Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '13

 
Kategori
Köpek Bakımı
Okunma Sayısı
4232
 

Adnan Menderes Üniversitesi, Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'de dostum Can iyileşti.

Adnan Menderes Üniversitesi, Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'de dostum Can iyileşti.
 

Geçtiğimiz 19 mayıs 2013 de köpeğim dostum can hastalanmış Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi Hayvan hastanesine götürmüştüm. Pazar olması nedeniyle hastane kapalıydı. Bu konuyla ilgili bir blok yazısı yazmıştım. (Hayvanlar Pazar günleri hastalanamazlar mı?) Serzenişte bulunmuş, niye acilde nöbetçi bir veteriner hekim yok diye.

Bugün Fakülte sekreteri Murat Durmaz’ dan aldığım bilgiye göre ilgili Bakanlıktan hastanesinin ruhsat alma aşamasında olduğu, takribi  1- 1,5 ay içinde açılacağı haberini verdi. Hayvan Hastanesi 24 saat hizmet verecek acilde bir nöbetçi veteriner bulundurulacağını bildirdi. Hayvan severler ve kendi adıma çok sevindim.

Gelelim dostum Can’ın hastalığına. 20 Mayısta hastaneye tekrar getirdim. Gerekli kan tahlilleri ve muayeneler yapıldı. Serum verildi. Köpeğim Kene ısırmasından oluşabilen (Ehrlichiasis) teşhisi kondu.Kan bağışıklık sistemini yok eden bir hastalıkmış. Köpek yemeden içmeden kesildi, kendini kaybetmiş baygın bir haldeydi. Yaşam ihtimali % 50 denildi. Çok üzüldüm.

Sağ olsunlar, başta Prof.Dr.Hüseyin Voyvoda, Araştırma Görevlileri Ceren Diler, Mehmet Gültekin ve Emek Tuna’ ya, ilgi ve alalarından dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ererim. Uygulama ve araştırma hastanesi olması nedeniyle Hoca Sayın Prof. Voyvoda son sınıf 20 stajyer öğrencisine tahlil sonuçları üzerine açıklamalı ders verdi. Bu sırada masada köpeğim Can baygın yatıyor serum veriliyordu.

Edindiğim bilgiye göre bu kene, kan yapan hücrelerin yapını ve üretimini bozarak anemiye yani kansızlığa sebep oluyor. Bunun dışında etkenin en önemli özelliklerinden biri ise kanın pıhtılaşma mekanizmasında rol oynayan trombositerin içine girer ve yapısını bozarmış. Vücudun savunma mekanizması hücrelerinden olan lökositlerin sayısında azalma olur ve anemiye yani kansızlığa neden olurmuş.

Dört hafta götürdüm kan tahlilleri yapıldı. Antibiyotik ve ilaç tedavisiyle iyiye gittiği saptandı.

Şimdi tam bir ay oldu. Köpeğim can iyi.

Üniversitelerin bu gibi uygulama hastanesi olması çok iyi. Hem yeni Veteriner çıkacak, öğrenciler deneyim sahibi oluyorlar. Diğer taraftan hayvanlar geniş tedavi imkanlarından istifade ediyor. Hayvan sahipleri de mutlu oluyorlar.

Tekrar ilgililere teşekkür eder, (İnsanlar için söylenir ama), Allah ne düşürsün ne de doktorların eksikliğini göstersin.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Blok: milliyet.com.tr/cansever

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Abdurrahman Balcılar: Güzel ve gerekli bir yazı koskoca hastane bu duruma gelmiş bir kağıt parçası yüzünden kapalı kalır mı,İnsan sağlığı daha doğrusu can sağlığı özellikle C.Tesi ve pazar günleri Veterinerlerimizin iş yerlerinin açık olması gerekir. " Lemansız hayat " başlıklı dizelerim de olay C.tesi olmuştu, neler çektim,Mersin'in bütün sokaklarını caddelerini gezdim.İnanın beyefendiyi yayladan özel araba ile getirdik.Ücreti mi?onu hiç sormayın .Hayvan sevgisi olduğunu bildikleri için nazlarından, sazlarından geçilmiyor.Ancak sizin ki Üniversite olduğu için belki orada benim çektiklerim çekilmemiştir.Tekrar geçmiş olsun onun size kavuştuğunu ve çok sevindiğini biliyorum. Tekrar görüşmek üzere selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 23.06.2013 22:11
Cevap :
Sayın dostum Mehmet Burakgazi, Ülkemizde bu türden aksaklıklar maalesef çok. Bizler tespitlerimizi bu sayfalarda dile getirirsek belki düzeltebiliriz. Köpeğim, ben ona dostum Can diyorum şimdilik çok iyi. İlgi alaka ve dilekleriniz için teşekkürler. Saygılar, Selamlar. Abdurrahman Balcılar  24.06.2013 8:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2028
Toplam yorum
: 408
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster