Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

02 Nisan '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
568
 

Ormanlarımız

Ormanlarımız
 

TÜRKİYE'DE ORMANLARIMIZ BİYOLOJİK SAVAŞLA KURTARILMAYI BEKLİYOR.


TÜRKİYE' DE ORMANLARIMIZ BİYOLOJİK SAVAŞLA KURTARILMAYI BEKLİYOR

Ormanlarda özellikle çam ağaçlarına musallat olan çam kese böceğine karşı dünyaca ünlü turizm bölgesi olan Fethiye’de biyolojik mücadele başlatılması gerekmektedir. Çam kese böcekleri ile mücadelede avcı ve parçalayıcı böceklerin (Calosoma Sycophanta) kullanılması ve bu tür böceklerin yetiştirilmesi gerekmektedir.

Çam kese böceğinin (Thaumetopoeo Pityocampa Schiff.) doğal düşmanlarından Calasoma Cycophanta isimli av böceği zararlının yuvalarına girerek yakaladığı tırtılları yemektedir. Doç. Dr. Mehmet KANAT tarafından geliştirilen bir yöntemle laboratuarlarda üretilen bu yararlı böcekler ormanlara salınarak biyolojik savaş sürdürülmektedir. Tırtılları öldüren diğer bir yararlı böcek ise Phyrx Caudata isimli bir parazit sinektir. Bu parazitin üretilmesine çok acil bir şekilde geçilmesi gerekmektedir. Bölgemiz sosyal ve ekonomik yönden incelendiğinde buranın arıcılığın da çok önem arz ettiği bir bölge olması gerekmekte ve ormanlarımızı yiyen çam böceğiyle mücadelenin en iyi yönteminin biyolojik mücadele yöntemi olduğu görülmektedir.

Turizm altyapı hizmet birliğinin bu konuya ivedilikle el atması gerekmektedir.Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1440
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster