Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
294
 

"Kilometre Doldu" Dedi

"Kilometre Doldu" Dedi
 

alıntıdır


Dün akşam iş çıkışı anneme gitmek üzere servis değiştirdim. Ne büyük lüks İstanbul trafiğinde gideceğin yere yarım saatte ulaşabilmek.

Aslında bekarlığımız süresince eşim de, ben de yakındık iş yerlerimize. Ama daha önce de söylediğim gibi, insan bir süre sonra o uzaklığa, yolda geçirdiği zamana da alışıyor işte. Eşyaların neredeyse oralı oluveriyorsun.

Anneme varmadan az önce eşim aradı. Babaannesi (babaannemiz) hastanedeydi. Eşimde yanında. En kıymetli torunu çünkü. En sevdiği, en değer verdiği.

Tesadüfen ben anneme gidince eşimde babaanneye uğramış ve nefes tıkanıklığı yüzünden hastaneye kaldırmış. “Hava veriyorlar, gelme” dedi.

İçim rahat etmez ki…

İnsan hasta olduğunda yada çok sevindiğinde yanında tanıdıkların olmasını da istiyor. Çok şükür atlattık ve eve dönüldü.

Sonra da ben gittim onu görmeye. “Alıştırın kendinizi artık, kilometre doldu” dedi.

Ve her zamanki gibi gülümsedi.

“Ne acı” dedim kendi kendime.

Gelebileceğin bir noktaya geldiğinde bir o kadar daha olmayacağını biliyorsun.

Geçmiş ile yaşıyorsun ama tek bir gününe bile bir daha dönemiyorsun. Yaş aldıkça tüketiyorsun aslında.

Sürenin dolmasını bekliyorsun belki de bir zaman sonra.

Öyle yada böyle hayata da katılıyorsun bir yandan. Torunun mutluluğu, oğlanın işi, kızının eşi, evin badana boyası vs.

Yine hep bir şeylerle meşgul oluyorsun.

Ama hastalandığında pekte önemsemiyorsun.

Nasılsa “kilometre doldu” diyorsun.

Babaanne gibi…

Babaannelerimiz gibi…

Mecburi bir boş vermişlik içinde oluyorsun.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ömür dediğimiz, bir varmış bir yokmuş aslında.. :)

Selda Çakmak 
 13.04.2016 14:51
Cevap :
derler ya her gün son günmüş gibi yaşa, bir yapabilsek neler değişirdi hayatımızda kim bilir?  14.04.2016 7:55
 

Bence hayata asılmak ve ümit içinde yaşamak gerek.Babaannenin rahatsızlığı önemli ama bence hayata asılsın.Seviyorsa bol bol müzik dinlesin. Basit el sanatlarından biri ile uğraşsın.Bakın ben 71 yaşındayım İngilizce kursuna gidip Level 2'ye geçtim.Günde bir iki saat MP3 'den müzik dinliyorum.Fotoğraf kursuna gitmeyi düşünüyorum.Sizin ve diğer arkadaşların yazılarına yorum yapıyorum.Blog yazmaya gayret ediyorum.Ama bir çok yaşlı akranım bunları yapmıyor ve bana şaşırıyorlar.Mesela siz; inanıyorum ki yetmiş beş yaşınıza da gelseniz kitap okur, blog, şiir ve hatta kitap bile yazarsınız. Bu herhalde kişisel tabiat işi. İyi günler dilekleriyle.

yılmaz çetingöz 
 13.04.2016 12:09
Cevap :
Yapar mıyım? Bence de yapabilirim. Bazen işten bunalıp emeklilik zamanımı hesaplasam da kendime yeni meşguliyetler bulurum herhalde. Sebze ekerim, kurslara giderim sizin gibi. Vallahi maşallah takdir ediyor, ayakta alkışlıyorum. Sağlığınız daim, ömrünüz huzur dolu olsun.  14.04.2016 7:55
 

" Kilometre doldu " demek bence karamsarlığa dalmak anlamına geliyor.Zira kilometrenin ne zaman dolacağını Allah'tan başka kimse bilemez. Bir de yaşama ümidi,hayata asılma ömrü uzatıyor.Yaştlarıma bakıyorum köşelerine çekilmişler, sadece günlük rutin işlerle uğraşıyorlar.Ben çeşitli kurslara gidiyorum, çeşitli toplantılara katılıyorum, yapmam belki imkansız olsa bile "o

yılmaz çetingöz 
 13.04.2016 11:57
Cevap :
Aslında çok doğru Yılmaz Bey. Eli kolu bağlı beklememeli insan hayatın sonunu. Her zaman meşguliyetleri olmalı. Ve yapacak işleri hiç bitmemeli. Sevgi, hayata bağlılık ömrü uzatır mı? uzatır bence. Tabii ki Allah'ın takdiri ama bizde elimizden geleni yapmalıyız. Allah sağlık sıhhat versin hepimize. selamlar.  14.04.2016 7:53
 

"Kilometre doldu" tarzı söylemler yaşlıların ortak kullandığı bir anlatım dili sanırım. Aslında yaş kaç olursa olsun insanın gitmek istediği hayat yolunun mesafesi hiç bitmiyor, bitmesinde. Umut hep sürsün Merve ciğim... Sevgilerimle..

Papatya Tarlası 
 13.04.2016 11:28
Cevap :
Değil mi? Umut hep sürsün. Bende öyle istiyorum. Yaş kaç olursa olsun yapacak işler listemizde hep bir şeyler yazsın. Hepimize sağlıklı, mutlu ömürler...  14.04.2016 7:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1861
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster