Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '06

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
2076
 

29 Ekim'in ardından

29 Ekim'in ardından
 

"Türk Milleti"

"Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim."

"Ne Mutlu Türküm Diyene"

Ulu önder Atatürk, onuncu yıl nutkunu bu sözleriyle noktalamış tam 73 sene evvel. Bu yıl 83. yıldönümünü kutluyoruz Cumhuriyet'in. Tam 17 sene sonra ise on tane on yılı geride bırakarak 100. yıl kutlamalarını da bütün dünyayı kapsayacak büyük coşkularla kutlayacağız.

29 Ekim Türk Milleti'nin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur; dolayısıyla bu gün en önemli bayramlarından birini kutlar her yıl artan bir çoşkuyla. Bayraklarla süslenir bütün okullar, evlerin pencerelerinden gururla salınır ay yıldız; tören alanlarında ise daha bir coşkuyla yürür mehmetçik; pilotlara dar gelir engin semalar. Büyük- küçük, kadın- erkek, yaşlı- genç hep bir ağızdan söylenir İstiklal Marşı, Onuncu yıl marşı.

İşte bu çoşku içinde bayram günü televizyonda yayınlanan naklen yayın görüntülerini izlemekteyiz ailece. Duygusallığımız doruk noktada. Bu esnada uyandırdı arkadaşımdan almış olduğum bir cep telefonu mesajı. Ramazan bayramını ve kandilleri henüz yeni geride bıraktığımızdan dolayı alışmıştım bir çok arkadaşımdan ve akrabalarımdan aldığım sms lere. Nitekim son yıllarda böyle dini günlerde kandil olsun, bayram olsun standart bir mesaj yazarak bir çok tanıdığımıza gönderiyoruz hepimiz. Arkadaşım mesajında aynen şöyle yazmıştı: " Cumhuriyet fazilettir; bayramınız kutlu olsun." Çok şaşırmış, bir o kadar da sevinmiştim. Sonra bu konuda duyarlılığa sahip ve gerçekten bu mesajı algılayabilecek herkese , arkadaşlarıma, akrabalarıma Cumhuriyet bayramlarını kutlayan değişik sms ler gönderdim. Bazılarından anlamlı güzel cevaplar gelirken bazıları tamamen tepkisiz kaldı göndermiş olduğum sms lere.

Bundan sonra şunu sorgulamaya başladım kendi kendime. Kandil günlerinde hepimiz kutlama amaçlı mesajlar gönderdiğimiz halde -ki bu çok önemli bir şey toplumsal paylaşım açısından- neden resmi bayramlarda birbirimizi kutlamayız? Bunlar bizim şerefli tarihimizin bize bırakmış olduğu en değerli miraslardır. Kandillerde ve dini bayramlarda göstermiş olduğumuz duyarlılığı diğer resmi bayramlarda da gösterelim. En azından Cumhuriyet'imize sahip çıkmak adına böyle günlerde de bayramımızı kutlayalım. Eminim, onuncu on yılın yani 100. yılın coşkusu daha da bir büyüyecek bu şekilde.

Gecikmeli de olsa herkesin Cumhuriyet bayramını kutlarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kimbilir, daha kaç insan var, coşkuyla, mesajlar, tebrik kartları ile en büyük bayramımızı kutlama mutluluğunu yaşayan. Paylaşarak öğrenebiliriz, konuşarak örnek olabiliriz düşüncesindeyim. Tebrik kartlarının yerini cep telefonu mesajları aldığından bu yana eski alışkanlıklar azalsa da, devam ettirme mutluluğu büyük coşku ve keyif veriyor, Atatürk'ün mavi gözlerinden yayılan ışığın, ay yıldızdan yansıyan resmi. Paylaşımınız için teşekkürler.

Tuğba 
 05.11.2006 0:42
Cevap :
Teşekkür ediyorum size ve sizin gibi duyarlı tüm dostlara. Çok mutlu oluyorum hala "Cumhuriyet'in yılmaz bir bekçisi" olarak yalnız olmadığımızı gördükçe.  06.11.2006 12:01
 

Yıllardır gerçekten bayram olarak kutladığım ve hatta insanları kutlamak için aradığım bu özel günde benimle aynı sıkıntıları yaşıyor olmanıza tek olmadığım için sevindim ama tabi sizin gibide üzüldüm.

Savaş ŞAKAR 
 01.11.2006 18:07
Cevap :
Sizin gibi duyarlı çok insan olduğuna eminim ; fakat sorunumuz biraz bunu dışarı yansıtmakta sesssiz kalmamız değil mi gerçekte?  01.11.2006 23:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2388
Kayıt tarihi
: 12.09.06
 
 

1968 doğumluyum. İTÜ'den Metalurji Müh. olarak mezun oldum. Yine aynı üniversitede yüksek lisans ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster