Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '18

 
Kategori
Alternatif Enerji
Okunma Sayısı
80
 

5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi

5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi
 

Nükleer Santral konu edilirse; bir veya daha çok sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği önemli bir tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini ve teknolojileri içerisinde barındırır.

Nükleer enerji günümüz elektrik ihtiyacının yaklaşık %17'sini karşılamaktadır. Bazı ülkeler enerjilerinin büyük bir kısmını nükleer santrallerden üretmektedir. Örneğin Fransa Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı verilerine göre elektrik enerjisinin %75'ini nükleer enerjiden sağlamaktadır. Amerika ise enerjisinin %15'ini buradan karşılamakta fakat bazı bölgelerinde santraller daha yoğun biçimde enerji üretimi yapmaktadır. Dünya çapında 400'den fazla nükleer santral bulunmakta ve bunların 100'den fazlası sadece Amerika’da yer almaktadır.

Nükleer enerji alanında faaliyet gösteren firmaları bir araya getiren 5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, 6-7 Mart'ta İstanbul'da yapıldı. 5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı Koray Tuncer: ”Enerji üretiminde dünya beşincisi Güney Kore'nin şirketleri zirveye katılmak üzere geldi.” dedi.

Zirve organizasyon komitesinden yapılan açıklamaya göre; nükleer teknolojide söz sahibi olan Güney Kore, Fransa, Almanya, Rusya, Japonya ve Finlandiya'dan firmalar nükleer santrallerde iş birliği olanaklarını araştırmak üzere söz konusu etkinliğe katıldı.

Zirvede Akkuyu Nükleer AŞ'nin operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Konstantin Ryzhak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin yapım işlerinin önemli bir kısmının Türk inşaat firmaları tarafından yapılabileceğini belirterek: "Türk şirketlerinin inşaatta ne kadar iyi olduğunu biliyoruz. İlk tahminlere göre, inşaatın yüzde 90'ı ve montaj işlerinin yüzde 50'lik kısmı Türk şirketler tarafından gerçekleştirilebilecek." dedi.

Ryzhak, Nükleer Mühendisler Derneğince düzenlenen 5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nde, Türkiye'nin ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu NGS'nin inşaat sürecine ilişkin bilgi verdi.

Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu ifade eden Ryzhak, bütçelerinin önemli bölümünün santralde çok katmanlı güvenlik sisteminin kurulmasına tahsis edildiğini söyledi.

Ryzhak, sahada inşaat ve montaj işlerinin devam ettiğini dile getirerek: "Bu aşamada tüm çalışmalar Rusya tarafından finanse edilmektedir. 2010 tarihli hükümetler arası anlaşmaya göre, Rosatom projedeki yüzde 49'luk payını istediği zaman ilgilenen yatırımcılara devretme hakkına sahiptir ve potansiyel yatırımcılar ile Akkuyu NGS projesine ilişkin görüşmeler devam etmektedir." Şeklinde düşünce belirtti.

Ryzhak, projenin onaylanan programa göre planlı bir şekilde ilerlediğini ve bu kapsamda geçen yıl Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan sınırlı çalışma izninin alındığını belirtti. Akkuyu NGS'nin 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacağını anımsatan Ryzhak, santralin işletme süresinin 60 yıl olacağını aktardı. Ryzhak, Rusya'da 250'den fazla Türk öğrencinin nükleer enerji alanında eğitim gördüğünü ve bu öğrencilerden 35'inin bu ay mezun olarak Türkiye'de Akkuyu NGS'de çalışmaya başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Dünya Nükleer Derneği Kıdemli İletişim Müdürü Jonathan Cobb da nükleer enerji alanındaki gelişmelere rağmen küresel enerji üretiminde nükleerin payının yüzde 17'den yüzde 10'a düştüğünü, fosil yakıtlardan enerji üretiminin ise yüzde 62'den 69'a yükseldiğini belirtti.

Cobb, dünyada elektrik talebinin arttığını ifade ederek, 2050'ye kadar 1 milyon megavat ek üretim hedeflendiğini ve bunun birçok endüstri alanının faaliyeti için zorunlu olduğunu kaydetti.

Nükleer enerji alanında sistem güvenliği, küresel standartların geliştirilmesi, etkili güvenlik değerler dizisi konularının ele alınması gerektiğine işaret eden Cobb: “Bu sayede nükleer teknolojinin sunacağı faydalardan daha etkin olacaktır.” Dedi.

5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi Başkanı Erol Çubukçu da etkinlikte bu yıl nükleer sektörün büyük oyuncularının bir araya geldiğini ve zirvede nükleer donanım ve boru hatlarının üretimiyle ilgili önemli konuların tartışılacağını dile getirdi.

Çubukçu, etkinlikte Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin satın alma kurallarının anlatılacağını ifade ederek, iki gün sürecek zirvede kazan ve basınçlı kapların muayenesiyle ilgili önemli konulara ilişkin de bilgilendirmelerin yapılacağını söyledi.

Rusya, Japonya ve Çin oturumlarında da nükleer teknolojinin gelişmeleri tartışıldı.

Temsilcisi Derya Adin’in ayrıntılarını verdiği zirve, Pulman Otelde gerçekleşti ve iki gün sürdü.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 626
Toplam yorum
: 465
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1380
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster