Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
408
 

Abdi İpekçi ve sözde katili Ağca..

Abdi İpekçi ve sözde katili Ağca..
 

Abdi İpekçi 1 – Şubat -1979 da öldürüldü. Aradan 33 yıl geçmesine rağmen katillerinin bulunduğuna ikna olmuş değiliz. Yakalanan Mehmet Ali Ağca cinayeti üslendi. İtiraf etti. Hapsedildi. Olayda kapandı. Sonradan Hapishaneden kaçırılıp ilerde Papa’ya suikasta kalkışmasaydı adı çoktan unutulacaktı.

Abdi İpekçi gibi çok önemli bir yazarı kendisini hiç tanımayan, bir husumeti olmayan biri vuruyorsa bu kişinin yakalanması vicdanları rahatlatmayacaktır. Tıpkı Hırant Dink’i bir çocuğun öylesine canı çektiği için vurduğu hikâyesinin vicdanları rahatlatmadığı gibi.
Abdi İpekçi’yi vuranlar hiç araştırılmadı. Oysa yakın arkadaşlarının anlattığı o kadar çok şey vardı ki. Nedense cinayetten on beş gün önce sekreterinin adres ve telefon defterinin çalınması, arkasından arabasının anahtarlarının kaybolması, katıldığı son açık oturumun ses bantlarının esrarengiz biçimde yok olması hiç önemsenmedi.

Mesela, Çetin Atlan, “Abdi İpekçi, kontrgerilla tarafından öldürülmüş” demişti. Bu sözlerine de şöyle açıklık getirmişti;

“Abdi vurulduktan bir süre sonra gazeteye uğradım. O sırada gazeteye yazılar da yazan emekli Amiral Sezai Orkunt’la rastlaştık. ‘Paşam, bizim Abdi yi niye vurdular’ dedim. O da bana ‘Abdi, askerlerin geniş arazilerde bazı sivillere kontrgerilla eğitimi verdiğini öğrenmiş. Sonra da Ankara'ya gidip CIA şefiyle bunu konuşmuş. Ardından da vuruldu... Hâlbuki Genelkurmay’ın haberi olmadan böyle talimlerin yaptırılmayacağını bilmesi lazımdı” demişti.
Dönemin Genelkurmay başkanı Kenen Evren olması da hiç şaşırtıcı değil.

İpekçinin öldürülmeden birkaç gün önce dönemin CİA Türkiye şefi Paul Henze ile de görüştüğü sır değil. Daha sonra bu beyefendi üzerine neden vazife ise İpekçi’nin Sovyet casusları tarafından öldürüldüğünü iddia ediyordu.

Tesadüfe bakınız ki, başbakan da CHP lideri Bülent Ecevit’ti.

Bu ve benzeri birçok bilgi ve iddia ortada dolaşıp dururken biz her yıl Abdi İpekçi ‘yi sözde anıyoruz ama araştıramıyoruz. Sonrada demokrasiden, bağımsızlıktan, insan haklarından bahsederken mangalda kül bırakmıyoruz.

Her ölüm yıldönümünde Abdi İpekçinin tıpkı Uğur mumcu, Necip Hablemitoğlu ve daha birçokları gibi mezarında huzursuzca döndüğüne inanıyorum.

İzmir 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir karışık memleket... Daha çok casus romanları yazılır bu memleket üzerine... daha daha ne romanlar ve ne destanlar...Dur bakalım...

Erdal Ceyhan 
 01.02.2012 10:04
Cevap :
Merhaba Erdal bey, Haklısınız, Birileri köpeksiz köyü buldu, değneksiz geziyor. Bakalım ne zamana kadar. Saygı ve selamlar...  01.02.2012 11:36
 

bu ülkede TSK nın bilgisi ve izni olmadan KUŞ uçmazdı o devirlerde..

barayev 
 01.02.2012 2:58
Cevap :
Merhaba, O devirlerde TSK =NATO=ABD idi. ABD hükümetlere çok güvenmezdi. Şimdi ise maaşallah bizim hükümete çok güveniyorlar. Bu yüzden AKP=ABD formülü geçerli. Hayalperest olmaya gerek yok. AKP emirlerden bir adım uzaklaşsın, birinci denklemi hemen devreye sokarlar. Bunu bu ülke defalarca yaşadı. Yaşı müsait olan veye okuyup araştıranlar bilir. Saygı ve selamlar...  01.02.2012 11:34
 

Ben de, ben de öyle düşünüyorum. Şuna inanıyorum ki gazetecileri öldürenler yaşama, yaşamın adaletli paylaştırılmasına razı olmayan insanlardır. Ve aslında onları bulmak zor olmasa gerek. Bulunmamasının, bulunamamasının nedeni, tepelerde bir yerlerde birilerinin kuyruğuna basılacak olmasıdır. Bu olayda olduğu gibi her olayda bir günah keçisi bulup, bütün günahı onun üstüne yıkmak da meşhurdur güzel yurdumda. Tıpkı 17 Ağustos İstanbul depreminde o kadar bina yıkılmasına karşın Veli Göçer'in kurbanlık seçilmesi gibi... Kimse yutmasa da... Sorulması gereken birçok sorunun bir kısmını sorarak yeni ufuklar açıtığınız için teşekkürler.

Ayrıntıda gezinmek 
 01.02.2012 1:00
Cevap :
Merhaba, Aslında bunları yazıp söylemesi gerekenlerin çoğu ekmek derdi yüzünden suskun. Muhalefet partilerinin ise adı muhalefet. Bir bizler kalıyoruz. Bizim de elimizden gelen bu. Saygı ve selamlar...  02.02.2012 18:22
 

Bu mafyavari öldürme olayları nasıl bir ülkede yaşadığımız konusunda dehşet verici. Ben de olacın Ağca'dan ibaret olduğuna inanmıyorum. Ki, o da tahliye oldu. İpekçi'yi darbe tezgahı içinde görüyorlarsa araştırmaları gerek. Kendisini saygı, sevgi ile anıyorum. O da vatan için ölmüş bir şehittir. Selam ve saygılar.

Turbest 
 01.02.2012 0:42
Cevap :
Merhaba, Bence bütün bu şüpheli ölümlerin sorumlusu bizleri yönetenleri yönetenlerdir. Onlar en tepede oldukça da daha çooook failimeçhul olacaktır. Saygı ve selamlar...  02.02.2012 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1655
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster