Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
22404
 

Cep telefonunuzla siyaset konuşmayınız!

Cep telefonunuzla siyaset konuşmayınız!
 

www.haberyenigun.com/resimler%5Chaber%5Ccep_t...


Üniversite öğrencisi genç, akşam evine gitmek için bir minibüse biner. Minibüs hareket ettikten bir müddet sonra bir polis ekibi tarafından durdurulur. Sırayla bütün yolcuların kimliklerine bakılır. Sıra gence geldiğinde "Sen bizimle karakola geleceksin" derler. Sebebini sorduğunda arananlar listesinde olduğunu öğrenir. Ancak kendisi bir suç işlemediğine emindir. Karakola geldiğinde önüne bazı kağıtlar koyarlar. O kağıtlarda arkadaşlarıyla cep telefonuyla yaptığı konuşmaların dökümleri vardır.O konuşmalarda hepimizin her gün yaptığı, hatta bloglarda yazdığımız sıradan konuşmalar vardır. Genç, polislere bu konuda gerekli açıklamayı yaptıktan sonra serbest bırakılır.

Yetkililer yasal olarak 70 bin kişinin dinlendiğini, ancak bu şekilde o kişilerin konuştuğu kişilerle beraber bu sayının 500 binlere kadar çıkması olasılığından söz etmişlerdi. 70 milyonun dinlendiği konusuna ise halkın büyük bir kısmı inanmaktadır.

Bu durumda ilk sorumuz şu: Kimlerin telefon dinleme veya teknik takip yetkisi var?

TIB Başanı Şimşek bu soruya`3 tür dinleme ve teknik takip vardır` diyerek şunları söylemektedir.

1-MİT ,Emniyet ve Jandarma, bir suçun önlenmesi için önceden istihbari dinleme yapabilir. Kanunen yetkileri vardır. Ancak hukuken delil teşkil etmez.

2- Cumhuriyet savcısı soruşturmada kuvvetli suç şüphesi görmesi halinde yasada tarif edilen suçlarla ilgili adli dinleme talebinde bulunabilir. Bu dinlemenin delil olabilmesi için mahkeme kararı ve TİB`in izni zorunludur.

3- Sözkonusu kurumlar teknik takibe ihtiyaç duyabilir. Aynı şekilde delil olabilmesi için mahkeme kararı ve TİB iznine gerek vardır.

Normal prosedür bu olmasına rağmen yasal olmayan dinlemeler yapılmıyor mu?

Sabah Gazetesi'nde Ecevit Kılıç'ın Bilgisayar Mühendisleri Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez ile yaptığı röportaj tam bir ibret vesikası.

Bu röportajda cep telefonlarının nasıl dinlendiğini, Türkiye'deki herkesin konuşmalarının nasıl kayda alındığını öğreneceksiniz. Ve ilginç bir detay: Dinlemeden bıkan 20 bin kişi yabancı GSM hatları kullanmaya başlamış.

İşte soru ve cevaplarla o röportaj.

Paranoya değil, herkesin telefonu dinleniyor

.

Soru: "Dinleniyoruz" kaygısı paranoya mı yoksa gerçekten dinleniyor muyuz?

Cevap: Dinleniyoruz. Herkes dinleniyor. Cep telefonuyla sadece dinlenmiyoruz. En önemlisi fişleniyoruz. Cep telefonu sürekli sinyal verdiği için sahibi 24 saat fişleniyor. Bu dinleme hukuk tanımaz, kötü niyetli istihbaratçılar tarafından yapılıyorsa, mesela 10 yıl boyunca nokta nokta nereye gittiğiniz ve kimlerle görüştüğünüz biliniyor

Soru: Cep telefonu operatörleri yaptığımız tüm görüşmeleri dinliyor mu?

Cevap: Her şeyden haberdarlar. Çünkü cep telefonunun sinyal kayıtları operatör tarafından serverlara kaydediliyor. Konuşmalar depolanıyor. Aslında operatör şirketinin onları hemen silmesi lazım.

Soru: Silmiyorlar mı?

Cevap: Hayır. Saklayıp, depoluyorlar. O konuşmalar bizim özel hayatımız, onu tutmasının manası yok. Ama sorun sadece bu değil. Artık dışarıdaki herkes herkesi dinleyebiliyor.

Soru: Nasıl dinleniyoruz?

Cevap: Yaygın dört yöntem var; program yükleme, havadan frekans yakalama, uydudan ve operatör yani santral bazında dinleme. Program yükleme yoluyla dinleme en yaygın.

Soru: Nasıl başarıyorlar bunu?

Cevap: Cep telefonunuza mesajla bir yazalım atıyorlar. Bu dinlemeyi yapabilmeleri için cep telefonunuza mesajla bir yazılım atıyorlar. Bu dinlemeyi yapabilmeleri için cep telefonunun IP numarasını bilmeleri lazım. Telefonda bu numaraya IMEI deniyor. Bu numarayı yazılımın üzerine yazarak cep telefonunuza SMS olarak gönderiyor

Soru: Nasıl bir SMS?

Cevap: Herhangi bir konuda. Sevgililer gününüz kutlu olsun veya müzik melodisi şeklinde. Özellikle müzik programlarının içine gömerler.

Soru: SMS geldikten sonra dinleme başlıyor mu?

Cevap: Gelen yazılım kendi kendini kurar. Cep telefonunun tuşlarının arkasında bir çip seti var. Program bunun içine yerleşir. Sizin normal yaptığınız her işlemi, yazılımın içine yerleştirilen telefon numarasına yönlendirir. Yazılımın içinde "Bütün görüşmeleri şu numaraya yönlendir" komutu var. Aynen bütün görüşmelerini aktarır. Karşı taraf kaydeder.

Soru: Cep telefonu sahibi hiç hissetmez mi?

Cevap: Hayır. Cep telefonu artık bir nevi cebinizde taşıdığınız dinleme cihazı. Pili takılı olduğu süre kaydeder. Ekranda herhangi bir işaret vermez. Kapalıysa da dinlenir. Bu yazılım sadece konuşmaları kaydedip, istenen yere ulaştırmakla yetinmiyor. Gelen ve giden SMS lerin birer kopyasını da dinleyen kişinin cep telefonuna veya elektronik postasına gönderiyor. Talimatlara göre. "Rehberi getir" dersin gelir, "mesajları getir" dersin aynen gelir

Soru: Bir kişi bu yöntemle kaç kişiyi dinleyebilir?

Cevap: Binlerce. Hatta milyonlarca kişi de dinlenebilir .Bilgisayarın gücüyle ilgili

Soru: Bu yazılımın maliyeti ne?

Cevap: 600 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor. Bilgisayar mühendislerine daha özel programlar da yaptırıyorlar.

Soru: Bu programlar her yerde satılıyor mu?

Cevap: İnternet üzerinde satılıyor. Hatta gazete ilanları verenler de var. Bu casus yazılıma trojan adı verilir. Basitten zora doğru giden 18-19 modeli var. bu yöntemle cep telefonunuz dünyanın herhangi bir yerinde dinlenebilir. Türkiye sınırlarında olması şart değil

Soru: Bu yöntemi daha çok kimler kullanıyor? İstihbarat örgütleri yapıyor mu?

Cevap: İstihbarat örgütleri bu yöntemi tercih etmiyor. Bunu bugün pazarlama şirketleri bile kullanıyor. Dışarıya gönderdiği çalışanın, satış yapıyor mu yapmıyor mu diye kontrol amaçlı olarak. Bugün 600 TL. si olan 17-18 yaşındaki gençler kız arkadaşlarını bu yöntemle dinliyor

Soru: İkinci yöntem, havadan dinleme nasıl yapılıyor?

Cevap: Başka bir anten kurarak havadaki cep frekansını indirme metodudur. Daha çok yabancı büyükelçilikler yapıyor. Frekansı yakalıyanca, konuşmaları dinliyor. Bu cihazın fiyatı 40-60 bin dolar arasında değişiyor. 100 kilometre çevredeki bütün cep telefonu konuşmalarını indirebiliyor bilgisayara. Orada IMEI yani kimlik numarasını bulma derdin de yok. Doğrudan numarayı görüyor.

.

Soru: Halk ortaya çıkan dinleme olaylarından nasıl etkileniyor?

Cevap: Artık cep telefonu taşımayanlar var. Önemli biriyle görüşecekse evde bırakıyor. Başka ülkelerin operatörlerinde SIM kart alıyorlar. Hatta sanal operatörler patlama yapıyor.

Soru: Bu nasıl oluyor

Cevap: Dünyada Turkcell, Avea ve Vodafone gibi 176 operatör var. Bunların malzemelerini satan 5 firma var. Bu 5 firma ve 176 operatör arasında data alışverişi var. Avea, Brezilya'da çekmek için o ülkedeki tüm operatörlerle anlaşmıyor. Bu 5 firmanın birinden 10 kiloluk bir ses datası alıyor. KArşılığında da yine ses dosyası veriyor. Böylece Avea, 176 ülkede çekmiş oluyor. 5 firmanın elinde ses datası birikiyor. Satmaları lazım. Bu kez sanal operatör denen kavram çıktı . Yani kişiler artık kendi operatörünü kuruyor.

Soru: Tam anlamadım?

Cevap: Kişisel kullanıcılar bu 5 firmadan ses paketi alıp operatör sahibi oluyor. Bilgisayar kuruyorsun ve bağlantı oluşturuyorsun, sonra da o 5 firmanın sistemine bağlanıyorsun. Bu sistem Turkcell'in veya Avea'nın anteninden veriyi alıyor senin sistemine bağlıyor. Artık o operatörlerin baz istasyonu senin sistemin oluyor. Türkiye'deki üç operatörün baz istasyonundan da yararlanıyorsun.

Soru: Yabancı hatta numarayı nereden alıyorsun?

Cevap: İstersen Türk Telekom'dan istersen Amerika'dan. Numarayı alıyor. SIM kartın üzerine basıyorsun. Ben Estonya'dan aldım. Orada numara almak ücretsiz.

Soru: Konuşma ücreti?

Cevap: Sesi kaynağından aldığın için daha ucuz. Dünyanın her yerinde de aynı ücret.

Soru: Türkiye'deki üç operatör bundan rahatsızlık duyuyor mu

Cevap: Hayır Aksine. Çünkü bu operatörlerden ses paketi satın alınıyor. Yani kardalar

Soru: Bu yabancı hatlar dinlenebiliyor mu?

Cevap: Dinleyemezler.

Soru: Telekomünikasyon yetkilileri, "dinleriz"diyor. Bu hatları MİT bile dinleyemez mi?

Cevap: Kesinlikle dinleyemezler. Çünkü ana bilgisayardaki servera girmesine imkan yok.

Soru: Türkiye'de yabancı hat kullanıcısı kaç?

Cevap: 20 bin civarında.

Dinleme de şu şekilde yapılıyor.

Casus yazılımın yüklendiği cep telefonuna dinleme komutları telekulak tarafından cep telefonuyla gönderiliyor. Yıldız, kare (*#) yazıp aradığınız numarayı yazarsınız, üstüne yıldız, kare (*#) dediğinizde, telefon her açıldığında ortam dinlemeyi o bildiğiniz noktaya, ister dinledikten sonra paket olarak atabilir, ister anlık olarak dinleyebilir, isterse o an telefon görüşmelerini kaydedebilir

Bütün bu bilgilerin ışığında 70 milyon dinleniyor mu? dinlenmiyor mu? bilemiyorum. Ama en iyisi cep telefonuyla konuşurken siyaset ve siyasilerden konuşmamak, hele şaka yollu olsa bile, ağzınızdan suikast, veya bir bakan ismi çıkarsa o zaman yandınız demektir.

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

derdime çare olmadıktan sonra aha bahcedeki tavuklara da anlatsam aynı şey.:)bu dinlenme izlenme şeysi çıktı çıkalı hep uyarırlar aman ha diye de hani bi laf var ya para isteme benden buzzz gibi soğurum senden :) ben güvenlik önlemi olarak şöyle yapıyom çok zaman; aloo hattın ötesinde dinlediğini varsaydığım kişi; acilen para lazım gönderdin göndermedin valla sen bilin , sonra kime ne diyeceksem devam xD

Emef 
 06.01.2010 18:13
Cevap :
:) Kimbilir bu sözünüze karşılık belki de para gönderirler size. Belli mi olur? Selamlar..  06.01.2010 19:13
 

Hele interneti hiç sorma. Peki bizim bu tuzaklara düşmemek için yalakalık mı yapmamız gerekiyor. Oldu olacak evlerde iki bilgisayar kullanalım. Ana bilgisayarla saçma sapan bloglar yazarız, yedeğiyle de siyasi konularda görüşme yaparız. İyi fikir değil mi? Saygılarımla...

Ali Haydar ÖZKAN 
 04.01.2010 22:19
Cevap :
Şu an Skype dışındaki görüşmeler istenildiğinde dinlenebiliyor. Yedek bilgisayar kullansanız bile IP numaranızdan kimliğinizin tespit edilmesi zor değil. Selamlar...  05.01.2010 18:36
 

Lakin benim telefonu dinliyorlarsa vay hallerine. İçlerine fenalık geliyordur. Sabahtan akşama kadar kadınlara feryadımdan kafaları şişiyordur. Arada bir küfürlerle de kulaklarının pası siliniyordur. Ne güzel. Bundan sonra daha fazla feryat edip, bağırarak konuşayım da dinlediklerine pişman olsunlar. Her konuşmanın sonunda Tayyip Bey, seni ve bakanlarını sevmiyorum diye de ilave edeyim bari. Arada bir söylüyorumda zaten dost konuşmalarında. Dinlemezlerse hatırım kalır. Atın ölümü arpadan olsun. Şaka bir yana bu bilgileri hemen Paşalıktan emekli, askeri bir avukat ahbabıma mail ettim. Çok makbule geçti yazan arkadaşınıza teşekkürlerimi iletin demiş. Elçiye zeval olmaz. Benden de bir teşekkür.... Selamlar sevgiler...

Zeynep Gülay 
 04.01.2010 21:01
Cevap :
:) Bence sizi dinleyenler, sizden korkup uzak dururlar gibi geliyor. Ben de özet olarak hükümet ve yandaş medyayı sevmiyorum diyorum. En kötü olasılıkla bizim de ifademizi alırlar. Alsınlar bakalım, nasıl olsa kimseden gizli saklı bir şeyimiz yok. İlginiz için ben teşekkür ederim. Size ve avukat ahbabınıza selamlar..  05.01.2010 18:43
 

Acaba günde üç öğün telefonu karşımıza alıp küfür mü etsek acaba:)) Şaka bir yana bizim kuşak çok çekiyor bu alışamadığı şeylerden. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.01.2010 20:44
Cevap :
Aslında küfür değil de vermek istenilen mesajlar bu şekilde verilebilir. Millet de derdini bu şekilde anlatmış olur. Haberleşmenin en tehlikesiz olanı yine eskisi gibi mektup olacak gibi geliyor. Çünkü e-mail ve messengerler de okunuyor. Skype adlı bir haberleşme sistemi de şu an için güvenli görünüyor. Bu yazıyı okuyanlar da sanki gizli bir şeyimiz var sanacak :) Saygı ve selamlarımla.  05.01.2010 0:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7878
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3135
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster