Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
326
 

#Taksiler Şirketleşsin

#Taksiler Şirketleşsin
 

Gücendirmeyelim. İçlerinde pırlantalar da var ama şunları daha çok duyacağız;

Cevahirden Aksaray 100 dolar (Arap turislere), Taksici turisti dövdü (ücrete itiraz), Kısa mesafeye müşteri alınmaz. Saç, sakal, koku, sigara, yüksek sesli müzik, araç içi "dikiz aynası", ben karşının şoförüyüm, para üstü kalmadı problemleri. Yağmurda çift tarifeler, 3. şeritten müşteri almalar, zigzaglar,  "höt" diyene tornavida göstermeler v.s.

Tecrübe mi istiyorsunuz? Havaalanından taksiye binin. Yeşilköy'e gideceğinizi söyleyin. Bakalım başınıza ne iş geliyor? Beğenmediniz mi? O zaman Turist taklidi yapın. Çok eğleneceksiniz. Ancak kadınsanız sakın "kuzey komşu" taklidi yapmayın. Benden söylemesi.

Bunlar bizden gelen şikayetler. Ya işin uluslararası boyutu? Sanırım "Kapadokya" Türk Taksi Şoförleri kadar  meşhur değil yabancı turizm basınında. Şikayet sitelerinde, Türkiye'yi anlatan Turizm kitaplarında, Ülkeleri anlatan web sitelerinde her yerde "Avoid riding a taxi in Istanbul" cümlesi bulunmaktadır. Yeter ki Google'da "turkish taxi drivers" yazın ...  (ör.aşağıda)

Taksi şoförü; Turist ve Türkiye için "ilk intiba" dır. Ülke imajı açısından çok önemlidir.Bugüne kadar yabancı turistlerimizden gelen onlarca şikayeti gerek esnaf odalarına gerekse diğer ilgili makamlara ilettik.  Belki bataklıkta sadece 1, 2 sinek avlandı o kadar. Ancak bunca senedir elde ettiğimiz sonuç; SIFIR!.

Var mı bir çaresi? Var.

#TAKSiLER ŞiRKETLEŞTiRiLSiN

Belediye ihale açsın. 5 şirkete Taksi Lisansı versin. Her şirketin ayrı taksi rengi olsun. Fiyatlar da serbest rekabete açılsın. Dünyada birçok ülkede bu böyle.

Ne faydası var?Sayalım;

  • Rekabetten ötürü fiyatlar düşecek,

  • Binlerce taksi ortak telsiz sistemine geçecek ve boş gezen taksi trafiği %80 azalacak,

  • Her taksicinin bir durağı değil her şirketin her yerde taksi durağı olacak.

  • Şirket taksi şoförlerini tek elden eğitecek, Taksi şoförü sertifikası almak zorlaşacak.

  • Şikayetler şirkete yapılacak, belirli şikayet limitini aşan şirkete  lisans iptaline varan yaptırımlar uygulanabilecek.

Peki mevcut sistemde ki taksiler yeni sisteme nasıl entegre olacak?

Taksi sahipleri istedikleri şirkete katılabilecekler. Katılım için ödedikleri para hiçbir zaman boş gezerken harcadıkları yakıt parasını aşmayacak. 

Sevgilerimle
Yorumlardan seçmeler; Lütfen linki okuyunuz.

http://www.virtualtourist.com/travel/Middle_East/Turkey/Istanbul_Ili/Istanbul-1837624/Warnings_or_Dangers-Istanbul-taxis-BR-1.html

Istanbul taxi rip off

by drj13 Written Jan 5, 2014 1 reviews

Avoid riding a taxi in the Sultanahmet Area-or the old town in total- as much as possible, unless they are called from your hotel from a trusted cab station. They are all waiting for tourist rip offs, either taking you for a longer than needed ride or exchanging your 50 tl bills for 5. You can see all the major tourist attractions(Hagia Sophia, Blue Mosque, Grand Bazaar etc) and shopping malls if you travel with the metro or tram line

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu olumsuzlukları tasvip ettiğimi anlamayın sakın. Bu tip taksi şoförlerinden biz de şikayetçiyiz. Fakat nedenlerini anlamadan sonuçlarını eleştirmeniz biraz insafsızlık gibi. Ben siz bu sebepleri tek tek anlatsam saatler sürer. Zaten "imkan olsa da bir hafta..." diye başlayan cümleyi bunun için kurdum. Ben 30 senedir İstanbul'da taksicilik yapıyorum ve babamdan devraldım. Bu kötü imajı değiştirebilmek için yıllardır mücadele veriyorum. Fakat sistemin ve şartların sonucu olarak bir arpa boyu yol alamadık. Sizin şirket öneriniz konuyu daha kötüleştireceğinden emin olun. Vakit bulabilirsem sebeplerini de yazarım. Her şeyden önce ön yargıları yıkmak gerek. Saygılar.

cuneytt69 
 21.01.2014 13:29
 

Keşke imkan olsaydı da taksicileri acımasızca eleştirenleri bir hafta taksicilik yaptırabilme şansı oluşturabilseydik. Bu insanlar uzaydan gelmedi.Bu insanlar toplumumuzun içinden çıkanlar. Ve maalesef bizim toplum bu. Vitrinimiz taksiciler. Siz eleştiren ak kaşıklar. Bir hafta taksicilik yapsanız aynı hataları yapacağınızdan emin olun.

cuneytt69 
 21.01.2014 11:39
Cevap :
Değerli arkadaşımız. Bir büyüğümüzün deyimi ile; Velev ki dünyanın en ağır işçisi taksiciler, Velev ki en kötü şartlarda çalışan emekçiler taksiciler, velev ki her türlü psikolojik tahribata, dış şartlara maruz kalanlar taksiciler, velev ki sırtlarında taş taşıyor, -30 derecede arabalarını sırtlarında taşıyorlar. Sizce bu taksicilerim biz "tuzu kuruları" dolandırmaları, turisti aldatmaları, kısa yola gidenlere fırça atmaları, duş yapmamaları, traş olmamaları, arabada sigara içmeleri v.s v.s. için "makul" bir sebep midir?  21.01.2014 12:14
 

Gücenirlerse gücensinler, ben 10 yıl her gün taksiye binmek zorunda kalan biri olarak hiç pırlantaya da rastlamadım... (Bir kaç iyi adama rastmamış olabilirim pırlantadan kasıt buysa) Şimdi de aracımı kullanırken trafikte muhatap olan biri olarak aynı negatif hislerle diyorum ki artık ne yapılacaksa yapılsın ama revize şart...

Dilek Fuçucı 
 10.01.2014 18:11
Cevap :
Canınız yanmışa benziyor :)  13.01.2014 9:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 270
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4474
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster