Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
121
 

90 yıllık parti mi olurmuş, hanedan mı bu; CHP kapansın yerine başka parti kurulsun

90 yıllık parti mi olurmuş, hanedan mı bu; CHP kapansın yerine başka parti kurulsun
 

Atatürk’ün mirasıyla durumu idare eden Türkiye’nin asırlık partisi CHP artık iyice ayağa düştü. Özürlü heykel gibi cumhuriyet dağında Ata’nın manevi kişiliği ile ayakta durmaya çalışan bu eskimiş yapıda herkes sonradan konan tuğlalara bahane buluyor ama nedense kimse partinin artık bir vizyon taşıyamayacak kadar eskidiğini, yıprandığını görmüyor.

Parti değişime ve yeniliğe açık demokratik bir yapıdır; antika mı bu ki eskidikçe değerli olsun. “Siz senesine bakmayın, düşünceler eskimez” Bal gibi eskir, şimdi şapka kanununu anlat insanlar size güler; şapkanın da kanunu mu olurmuş der. CHP’nin adı da eskimiştir, vizyonu da eskimiştir, lak lak sakız gibi çiğnenmeseydi kurucusu da unutulurdu; CHP bugün artık Tiryaki Hasan Paşa’nın kül tablasına dönmüştür.

İnsanlar bugün Allah’ın dini olduğu halde 14 asır önceki İslam’ı tartışıyor, CHP kim olmuş ki; tüzüğü vahiy mi? CHP’nin bugün hala faaliyette olması büyük ve köklü bir parti olduğunu değil bu minvaldeki kimselerin bu konuda bir değişim yaratacak kapasitede olmadıklarını gösterir. Ne yani Atatürk ile sözleşme mi imzaladınız yoksa CHP’nin 90 yıldır devam etmesinin gerekçesi ne? 

Kapat, başka bir parti kur kardeşim… Atatürk kurmuş… Ne yapalım yani, kıyamete kadar devam mı edecek? Atatürk’ün partisi kapanınca Atatürk’ün idealleri bitiyor mu? Atatürk’e layık ne yaptınız ki devam etsin! Ülkenin umut bağladığı milyonları bitmiş tükenmiş müzelik bir vizyona hapsettikten sonra başına hâşâ Allah’ı getirsenizne yazar!  

Atatürk’ün devri kapansın ya, kimlerin devri kapanmadı ki… Sevgisi kalsın devri kapansın. Bu haliyle CHP bize hitap etmiyor. Demokrasiye inanan %45’in siyasette karşılığı yok; bizler partisiziz. CHP diye bir korkuluk ortada duruyor. Atatürk’ün partisiymiş. Atatürk’ü de partisini de istemiyoruz! Gına geldi ya!

Sen birilerinden güç alacaksan, öyle geçmişe yaslanacaksan bize lazım değilsin. Cumhuriyet idealleri artık bu ülkeye yetmiyor anlamıyor musun? Oysa tüzüğünde hala Anıtkabirin duvarındaki yazı var. 90 yılda vizyon mu kalır. En iyisi CHP’yi müzeye koymak! Bu arada CHP  zaten benim partim değil, demokrasiye inananlar adına konuşuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkusuz Kerim: Gayet yerinde, yazılması gerekli bir yazı okudum.Ömrüne ömür katılsın,sağlık ve mutluluğunuz daim olsun.Bitmiş, tükenmiş, kokuşmuş bir parti. Bu partiden ne cacık olur ne vıcık olur.Yeni bir parti mi? Elbette yeni parti ama yeni ruh, yeni beyin,yeni fikirler,yeni yüzler.Ben yüzme bilmiyorum, beni deryaların derinliklerine götürme orada boğulurum.Saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 14.09.2014 12:22
Cevap :
Bu yazı konusunda bir tek siz beni haklı buldunuz...  14.09.2014 17:12
 

Diğer yandan. Yeni parti kurulsun fikrinize karşı değilim. Onu da belirtmiş olayım. Mustafa Kemal'i bir kenara koymadan tabi... Çünkü CHP gerçek Atatürkçülerin dışlandığı bir parti konumunda şu anda. Selamlar

Ayrıntıda gezinmek 
 22.08.2014 23:18
 

Kaç dünya liderine nasip olmuş bugüne kadar bu kadar çok şeyi bu kadar kısa sürede hayata geçirebilmek. Tüm bunlar mı bir kenara bırakılacak. Aksine zekası, dehası insanlık tarihi boyunca tekrar tekrar ele alınacak, incelenecek, okunacak, ilham alınacak kadar değerli. Bence siz fikirlerinizi bir daha gözden geçirin. Zira hiçbir ülke kahramanlarını öyle kolay bir kenara bırakmaz. Aksine bu kadar şeyi, bu kadar kısa sürede başarmış bir insanın zekasını, dehasını, öngörüsünü, stratejisini çözmek adına üniversite kurdurur, bilim kurulları kurdurur ve onun bıraktığı yerden daha ileri götürmek için elinden geleni yapar. Bıkkınlığınızın nedeniniz az çok tahmin etsem de şaşırttınız beni hocam. Eyvallah

Ayrıntıda gezinmek 
 22.08.2014 23:16
 

Yapmayın Allahaşkına. Atatürk demek sadece şapka mı demek. Bugüne kadar emperyalizme karşı verilmiş en şanlı savaşı, mücadeleyi bir yana bırakın padişahlık gibi bir sistemden anlayıştan sonra getirdiği yenilikleri kim yapabilmiş ki bu güne kadar. Öyle şanlı bir zafer, öyle dahiyane strateciler ki; karşsındaki kuvvetleri biliyorsunuz. Tüm bunları yaptığı yetmezmiş gibi Cumhuriyetin kuruluşundan sonra yaptığı köklü değişiklikler, yenilikler, “Aşar vergisinin kaldırılması, Çiftçinin özendirilmesi, Örnek çiftlikler inşa edilmesi, Sanayiyi Teşvik Kanununun çıkarılıp yeni sanayi kuruluşlarının kurulması, 1. ve 2. Kalkınma Planlarının (1933-1937) uygulamaya konulması, yurdun yeni yollarla donatılması, Kadın erkek haklarının eşitlenmesi – 1926 – 1934, Öğretimin Birleştirilmesi – 3 mart 1924, Yeni Türk harflerinin kabulü – 1 Kasım 1928, Türk Dil ve Tarih kurumlarının kurulması – 1931-1932, Üniversite öğreniminin düzenlenmesi – 31 Ma yıs 1933, Güzel sanatlarda yenilikler” ve niceleri… /

Ayrıntıda gezinmek 
 22.08.2014 23:12
Cevap :
Yazımın Atatürk'ü küçümseme,kenara koyma anlamında anlaşılması üzerine tekrar baktım...Gerçeği kabul edelim biraz devri için büyük şeyler bunlar...Üzerine bir şeyler koymalıyız anlamında kullandım.  24.08.2014 14:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6175
Toplam yorum
: 15177
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster