Bu gibi farklılıkları bir kenara bırakırsak, içinde bulunduğunuz koşullar ne olursa olsun, işsiz kaldığınız dönemleri en az hasarla atlatmanız için yapabileceklerinize bir göz atalım.
 
BİR SORAN BİR BİLEN TAVSİYESİ:
 
1- DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPIN:
 
İş Bulamıyorum Diyenlere Tavsiyeler
 
Bir Tavsiye
 
Şunu unutmayın;
 
"Suya düştüğünüz için değil, sudan çıkamadığınız için boğulursunuz."
 
O yüzden, fazla vakit kaybetmeden, içinde bulunduğunuz durumu bir çok açıdan ele alıp, olanlarla ve olabileceklerle mümkün olan en objektif şekilde yüzleşin.
 
Neden işsiz kaldınız?
Ne kadar süredir işsizsiniz?
Bu süre içinde yeteri kadar araştırma ve başvuru yaptınız mı?
Hiç bir iş görüşmesi daveti almadınız mı? Sizce neden? 
İş görüşmelerine gittiyseniz, neden reddedildiniz? Nerede hata yaptınız? 
Maddi durumunuz sizi daha ne kadar idare eder?
Öncelikleriniz neler? Ücret? Yan haklar? Yükselme imkanları? Huzur?
Fazla seçici davranıyor olabilir misiniz?
 
 
Tüm bu sorulara ve bunları sordukça aklınıza gelebilecek diğer tüm sorulara içtenlikle cevap verin. Gerekirse yazın. Cevapları zihninizin içinde döndürüp durmaktansa, daha somut bir şekilde, önünüzde yazılı olarak görmek daha faydalı olacaktır.
 
2- PANİK YAPMAYIN:
 
İş Bulamıyorum Diyenlere Tavsiyeler
 
Bir Tavsiye
 
Yukarıdaki soruları sordukça, aslında daha ziyade cevapladıkça, bazı şeyler gözünüzde olduğundan fazla büyüyecektir. Bu normaldir.
 
Hele ki hatalarınızı ve tüm olumsuzlukları arka arkaya dizdikçe, işin içinden asla çıkamayacağınızı düşünüp daha da paniğe kapılmanız olasıdır. Bunu yapmayın! Siz o yüzleşmeyi, iyice darmadağın olmak için değil, önünüzdeki her bir engele çözüm üretebilmek için yaptınız. O yüzden biraz sakinleşin. 
 
3- ÇÖZÜM ÜRETİN:
 
İş Bulamıyorum Diyenlere Tavsiyeler
 
Bir Tavsiye
 
Cevapladığınız her bir sorunun yanına, bulabildiğiniz makul çözümleri de yazın.
 
Gerçekçi olun. Gerekirse çevrenizden de destek alın. Her problemi tek başınıza çözmek zorunda değilsiniz. 
 
Başlayın.
 
 
Soru: Yeteri kadar başvuru yaptınız mı?
 
 
Cevap: Sadece belli başlı bir kaç kariyer sitesinde, gözünüze çarpan ilanlara başvurdunuz. 
 
Çözüm: İnternette en bilindik olanların dışında, onlarca kaliteli kariyer platformu var. Hepsini iş arama sürecinize dahil etmek zorundasınız. Ayrıca unutmayın ki, tüm şirketler kariyer sitelerine ilan vermezler. Bu yüzden, mesleğiniz, çalışmak istediğiniz sektör ya da alana göre, o alanda faaliyet gösteren firmaların bir listesini çıkarın. Bu firmaların internet sitelerine giderek, kısa bir önyazı ile beraber özgeçmişinizi e-mail yoluyla gönderin.   
 
Ya da,
 
Soru: Maddi durumunuz sizi daha ne kadar idare eder?
 
Cevap: Birikimleriniz sayesinde, 2 ay kadar daha, çalışırken sürdürdüğünüz hayatı rahatça sürdürebilirsiniz.
 
Çözüm: "Peki 2 ay sonra ne yapacağım?" demek yerine, şimdiden şu andaki rahatınızdan biraz feragat etmek en mantıklı çözümdür. Unutmayın, 2 ay içinde iş bulacağınızın ya da bulamayacağınızın bir garantisi yok. O yüzden, tedbirli olmakta fayda var. Standartlarınızı biraz düşürün. Fuzuli harcamalarınızı, yapmak zorunda olduğunuz ödemeleri, banka hesabınızdaki birikimi enine boyuna düşünerek makul bir maddi eylem planı oluşturmanız şart.
 
Bu şekilde üreteceğiniz çözümler, emin olun hem kendinize olan güveninizi ve umudunuzu arttıracak, hem de sizi panik havasından uzaklaştıracaktır. 
 
4- GEÇİCİ İŞ FIRSATLARINI DEĞERLENDİRİN:
 
İş Bulamıyorum Diyenlere Tavsiyeler
 
Bir Tavsiye
 
İstediğiniz işi bulana kadar, evde boş boş oturup zaman öldürmektense, hem maddi hem de manevi olarak sizi geçici bir süreliğine tatmin edebilecek iş fırsatlarına odaklanın.
 
Part-time (Yarı Zamanlı) ya da evden yapılabilecek işler, bu açıdan oldukça faydalıdır. Yabancı diliniz varsa, internet üzerinden çevirmenlik yapabilir ya da  alanınızda oldukça tecrübe sahibiyseniz, firmalara yarı zamanlı olarak danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.
 
5- HAREKETE GEÇİN:
 
İş Bulamıyorum Diyenlere Tavsiyeler
 
Bir Tavsiye
 
Ürettiğiniz çözümlere dayalı olarak hazırladığınız eylem planını, en kısa zamanda uygulamaya başlayın.
 
Yazımızın başında verdiğimiz rakamları bir daha düşünün ve vakit kaybetmeyin, çünkü çok fazla rakibiniz var ve unutmayın; 
 
bu süreç ne yazık ki o kadar da adil işlemiyor.
 
İş Bulamıyorum Diyenlere
 
İşsizler Ordusu
 
Sorumluluklarınız çok fazla, koşullar yeterince ağır, rekabet had safhada... 
 
O yüzden, "İş Bulamıyorum" gerçeğini kabullenip, hatalarınız ve koşullarla yüzleşerek, buna göre bir plan oluşturup harekete geçmek yerine, "İş Beni Bulmuyor" moduna girerseniz, kendi kendinize bir darbe daha vurmuş olursunuz. 
 
Hepimizin başına gelen ya da gelebilecek olan bu süreci, en az hasarla atlatmanız ve hak ettiğiniz işe kavuşmanız dileğiyle...
 
 
 
http://birsoranbirbilen.blogspot.com
 
 
 
Solohan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu böyle olmayacak. Ben şimdi işten kovulma anılarımı yazacağım. Böylece neden kovulduğumu anlayacak ve kovanlara da hak vereceksiniz. Siz insan kaynakları müdürüsünüz. Kazara sizin elemanınız olsam sanıyorum daha işe giriş işlemlerim bitmeden kovarsınız beni. Kovulmadan bir şarkı daha yollayım. https://www.youtube.com/watch?v=Xr6OGtOvCwI Sevgiyle.

Solohan 
 19.06.2015 15:02
Cevap :
O anıları okumayı gerçekten çok isterim.En kısa zamanda bekliyorum. Hangi tarafa hak vereceğimi de o zaman birlikte görürüz. Teşekkürler şarkı için de. Sevgiler  19.06.2015 20:18
 

Teşekkür ederim. Gerçekten yazınız işsizler için faydalı. Tüm işsizler için sağolun. Ben yazarak hayatımı kazanabildiğim için şanslıyım sanırım. Çünkü her hangi bir iş yerinde yapamıyorum. Kovuluyorum. Sevgiyle.

Solohan 
 19.06.2015 6:03
Cevap :
"Herhangi bir işyerinde yapamıyorum, kovuluyorum!" cümleniz gerçekten ilginç. Neden acaba diye düşünmeden edemiyorum. Ve eğer tüm kovulma nedenleriniz yazınızdaki gibi sudan sebeplerse, yazık ki ne yazık... Sevgiler  19.06.2015 12:26
 

Ben yıllarca gazetecilik yaptım. İşten kovulmamla ilgili çok yazı yazdım. Onlardan biri de Seri Aşk Hikayesi Anlatıcısı diye bir yazım. Okursanız sevinirim.

Solohan 
 12.06.2015 16:25
Cevap :
Bahsettiğiniz yazıyı anca okuyabildim.Kendi hayatımda Alpaslan'ın dişi versiyonu bir dostu yıllardır dinlediğim için, mevzu çok tanıdık geldi ve çok güldüm. Çay olayı ise ayrı bir hüzün. Ellerinize sağlık. Saygılar, sevgiler...  18.06.2015 9:28
 

Benim olayım iş bulmaktan çok kovulmak oluyor. İş buluyorum. Sonra kovuluyorum. Çok sık işsiz kalıyorum. Yine de işsizler için çok faydalı bir yazı yazmışsınız. Size insanlık adına teşekkür ediyorum. Sevgilerimle. Mutlu olun.

Solohan 
 12.06.2015 2:28
Cevap :
İşten çıkarılma sebeplerinizi bilmiyorum ama o da ayrı bir talihsizlik tabii, hele ki haksız yere yapılıyorsa... O konuda da bir şeyler yazmayı planlıyorum. Umarım az da olsa faydalı olabiliyorumdur. Sevgiler  12.06.2015 12:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1411
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. İzmirli. Kuşadası'nda yaşıyor. İnsan Kaynakları Müdür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster