Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '10

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
986
 

3.Köprü TC geleceğinin yok edilmesidir!

3.Köprü TC geleceğinin yok edilmesidir!
 

Geleceğin yok edilme planı askıda!


1/25.000 ölçekli 08.08.2010 tasdik tarihli Kuzey Marmara Otoyolu (İstanbul 3. Çevreyolu ve Bağlantı Yolları dahil) Planı 8 Ağustos'ta askıya çıkmış.

Askıya çıkmak ne mi demek?

Varsa itirazınız yapın demek. Yasal olarak her vatandaşın itiraz hakkı var. İtiraz yoksa plan geçerli oluveriyor.

Ama her vatandaş nerede bu askı ve nasıl izlenir bilemez tabii, dolayısı ile de itiraz edemez, iş kesinleşiverir. E-devlet uygulamalarında başarılıyız ya, bu askıya çıkmayı da Internet'e taşısak ne iyi olur. Tüm kamuda askıya çıkan ne varsa orada görülür. Bu önerim iktidara yeni bir proje olarak kenara yazıladursun ben asıl konuya döneyim.

3.köprü TC geleceğine planlı ve kasıtlı olarak yapılacak "cinayetler" silsilesinin başlangıcıdır.

2 Ekim Cumatesi akşamı saat 20:00'de İstanbul'a sahillere çıkıp, barışçı bir şekilde bu hatadan dönülmesi gerektiğine ışık (mum, çakmak) yakmak da güzel ve katılınması gereken bir eylem ama yetmez.

Sadece İstanbullular değil, Her TC vatandaşı 3. Köprü (Kuzey Marmara Otoyolu) planına itiraz etmelidir.

Çünkü bu proje İstanbul'un değil Türkiye'nin geleceğinin karartılmasıdır. İstanbul dışında yaşayan insanlar buna şaşırabilirler ama biraz etraflarına baksalar ne demek istediğimi kolayca anlayacaklardır. Kaçının çocuğu iş bulmak, okumak, tedavi v.b. için İstanbul'a gelmeye mahkum olmuştur? Kentlerinin fakir kalmasına, gelişememesine, geri kalmasına İstanbul'un cazibe merkezi yapılması neden olmaktadır. Yaşadıkları illerde gelecek nesillere hayat kısıtlı ve kıt olacaktır ve gençleri mecburen İstanbul'a göç edecek veya işsiz düşük hayat koşullarında yaşamaya razı olacaklardır.

İstanbul büyüdükce, trafiğe metrobüsler, deniz otobüsleri, köprüler, kavşaklar, tüneller falan çözüm olmayacaktır. Raylı sistemler bile çözüm olmayacaktır. Konut alanlarını merkezden kovan bu anlayış, kenarlardan merkeze gidip gelmeyi zorlayan yapısıyla trafiğe asla çözüm getiremeyecektir. İş merkezleri, AVM'ler, turizm ve eğlence yerleri kentin en gözde yerlerini işgal etmekte ve merkeze yığılmaktadırlar. Şehir büyütürken, yaşamı yakın yerleşimler içinde kalacak bir planlama da kasten yapılmamaktadır. Örneğin hergün, Gebze'den İkitelli'ye işe, okula hastaneye gidilip gelinmektedir.

Bugün gelişen teknoloji sayesinde iş merkezlerinin İstanbul'a toplanmasının gereği kalmamıştır ama büyük şirketler, kamu idareleri birbiriyle yarış halinde İstanbul'a taşınmaktadırlar. Bu diğer kentlerimizi yoksullaştırmakta ve geri bırakmaktadır.

İstanbul'un büyütülmesinden sadece arazi ve inşaat ve hizmet şirketleri le bunların uzantılarından kazanç elde eden kesimler memnun olacak. Büyükşehir ve belediyeler altyapıya, bakıma, peyzaja v.s. trilyon dolarlar harcayacak ve devasa projelerde yandaş besleyecekler. Bunun ne hesabı tutulup verilebilecek , ne de önü kesilebilecektir. Olacak olan, vergilerimizin devasa projelerle idaredekilerin yandaşlarına aktarılarak çarçur edilmesi; Devletin parası yok diyerek eğitim , sağlık , güvenlik falan, herşeyin masrafının vatandaşa yüklenmesi; Otomotiv alanının zenginleşmesi (araç, benzin); Vatandaşın da, gelirini doğrudan ve dolaylı vergilere, eğitim, sağlık, ulaşım masraflarına ancak yettirip İstanbul trafiğinde ömrünü yollarda tüketmesidir.

Bu konu çok uzun ve çok boyutludur. Daha önce iki yazıda da, çok özetle bunlara değindim. Onları da okumanızı dilerim.

http://blog.milliyet.com.tr/3__Kopru_cinayet_midir_/Blog/?BlogNo=200708

http://blog.milliyet.com.tr/Halk_yarariyla_aldatma__3__kopru___/Blog/?BlogNo=192737


Duyarlı vatandaşlar bugün ve yarın dilekçe ile plana itiraz edebilirler.

Etmelidirler!


Ek bilgi: Dilekçe "İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI, İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI, Planlama Müdürlüğü" ne verilecektir. Büyükşehir Belediyesi WEB sayfalarından da yararlanılabilinir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle haklısınız.Bırakın 3.köprüyü bundan sonra İstanbul'a yapılacak tüm yatırımlar haramdır.İstanbul'a yapılması gereken tek yatırım yer altını demir ağlarla örmek, metrolar yapmak olmalıdır.Bunun dışında yapılacak herşey nüfus artışı, göç ve rant demektir.Saygılarımla

sariyerli1 
 01.10.2010 15:19
Cevap :
3.Köprü güzergahına dikkatle bakınca, yepyeni yerleşim merkezleri için hazırlandığı ortada. Şimdiden yeterli şehir içi bağlantı konulmuş. Vatandaş çevresine bina yapacak. 10 yıl sonra halkın baskısı gelecek ara bağlantı yapın diye, ne siyasetçi ne belediyeci direnemez o noktada. Direnme zamanı şu an, sonra değil! . Bu apaçık gerçek, defalarca yaşandı. Pek ala biliyorlar ve bu ranta göz diktiler. Ülkeyi bir şehre yığıp yok etmek umurlarında değil! Çözüm çok ama takan yok! Daha fazla HAYIR gerek ama onu da demeye yürek bırakmadılar.Katkınıza teşekkür ederim.  08.10.2010 10:11
 

Eleştirdiniz. Peki ama daha akılcı bir çözüm öneriniz var mı? 50-100 yılı öngeren, ayağı yere basan, ütopya olmayan. Bu köprünün yerine öyle değilde şöyle yapsak daha iyi olur diyebileceğiniz bir öneriniz olamaz mı. Varsa bir blog olarak yazın. Ya da hükümete gönderin. Ya da medyaya bildirin. Bizde arkanızda olalım. Saygılarımla

Tecettin KIYICI 
 30.09.2010 23:22
Cevap :
Daha akılcı çözüm önerilerini yapan bilim insanları var ve bunlar yayımlandı ama takmıyorlar. Değiil 50-100 , bin yıl sonrasına cevap vermeli çözüm. Ama işin özü herkes işini evini İstanbul'a taşımak istiyorsa taşıyabilir buna demokrasi denir safsatasıyla uyutulmamakta. "Torunum hala 1.ve2. köprüden mi gidip gelecek?é dememekte. Londra'yı biliyorum, yasa çıkarıp engelledi büyümesi, çevresine orman yapıldı. Merkezi bin yıldır 7,5milyondur Londra'nın artmasına izin vermezler ve kişi başı yeşil alanları, ağaç sayısıyla övünürler. İstanbul illaki büyümek zorunda değil! Asıl bunu özümsersek çözüm Büyütülürse kara delik gibi ülkeyi yutar.  08.10.2010 10:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1603
Kayıt tarihi
: 29.05.07
 
 

Doğaya, sanata, spora, bilime ve ülkeme bağlı; doğruya, gerçeğe, akla yönelik; uluslara saygılıyı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster