Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
988
 

ABD-Çin savaşı mı geliyor?

ABD-Çin savaşı mı geliyor?
 

Donald Trump ABD başkanı olup, koltuğa oturur oturmaz tüm dünya dengelerini altüst etti.

Çılgın projeler hayata geçirilirken, tüm dünyayı savaş korkusu sardı. Bu arada bizim Hatay’ı da alıp, Kürt koridoru açmak için Rusya ile anlaştıkları basına yansıyan haberler içinde.

Biz gelelim asıl konumuza. ABD-Çin savaşı kapıda mı?

Bu soruya cevabı yabanı basın veriyor.

Washington-Pekin ilişkileri geriliyor...

"Donald Trump idaresindeki ABD ile savaş, slogan olmaktan çıktı, uygulanabilir bir gerçek halini aldı." Bu sözler üst düzey Çinli bir askeri yetkiliye ait!

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre; Çin Silahlı Kuvvetleri’ni yöneten Merkezi Ordu Komisyonu’na bağlı Ulusal Savunma Seferberliği Departmanı’ndan bir yetkili tarafından kaleme alınan bu görüşler, Çin Ordusu’nun internet sitesinde yayınlandı.

Adı belirtilmeyen yetkili, ABD’ye Asya stratejisini, yeniden dengeleme çağrısında bulunuyor. Yazıya göre; ABD’nin Doğu ve Güney Çin denizlerindeki askeri yayılması ve Güney Kore’deki füze savunma sistemleri “patlamaya hazır birer bomba”.

ABD’nin çiçeği burnunda Başkanı Donald Trump ve yeni yönetim, Çin’e karşı mütemadiyen çok sert eleştiriler getiriyor. Trump, Çin’i “kur manipülatörü” olarak yaftalamıştı.

Fakat en önemlisi Trump, Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile temasa geçerek, ABD’nin uzun yıllardır dikkatle gözettiği “Tek Çin” politikasını sarstı. Zira; Çin Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Trump’ın bu hamlesi Pekin Yönetimi tarafından “düşmanca” görülüyor.

Çin’in çatışma hazırlıklarına ilişkin daha ileri boyutta iddialar da var. Geçen hafta gündeme gelen doğrulanmamış haberlerde, Pekin Yönetimi’nin kuzeydoğu sınırına, Heilongjiang eyaletine uzun menzilli füzeler yerleştirdiği öne sürülmüştü. Bu füzelerin ABD’yi vurabilecek menzilde olduğu iddia ediliyor.

Gördüğünüz gibi savaş kapıda!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3015
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster