Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '14

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
2305
 

7 ölümcül günah

7 ölümcül günah
 

Cehennem tasviri


Öfke, kibir, kıskançlık, açgözlülük, oburluk, ihtiras ve miskinlik...

İşte size 7 Ölümcül Günah.

Ölümcül günahlar 1995 yılında vizyona giren ve Brad Pitt,  Morgan Freeman ve Gywneth Paltrow’un oynadıkları YEDİ (SEVEN) adlı gişe rekorları kıran filme konu oldu ve milyonlarca seyirciyi düşündürdü.

Platon’un (Eflatun) İdealar fikri aslında her şeyin başlangıcı. Platon İdealar fikri ile gerçek bilginin (episteme) temelinin ancak idealar dünyasında bulunabileceğini ortaya atmıştı. Kısaca fiziksel dünyamızda var olan formların değişmez, ilksiz ve sonsuz, hep aynı kalan asılları olması gerektiğinin söylemiş ve bunu da “idealar dünyası” olaral adlandırmış. Yani fiziksel dünyamızdaki her şey idealar dünyasında var olan şeylerin yansımalarıdır.

Daha sonra MS 3ncü yy’da yaşayan Ammonius Saccas’ın öğrencisi Plotinus, “Enneadlar” adlı eserinde Platon’un varoluşun vazgeçilmez ve parçalara bölünemez nitelikleri olan İdealar Dünyası’nın İlahi Şekiller’ini 9 ayrı formda incelemiştir. Bu şekilde İdealar Dünyasını erdemlerle tarif etmeye çalışmıştır. Neo-Platonist akımın sonraki temsilcilerinden Oregon Orta Doğu ve Anadolu’da bu ezoterik bilgiyi öğretti.

MS 325’te İznik’te İncillerin 4’e indirilmesi sonrasında  ilk kiliseler Anadolu’da kurulmaktaydı ve bazı Hristiyan mistikler sessiz bir hayat yürütmek ve Bizans İmparatorluğu’nun gölgesinden uzaklaşmak için Mısır’a gittiler. Mısır’da St.Anthony liderliğinde “Çöl Pederleri” olarak adlandırılan Hristiyan mistikler faaliyetlerine devam ettiler ve İlahi Şekiller’in benlik bilincinde kayboluşunu incelediler. Platon’un İlahi Şekiller’ini Çöl Pederleri’nin çalışmalarından derleyen Evagrius Ponticus, (HAMARTIA) “8 Ayartıcı Günah”ı ortaya koydu. Ayartıcı günahlar fikri ile artık insanın idealar dünyasına ait olan ruhunun dünyevi yaşama doğuşuyla bir düşüş yaşadığı ve bu düşüşünün de 8 farklı günahtan geçtiğini söyleniyordu.

Hristiyanlığın ilerleyen zamanlarında sonraları gücünü artıran kilise, Evagrius Ponticus’un kitaplarını yaktırdı ve 100 yıl sonra kalanlar St.Bededict tarafından toplanıp Papa’ya sunuldu. İşte bu noktada bu günahlar Papa Gregory I tarafından yeniden düzenlenerek tekrar 7 Ölümcül Günah’a indirildi...Hatta Dante İlahi Komedya’sında bu 7 ölümcül günahı kullanır.

öfke, kibir, kıskançlık, açgözlülük, oburluk, ihtiras ve miskinlik.

Biz Tanrı suretinde yaratıldığı yazılan insanoğlu, sonlu ve geçici kapasitemiz ile sonsuz ve mutlak olanı binlerce yıldır aramaktayız. O’na nasıl ulaşacağımızı aramaktayız. Ve arayış hep devam edecek. Her inanç sisteminin şeriat kısmı ise günahlardan ve bunlardan sakınılmasından geçer. Ancak günahlarından arınmış bir insan doğru ve iyi bir insan olup öte alemde sınavını geçebilir. Diğer inanç sistemleri ve Semavi Dinler günahların nasıl işlendiği ayrı bir yazı konusu...

Ancak ben derim ki siz bu yazıdan feyz alın ve bugün kendinize şunu sorun...”Hangi inanç sistemine aittir, kim ne demiş, doğru mu?” vs gibi sorular ile fazla derine girmeden sorun. Sadece her şeyden öğrenebilecek bir şey vardır mantığıyla sorun ve öğrenmek için sorun. Size AYNA tutması için sorun.

Bu 7 ölümcül günahtan hangileri sizde var? Hangi durumlarda ve neden ortaya çıkıyorlar? Ve nasıl bunun önüne geçersiniz?

Gerçekten dürüst olun. Varsa vardır, yoksa yoktur. Ama en az birisi varsa ve dürüstçe bunu görüyorsanız, işte o noktada sizin için ileriye bir yolculuk başlar. Tekamül yolunda her şey idrak ve seçimle başlar.

Sevgiler,

Kenan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 239
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1043
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster