Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
3226
 

19 Mayıs Lisesi

19 Mayıs Lisesi
 

19. y.y'ın son çeyreğinde tüm alanlarda olduğu gibi eğitim-öğretim alanında da çağın gerektirdiği yenilikçi yapılanmaları gerçekleştirme çabalarını sürdüren Osmanlı Devleti Maarif Nezareti, Rüştiye (ortaokul) ve İdadilerin (lise) yüksek öğretime öğrenci hazırlamada yetersiz kaldıklarını görerek, Fransa Devleti Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak, mevcut ortaöğretim kurumlarının üstünde eğitim öğretim hizmeti vererek yüksek öğretime öğrenci hazırlayan farklı statüde bir eğitim kurumu oluşturma çalışmalarını başlatmışlardır.

Yapılan araştırma ve incelemeler sonunda "Sultani" adi altında, mevcut kurumlardan farklı statü ve yapıda eğitim kurumlarının olusturulmasini planlı olarak uygulamaya koymuş, bu çalışmaların ilk örneği olarak da Fransız eğitimci M. Savier'in yönetiminde 'Galatasaray Sultanisi' kurulmuştur. Bu çalışmadan arzu edilen verimi elde eden Maarif Nezareti, 1908'den sonra Sultani'lerin her ilde bir tane olmak üzere yaygınlaştırılması çalışmasını başlatmıştır. Okulumuz da bu çalışmalar çerçevesinde Samsun'da kurulan ilk ve tek Sultani olarak eğitim öğretim hizmetlerine başlanmış Avrupa orijinli bir eğitim-öğretim kurumu olması dolayısıyla ülkemizdeki ilklerden biri olma özelliğini taşımakta, tarihinden aldığı üst düzeyde eğitim öğretim verme misyonunu modern çağın gereklerine uygun iyileştirme ve yenileştirmelerle basarıyla sürdürmektedir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz gerekçelerle kurulusu gerçeklesen okulumuzun inşasına 1908'de başlanmış olup 1913 yılında Samsun'un merkezinde bugün Gazi I. Eğitim Bölgesinde okullar yerleşkesi olarak bilinen alanda inşaatı tamamlanarak 'Samsun Sultanisi' olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye başlamıştır.

1913 yılında Sultani olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye başlayan okulumuz 1914 yılında I. Dünya Savası’nın başlamasıyla, savaş yıllarında bir müddet askeri hastane olarak hizmet vermiş, savasın sona erdiği yıllardan sonra da savaş nedeniyle yetim kalan şehit çocuklarının barındırıldığı bir Yetimler Yurdu (Dar'ül Eytam) olarak hizmetini sürdürmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasından sonra da bu hizmetini, eğitim öğretim çalışmalarıyla birlikte yürüten okulumuz 24 Eylül 1924 tarihinde büyük önderimiz Atatürk tarafından ziyaret edilmiş olup çalışmaları yerinde izlenmiştir.

1927 yılından itibaren T.C. MEB’in eğitimde gerçekleştirdiği yeni yapılanma sonucunda Samsun Lisesi olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye devam eden okulumuz 26 Kasım 1930'da İlk Cumhurbaşkanımız M.Kemal Atatürk tarafından ikinci kez ziyaret edilmiştir. Ulu önder bu ziyaretleri sırasında okulumuzdaki bir tarih dersine katılarak öğrencilerle sohbet etmiş ve tarih dersi vermiştir.


Tarih 26 Kasım 1930
Büyük önder okulumuzu ziyaretlerinde Tarih dersi verirken

Atatürk, bu ziyaretlerinde okulumuzun öğretmenlerinin yanında Samsun'da görev yapan diğer öğretmenlerin de katıldığı bir sohbet toplantısı düzenlemiş, bugün herkesçe bilinen " Öğretmenler, Cumhuriyeti biz kurduk, O'nu yükseltecek ve yaşatacak olan Sizlersiniz. Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdani hür, irfanı hür yüksek seciyeli nesiller ister. Hayatta en Hakiki mürşit ilimdir, fendir." özdeyişini bu toplantıda dile getirmiştir. Okulumuz 1944 yılında da 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü tarafından ziyaret edilmiştir.


Okulumuz, tarihi misyonundan aldığı basarili eğitim öğretim hizmetleri sunma çalışmalarıyla ülkemizin çağdaşlaşma ve kalkınma çabalarına önemli katkılar sağlayan şahsiyetlerin yetiştirilmesini sağlamıştır. Bu şahsiyetlerden bazıları şunlardır:

Anayasa Mahkemesi eski başkanı Yekta Güngör Özden

Maliye ve Devlet eski bakanı Merhum Adnan Kahveci

Başbakan eski yardımcısı, Müsteşar Murat Karayalçın

Orman eski bakanı Hüseyin Özalp

Devlet eski bakan Doğan Kitaplı

Samsun eski valisi Merhum Erdoğan Cebeci

TÜBİTAK başkanı Namık Kemal Pak

Samsun Büyükşehir Bld. Bşk. Yusuf Ziya Yılmaz

Gazi Belediye Bşk Süleyman KALDIRIM

Eski Gazi Bld. Bşk. Nihat Batur

Atakum Bld. Bşk. Metin Burma

Milli futbolcu Tanju Çolak

Milli futbolcu Dobi Hasan

1952 yılından itibaren 19 Mayıs Lisesi olarak isim değiştiren okulumuz 1967'ye kadar yalnızca Samsun'un değil Orta Karadeniz Bölgesi'nin de en gözde eğitim-öğretim kurumu olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1967 yılında öğrenci şayisinin fiziki kapasiteyi asmış olmasından dolayı okulumuzun lise kısmi ayni bölgede inşa edilen binasına taşınarak bağımsız bir lise haline gelmiştir.

4.2.1952 tarihinde alınan bir kararla Samsun Lisesi'nin adi Ondokuzmayıs Lisesi olarak değiştirilmiştir.1965–1966 öğretim yılında ise bugünkü Atatürk Anadolu Lisesi binasından binamıza taşınarak öğrenime burada devam edilmektedir.
1995–1996 öğrenim yılından itibaren okulumuz Milli Eğitim Geliştirme kapsamı doğrultusunda Müfredat Laboratuar Okulu olarak seçilmiştir. Bu proje doğrultusunda, Dünya Bankası ve velilerimizin parasal destekleri ile okulumuz teknolojik desteğe kavuşmuştur.

BENCE 19 MAYIS LİSESİ HEM ÖĞRETMEN VE İDARİ KADROSUYLA HEM GEÇMİŞİYLE GELECEĞE UMUTLA BAKAN VE BAKTIRAN SAYILI OKULLARDAN.19 MAYIS'LI OLDUĞUM İÇİN ŞANSLIYIM DİYEBİLİRİM.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4704
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

15.07.1992 yılında Amasya'da doğdum. İlköğretimin ilk 4 yılını orada 4 yılını ise Samsun'da bitirdim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster