Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '13

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
489
 

14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Fazıl Say’ın Water ‘Su’ adlı eseriyle başladı

14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Fazıl Say’ın Water ‘Su’ adlı eseriyle başladı
 

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say Water adlı eserini seslendiriyor.


Dünyanın önemli piyano festivalleri arasında yer alan Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bir "Türkiye'de ilk seslendiriliş(prömiyer)le 14. kez müziksever/sanatseverle buluştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen bu müzikal buluşmada Fazıl Say’ın yaratıları seslendirildi. Açılış konserinin ilk eseri, bestecinin  Water (Su) adlı Piyano Konçertosu’ydu. Bu yaratı aynı zamanda Türkiye'de ilk kez seslendirilmiş oldu. Mavi Su, Kara Su ve Yeşil Su adlı bölümlerden oluşan konçertoyu Fazıl Say  yorumladı. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef Naci Özgüç yönetiminde Say’a eşlik etti. Eserin Mavi Su adlı bölümü için, “denizin sonsuz mavi suyu üzerine bir meditasyon denemesidir. Mutlu bir müziktir, denizin kendi coşkulu devinimlerinden etkilendiğimiz, oluşan deniz şarkılarının, kabarmaların, sessizliklerin, sadece deniz ve gökyüzünün duruluğunun bizi mutlu ettiği, egzotik tınıların, mavi suyu anlatmaya çalıştığı bi bölümdür” diyor bestecisi Fazıl Say.

Say, Kara Su bölümü için “Kuşkusuz küçük bir göl ve etrafında olup bitenlerdir. Gecedir. Kurbağa ve kuş sesleri işitilmektedir. Göl, sessizlik, Ay ve Aya Işığı üzerine yazılmış bir müziktir.Tuhaf sesler çıkaran “daxophone” ve “waterphone” çalgıları atmosfere şaşkınlık katar. Ortada gelen hızlı ara bölüm bir nevi peri dansı gibidir” diyor.

Yeşil Su’yu da şöyle anlatıyor değerli bestecimiz: “Bir derenin sonsuz akışı gibi… Suyun yeşilliği, yeşil hali, doğallığı, Heraklitos’un meşhur sözü aklımıza gelir; ‘Dere aynı dere ama su hep başka su’. Orkestra elemanlarının kullandığı Vibra Tone çalgıları her yerden gelen titreyen sesler gibidir. Bölümün sonunda orkestra elemanları(her biri kendi ana dilinde) fısıldayarak şu sözleri tekrarlarlar; ‘Su hayat verir. Yaşamak su’dan gelir suya döner. Su hayattır. Hayat su’dan başlamıştır.’

AKM Aspendos Salonu’nu dolduran bin kişiye yakın müziksever, bestecisinin sıraladığı orkestraya ve orkestra üyelerine ait seslerin en güzelini duydular dün gece Water (Su) ile!

Ara sonrası yine Fazıl Say besteleri dinledik. “İlk Şarkılar” adlı bu bölüm piyanoda Fazıl Say ve vokalde Serenad Bağcan tarafından birlikte seslendirildi.  Say’ın yaklaşık 20 yıl önce bestelediği bu şarkılar; Ömer Hayyam, Cemal Süreyya, Metin Altıok, Nazım Hikmet, Can Yücal, Pir Sultan Abdal, Muhyiddin Abdal ve Orhan Veli’nin dizelerinin notaya dönüşmesinden oluşuyordu.

Açılış konserine (aslında buna festivalin gala konseri demek daha doğru sanki) gelme şansı bulanlar, kaliteli müziğin doyumsuz tadını aldılar.

Festivalde konser serisi  12 Kasım akşamı Gergely Boganyi-Gabor Boldoczki ile devam edecek.

***

 

Konserden tadımlık video: http://www.youtube.com/watch?v=aBtP20EUP2U&feature=youtu.be

Konser fotoğrafları için: https://www.facebook.com/h.huseyindulun/media_set?set=a.10152005395088584.1073741848.692713583&type=1

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zaman zaman kendini Türküstü gören tavırları/konuşmaları olsa da ülkenin yetiştirmiş olduğu ender sanatçılardan biri Say! Konser programına baktığınız zaman öyle bir tempoyu nasıl kaldırabildiğine de hayret ediyorsunuz! "Üstün zekasının ardında Asperger olduğu yatıyor." gibi haberler çıkmıştı nette! Keyifli bir akşam geçirdiğinize sevindim Hüseyin Bey. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 09.11.2013 19:33
Cevap :
Fazıl Say zor bir insan. Birçok üstün yetenekli insanda olan bir durum diye anlatılır/algılanır. Sivri dilli, ne söyleyecekse hemen söyleyen birisi. Festival nedeniyle yaklaşık 7 yıldır (herhangi bir kişisel samimiyetim yok)yakından izleme şansım da oldu kendisini. Çevresiyle çok iyi ilişkileri, samimiyeti olan birisi. Sadece çevresi dar olduğu belki düşünülebilir. Nereye adım atsa kuşatılıyor etrafı, bu nedenle alan daralıyor olabilir. Asperger tanısı, din konulu tweet için yargılandığı süreçte ortaya atılmıştı; aşağılamak, küçük düşürmek içindi. Hatta yakınıcılardan biriisinin iddiasıydı! Fazıl Say ülkemizden ender çıkan mücevherlerde birisi. Onu izlerken, dinlerken gerçekten büyük keyif alıyorum. Açılış konseri de bunlardan birisiydi, güzel dileklerinize teşekkür ederim. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun   10.11.2013 9:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1061
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster