Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
579
 

2009 yılında Milliyet Blog'da neler oldu?

2009 yılında Milliyet Blog'da neler oldu?
 

.bp.blogspot.com/.../s400/blog+savaşları.jpg


Bu 2009 yılındaki son blogum. Bu yazımda 2009 yılında MB deki gelişmelerden kısaca notlar vereceğim. Önce istatistiki bilgiler.....

- 2008 sonunda 4313 olan blog yazarı sayısı bu yıl sonu itibariyle 965 kişi artarak 5278 e ulaştı.

- 2009 yılında 68492 blog yazıldı.

- Kendine has uslubuyla bu yıl 2531 adet blog yazarak toplam blog sayısını 6346 a çıkaran Süleyman Ekim, blog sayısında liderliğini kaptırmazken, okunma sayılarında bu yıl çok iyi bir atak yapan Sabiha Rana'ya geçildi.

- 2009 sonu itibariyle en çok yorum alan blog yazarı Ali Gülcü olurken, en çok mesaj alan blog yazarımız ise rahmetli Mustafa Mumcu oldu.

- Bu yıl MB ye katılan iki üyemiz ise Milliyet.com.tr deki magazin haberlerini sayfalarına taşıyarak 2009 yılında blog sayısı bakımından iyi bir performans gösterdiler.

- Geçen yıl başında Hadise'nin Eurovision'a katılacağı parçanın tanıtımı üzerine yazılan blog yazıları okunma sayıları bakımından yılın ilk günlerinde patlama yaparken, Hadise üzerinde yaşanan polemikler daha sonra tartışmalara dönüştü. Bu yıl yazılan bloglar içersinde yaklaşık 190.000 okunma sayısıyla Ahmet Üstündağ'ın 03.1.09 tarihinde Hadise'yle ilgili yazmış olduğu blog birinci olurken, yeşilsoğan'ın yine Hadise yazısı 114 yorumla birinciliği bu yıl kimseye kaptırmadı. İkinci sırada yer alan porno kelimesi içeren yazıların Hadise'nin gerisinde kalması da bu bu yılın ilginç sürprizlerindendi.

- Bu yıl içinde Milliyet Blog'a üye olup, üyelikleri sırasında intihal yazıları yazan, içi boş bloglarla blog kategorisini parselleyen kişiler ise bu bünye içinde barınamamış ve geldikleri gibi gitmişlerdir.

- 2009 yılında siyasi hayatta yükselen tansiyona paralel olarak MB de gruplaşmalar olmuş, tıpkı siyasilerin grup toplantılarında olduğu gibi her grup kendi aralarında arkasında oldukları görüşleri desteklerken, karşı görüşte olanlara da alaycı ifadelerle göndermelerde bulunmuşlardır. Birbirlerinin yazılarına yaptıkları yorumlar ise meclis genel kurulunda yaşananları anımsatmıştır.

- Geçen yıla göre azalan tanışma toplantılarını organize eden ve öncülüğünü yaparak, kurduğu yazarder blog yazarları derneğiyle birleştirici kişiliğini ön plana çıkaran isim için ayrı bir sayfa açacağım.

- Bazı arkadaşlarımızın bekledikleri mehdinin bu yıl gelmemesi kendilerini üzerken, ümitlerini 2010 yılına taşımaları da gözden kaçmadı.

- Fenerbahçeli Baterist Metin'in geçen yıl başlattığı yarışmanın geleneksel hale dönüşmesi blogun eski neşeli günlerini hatırlattı. Bu yarışmada birinci olan Vakayinüvis ve Ahmet Balcı'yı kutlarken ilginç noktalar da dikkatimi çekti. Ahmet Balcı'nın yapmış olduğu propaganda etkili olurken, bazı yazarlar Eurovision yarışmasındaki Kıbrıs Rum Kesiminin Yunanistan'a oy vermesi örneğindeki gibi oy verirken, Yunanistan'ın da yarışmada aday olmayan Türkiye'ye alaycı bir şekilde oy vermesi de dikkatlerden kaçmadı.

- Bu yıl en üzücü olay ise, en çok mesaj alan değerli blog yazarımız Mustafa Mumcu'nun aramızdan ayrılması oldu. Mumcu'nun ne kadar çok sevildiği ise ölümünden sonra anlaşıldı. Blog yazarımız Talip Girgin "Vefa antolojisi" başlıklı yazısında rahmetlinin hakkında yazılan bloglar ve yorumların listesini bir blogda toplayarak onun yaşarken yapamadığını hayata geçirmiş oldu. Kendisini seven bir çok kişi onun hakkında blog yazıp, yorum yaparken, hayattayken kendisini üzen kişiler ise sessiz kalmayı tercih ettiler. Rahmetli Mustafa Mumcu ana blog sayfasının "Aramızdan ayrılanlar" bölümünde yerini alırken, yazılarımıza yaptığı yorumlar ise her zaman kendisini bize rahmetle hatırlatacak, kırgın halde yaptığı yorumlar ise bazı kişilerin vicdanlarını sızlatıp, suçluluk duygusu yaşamalarına neden olacaktır. Rahmetli Mustafa Mumcu'nun son yorumu ise bize bu ölümlü dünyada insanların birbirlerini kırmamalarını gerektiğini bir kere daha gözler önüne sermiştir.

2010 a gireceğimiz şu günlerde, gerek ülkemizde, gerekse Milliyet Blogda barışın sürekli olmasını diler, bütün blog yazarları, okuyucular ve editörlerin yeni yılını kutlar, sağlıklı günler dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2009'un önemli "hadise"lerine ışık tutmuşsunuz, iyi bir derleme olmuş. Yeni yılın güzelliklerle gelmesini diliyorum.

Nilgün Akad 
 02.01.2010 0:55
Cevap :
Çok teşekkürler Nilgün Hanım. Yeni yılın hepimiz için güzellikler, ülkemiz için barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum. Sevgi ve selamlarımla....  03.01.2010 10:52
 

Soyadınızın "Işık" olduğunu bilmesem; yerinizi sayfanızı başka biri işgal etmiş diye düşüneceğim. Bu sayfada Er ol Işık adlı bir yazan vardı; çok güzel faydalı bilgilendirici yazılar yazardı, ilgiyle takip ederdim. Nereye göçtü bilmiyorum, belki sizin haberiniz vardır; eğer yoksa her hangi bir adaşınız bu yazıları yazıyorsa; ışığı yetersiz, yazılanı anlamak mümkün olmuyor...Karanlık... "Size ne diyebilirsiniz" haklısınız da... Vicdanınız rahatsa...Bu yorumu hiç gelmemiş sayın ve ya iade edin. Erol Bey'i görürseniz selamlarımı iletin, kendisini; yazılarını özledim.

Alev Meisel 
 01.01.2010 2:49
Cevap :
Alev hanım,
Siz bloga uzun bir süre ara vermiştiniz. Bu arada MB de ki gelişmeleri ne kadar takip ettiniz? bilemiyorum. Yalnız şunu bilmenizi isterim ki size olan saygım eskiden olduğu gibi aynen devam ediyor. Konumunuz itibariyle olaylara tarafsız bir gözle bakamamanızı da anlayışla karşılıyorum. 2010 da sadece benim değil bütün MB yazarlarının yazılarını sizin özlediğiniz biçimde yazmalarını diliyorum. Size karşı yorum silmek veya yorum yayınlamamak gibi bir saygısızlıkta bulunmak aklımdan bile geçmez. Yeni yılda ışığın kararmamasını, alevin ise yakmamasını diliyorum. Saygı ve selamlarımla....  01.01.2010 14:04
 

2009 'almanak'ında adımın geçmesinden büyük mutluluk duydum; öncelikle teşekkür ederim Erol Bey... Ben burayı, Başbakanımızın sözünü dinleyip bol çocuk yapan kalabalık ve küçük bir eve benzetiyorum. Bazen birbirimize tekme atıp saç çekiyor olsak da yaşayıp gidiyoruz işte. Bir sözünüz çok önemliydi; "kimse yarının ne getireceğini bilmiyor"... Bu nedenle birilerini kırmadan önce iyi düşünmek gerek. Yarın pişman olabiliriz. Ayrıca insanları üzmeye hiç mi hiç değmez. Yeni yılda daha olgun ve bilge bir MB görmek dileği ile sevgiyle kalın...

vakayinüvis 
 31.12.2009 17:38
Cevap :
Bu almanakta kraliçemizi unutmamız düşünülemezdi tabiki....Bazen kendimizi istenmeyen olayların içinde buluyoruz. İnşallah yeni yılda hiçbirimiz bu durumlara düşmez, biribirimizi motive edici yazılarla bu ortamda birlikteliğimizi sürdürebiliriz. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla...  01.01.2010 13:53
 

Her geçen yılın acı-tatlı olaylarından ,yani tarihten ders alabilirsek,tarihin acı sayfalarının ve olaylarının tekerrür etme şansı yok olur. Böylece alacağım dersler sonucunda sayın Balcının izinden giderek yeni 2010 yılı Krallık Adaylığımla ilgili çalışmalarımda propaganda hızımı arttıracağım...Hiç olmazsa ilk üçe girmeliyim..Yeni yılınız kutlu,mutlu olsun...Selam ve sevgilerimle...

Mesut Selek 
 31.12.2009 15:09
Cevap :
Sayın Hocam
Bir söz vardır. Tarih tekerrür ediyorsa bu tarihten ders alamadığımızı gösteriyormuş. İnşallah bu defa kötü şeyler tekerrür etmez. Krallık fikrinize katılıyorum. Şimdiden çalışmalara başlarsanız, sanıyorum ilk üç garanti olur. Benim oyum size. Saygı ve selamlarımla....  31.12.2009 16:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3194
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster