Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '11

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
621
 

"KocaYasa" dedikleri...

"KocaYasa" dedikleri...
 

Kültür, sanat ve eğitime verdiği önemle, destekle ve bu konuda yaptığı teşfik edici çalışmalarla, diğer yerel yönetimlere örnek olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, kadınların sosyal hayata katılımını arttırmak ve kadın sorunlarını dile getirebilecekleri alanlar yaratmak düşüncesiyle 1,5 yıl önce “Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor” projesini başlatıp, daha çok kentin gelişmemiş bölgelerinde yaşayan kadınları tiyatroyla buluşturmuştu.

Projenin amacı;

"Kadınların kamusal ve özel alanlarda karşı karşıya kaldıkları sorunları bildikleri halde, görmezden gelmek yerine, çözüm aramalarına ve çözüm üretmelerine yönelik eğitilmelerini ve bu yönde davranışlar geliştirmelerini sağlamak, bu yönde kadınlara gereken desteği vermekti"

Tiyatro ise en güzel eğitim araçlarından biriydi...

İşte bundan yaklaşık 1,5 yıl önce, bu proje kapsamında Şehir Tiyatroları nezaretinde açılan tiyatro atölyesinde bir araya gelen kadınlar, aylar boyunca sahne ve oyunculuk eğitimleri aldılar.

Daha sonra, kendi aralarından Meryem Nart'ın başından geçen gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek yazdığı "Bir Evet İki Hayır Arası Hayat" adlı oyunu sahnelediler.

Antalya başta olmak üzere Türkiye'nin birçok kentinde 21 kez sahnelenip yoğun ilgi gören “Bir Evet İki Hayır Arası Hayat” oyunu, Üretken Belediye Proje Yarışması'nda, Türkiye çapındaki 90 kültür projesi arasından dereceye girdi.

Aynı oyun Mayıs ayında, XI. Direklerarası Seyircileri Tiyatro Jürisi’nce Jüri Özel ödülü'ne layık görüldü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin "Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor" projesi çerçevesinde bir araya gelen amatör kadın oyuncular, bu defa ikinci oyunları olan "KocaYasa"yı sahnelediler.

26 Haziran 2011 de Antalya Yenimahalle Kültür Merkezinde ilk kez izleyici karşısına çıkan oyunu, aynı amatör topluluğun bir üyesi olan Hilal Doğan Yazdı.

Oyunda kadınların, cinsiyetçi politikalar nedeniyle yaşadıkları sorunlar trajikomik bir dille sahnelenirken, kadın erkek ilişkileri üzerinden cinsiyet ayrımcılığı eleştirildi.

Kadına yönelik taciz, darp ve cinayetleri konu eden gazete kupürlerinin slayt halinde perdeye yansıtıldığı final sahnesinde ise, çok önemli ve güncelliği hiç bitmeyen toplumsal bir yaraya dikkat çekildi.

Yarattıkları erkek tiplemeleriyle oyuna neşe ve renk katan amatör kadın oyuncular, Antalyalı tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle karşılaştılar ve onlardan bol alkış aldılar.

Usta yönetmen/oyuncu Müfit Kayacan ve Kutsal Kaynak’ın yönettiği oyunda, profesyonelleri aratmayan amatör kadın oyuncular kendilerini izleyen seyircileri, kâh güldürdüler, kâh ağlattılar, kâh düşündürdüler…

...

Gerek yurt içi, gerek yurt dışından pek çok turne teklifi alan Antalya Belediye’sinin amatör kadın oyuncuları, 6-7-8 Temmuz’da yapılacak Kalkan Yeşilköy Köy Tiyatroları Şenliği'ne katılacaklar ve tiyatro sezonunu kendileri için hiç kapatmamış olacaklar.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu muhteşem topluluğu Rizelilerle tanıştırdığım için çok mutluyum. İkinci oyununuzu Rizede insanlarımıza seyretttirmek için son aşamaya gelmişken beklenmedik gelişmeler oldu ve başaramadım. Sevgili oğlum asker oldu kısa dönem ve elim kolum ...bağlandı. Çok üzgünüm, ama mutlaka başaracağım ve bu güzide insanları, sütün yetenekli insanları, yüreği güzel insanları Rizelilerle tekrar buluşturaağım.. Hepinize başarılar dilyorum ve bu güzel yazıyı bizimle paylaşan Fatma hanıma çok teşekkür ediyorum. Bütün güzelliklere o sebep oldu çünkü... Sevgi ve saygılarımla....

Metin TOPÇU 
 28.09.2011 9:44
Cevap :
Sayenizde biz de Rize'yi görmüş, Rizelilerle tanışmıştık...Bu sene oraya gelmemiz için ne kadar çırpındığınızı biliyorum...Kısmet böyleymiş, Canınız sağ olsun Sevgili Topçu...Geçen yıl Rize'de bizim için yaptığınız ev sahipliğini ve misafirperverliği nasıl unuturuz...Yolu sanattan, yolu sevgiden, yolu dostluktan geçen insanlar her zaman buluşma şansına sahiptir...Güzel gönlünüz hep var olsun...samimi yorumunuzla beni yine çok mutlu ettiniz... Sağolasınız...Sevgiler, selamlar..   28.09.2011 23:25
 

ediyor ve emeği geçen herkese selamlar yolluyorum saygılar ileee...

nedim üstün 
 13.07.2011 10:08
Cevap :
Çok sağol be yaaa...Sevgiyle, selamla...  13.07.2011 16:57
 

Nasıl seviniyorum, nasıl mutlanıyorum bir bilsen... Kadının toplumdaki 'ikincil' statüsüne, hem oyunculukları hem de yaratıcılıkları ile neşter vuran şu kadınları alkışlıyorum..! Paylaşan ve bilgilendiren seninle de övünüyorum... İyi ki varsın ve iyi ki buralardasın Sevgili İyi Bilgin'im... Teşekkürler, teşekkürler...

Emine Supçin 
 11.07.2011 13:08
Cevap :
Çok sağol Emine'ciğim...:))İlgin, desteğin, onurlandıran yorumunla beni öyle mutlu ettin ki...Sen de iyi ki buralardasın...:)) Sağlıkla, sevgiyle kal, günün aydın olsun...  12.07.2011 8:54
 

Tiyatro, insanlık tarihi kadar eski bir sanat, dolayısı ile canlandırdığı olaylar ve konular da , insanlık tarihi boyunca süregelen sorunlardan oluşuyor.Bunların en önemlilerinden biri de, insan hakları,kadın hakları kuşkusuz. İnsanımızı bilinçlendirmeye yönelik bu tür çalışmalarda, alın teri olan herkesi gönülden kutluyorum. Haberimiz olmamış son oyundan, izlemek isterim sizi.Tekrarı ne zaman acaba? Başarılarınızın artarak devamını diliyorum,sevgiler...

Nur Eşmeli 
 06.07.2011 12:16
Cevap :
Merhabalar sevgili Nur... Şu anda oyunun gösterim tarihleri net değil, onun için kesin bir şey söyleyemiyorum...İlgilendiğin ve bu güzel yorumu yaptığın için sana çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...  11.07.2011 9:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 247
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 113
Ort. okunma sayısı
: 1486
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Antalya ve Akdeniz aşığı bir öğretmenim. Bol bol okurum, blog yazarım, şiir yazarım. Yazdıkça ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster