Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
732
 

Ağaç hareketi ve Alevilik

Ağaç hareketi ve Alevilik
 

Resim internetten alıntıdır.


(Bu ülkede konuşulamayan hiçbir şey kalmayacak) 

Sevgili Aleviler! Tarih boyunca olduğu gibi bugün, hatta yarın da Türkiye devleti tarafından bu ülkenin asli unsuru olarak görülmeniz mümkün değil; sizi kabul etmiyorlar, onaylamıyorlar, sadece durumu idare ediyorlar. Çünkü sizler bu ülkede ciddi bir güçsünüz.

Türk olmasaydınız nolurdu? Tıpkı Kürtler gibi dışlanır mıydınız yoksa sizi de yok sayarlar mıydı? Bence sizi kurtaran şey aynı milletten olmanız yani Türk olmanız.

Siz bu ülkede ciddi bir güçsünüz ama gücünüzden çekinildiğini ya da kale alındığınızı sanmıyorum. Hükümetlere hiçbir talebinizi(üstelik bazıları makul iken) kabul ettiremediğinize göre siyaset üzerindeki ağırlığınız sayınız ve gücünüz ile orantılı değil.

Artık Alevilik ders kitaplarında yer alıyormuş. Ders kitaplarında ateşe tapanlar bile yer alıyor. 10 milyon insanın inancını yazmasınlar mı? Sizler de hemen kandınız, inandınız. Özgürce cem yapıyor ve bunları da TV’lerde yayınlıyormuşsunuz. Ucunda reklâm varsa, yani iş biraz ticarete dökülmüşse (TV’ler ibadetinizi babalarının hayrına naklen vermiyorlar) satanist ayinleri bile televizyonlardan yayınlanır.

Resmi devlet düzeninde, Anayasada, kanunlarda sizden hiç bahsediliyor mu? Herkesin kimliğinde dini İslam yazıyor. İslam ile Sünni Müslümanlığın kastedildiğini biz biliyoruz. Seni kabul etmiş olsalar kimliğine Alevi yazarlardı. Devletin resmi ideolojisi aynen şöyle: Türkiye topraklarında hâkim inanç Sünni Müslümanlıktır; geri kalan batıldır.

Ha, devlet iyi niyetli bir amaç üzre yani ülkenin selametini düşünerek, kardeşçe yaşayalım diye gerçekten ülkede barış amacıyla vatandaşlar arasında Alevi Sünni ayrımı yapmıyor olabilir. Ama yani sen gerçekleri ortaya koy, yine ayırma değil mi?

Adamları koyun sayar gibi sayıyorsun; sayıları belli değil. Alevilerin vergileriyle sadece Sünni Müslümanlara hizmet eden Diyanet işleri başkanlığı kuruyorsun; çaycısı bile Alevi değil. Meclisin içine cami yapıyorsun, cem evine cümbüş hane diyorsun. Alevilik belki benim de inanmadığım bir yol. Ama yani biz inanmıyoruz diye yanlış mı oluyor? Milyonlarca insanın gönül verdiği bir inanç saygıyı hak etmiyor mu?

Bu satırlar bölücülük gibi algılanabilir ama söylenenler doğru ise gerçekleri ortaya koymak lazım. AB’nin kapısındaki bir ülkede bunlar yazılıp konuşulabilmeli, gerçekten iddialar doğruysa üzerine gidilmelidir. Zaten haksızlık ve yanlışlara karşı Alevi toplumunda ciddi bir başkaldırı yok. Devletin bekası ve ülkenin saadeti için her zorluğa göğüs geriyor, örnek bir vatanseverlik gösteriyorlar. Öyle ki AB çevrelerinin kendileri için “Azınlık” ifadesini kullanmalarını kabul etmeyip “Biz azınlık değiliz, bu ülkenin asli unsuruyuz” diyerek devlete bağlılıklarını göstermişlerdir.

Alevilerin ayrı bir millet olarak kabul edilmeleri kadar saçma bir şey olamaz. Yani böyle bir şey varsa birlikte gülelim. İnançlar milli bütünlüğü bozmaz, insanları ayırmaz. O zaman ateistler de ayrı bir millet. Bir ülkede insanların değişik inançları olabilir. Aynı soydan geliyorsa ve aynı dili konuşuyorlarsa aynı millettir. İslam’ın cumhuriyeti olmaz. Yani dünyada bugün aynı dinden olduğu için ayrı bir devlet kurmuş millet yoktur. Mesela Alevi cumhuriyeti diye bir şey olur mu?

Devlet kendilerini Alevi olarak ifade eden vatandaşlarının bu halinden memnundur. Elbette memnun olacak; vergi veriyor, askerlik yapıyor ama buna karşılık hiçbir hizmet almıyorlar.

Devlet malum vatanın bütünlüğünü gerekçe göstererek biz insanlarımız arasında Alevi Sünni diye ayrım yapmıyoruz diyor. Ben Alevilerin avukatı değilim. Aleviler ya da Alevilik beni ilgilendirmiyor ama yani şimdi ben bu ülkede yeni bir düzen kurma iddiasıyla ortaya çıkmış isem önce insanlarımı özgür yapmak zorundayım. Ülkede Sünni İslam’ın hâkimiyeti gün gibi ortada. Oruçları, namazları, bayramları, diyanetleri hep devlet eliyle yapılıyor. Adama demezler mi 10 milyon (Bu arada sayılarının 25 milyon olduğunu söyleyen Aleviler de biraz gerçekçi olsunlar lütfen!) Alevi vatandaşın inançları önemli değil mi? Bu ülkede Sünni olmak mecbur mu? Doğru ya da yanlış,  onlar İslam’ı öyle algılıyorlar. Hintliler gibi ineğe de tapabilirlerdi.

Hiçbir kötü niyet taşımayan, tamamen gerçekleri ortaya koymayı amaçlayan bu yazının yayımlanmama ihtimali de vardır. Genelde insanlar arasında ayrım yapıldığı, bu tür çıkışların bölücülüğe hizmet ettiği şeklinde klişe bir gerekçe var ortada. Ama artık bir yerlerden başlamak lazım. Bunları konuşmak Yavuz Sultan Selim zamanında yasaktı. Eğer hala bugün de yasaksa biz ülke olarak ilerleyememişiz, demokrasimiz sahte demektir. Ağaca sıkışmış bir kedinin polislerce kurtarılması haberini Taliban radyosu bile verir.

Ağaç Hareketi Ak Parti hükümetinin değil bugünkü devletin alternatifidir. Amacı da iktidar olmak değil yeni bir Türkiye kurmaktır. Bu nedenle bu ağır eleştirilerimiz muhataplarına ulaşmalıdır. Yazılanlar doğru değil, bu bölücü amaçlı kasıtlı bir yazıdır deniliyorsa medya yüreklice yazımızı yayımlasın, sorumlular da konuyla ilgili açıklama yapsınlar. İddialar ciddidir ve kimsede bunları ortaya koyacak yürek yoktur. Ben Alevilerin avukatı değilim. Aleviler ve Alevilik beni ilgilendirmiyor ama Kerim Korkut bu ülkedeki bütün sorunları çözmeye taliptir.

Sağcılar Alevilere karşıdır. Solcular da dinden imandan uzak, bir kısmı da ateisttir; Allah peygamber tanımaz. Sayın Alevi beyefendi ya da hanımefendi kim senin sorununu çözecek? 2008 yılından beri yazılarımızı okudunsa Alevilerin Allahtan sonra güvenebileceği tek kişinin Kerim Korkut olduğunu görürsün. 30 yıldır laiklere bel bağlıyorsun. Onun için kapı baca zırıl zırıl ağlıyorsun. Niye? Laikler ülkenin yarısına (Ak Partililere) karşı değiller mi? Ak Parti düşmanlığı kime ne kazandırır? Sen Kılçtaroğlu ile yaşamıyorsun; kapı komşun Ak Partili. Bu haliyle tıpkı Ak Partililer gibi laikler de bölücü. Laiklerle sağ iktidarlar arasında kan davası var. Sağ iktidarlar CHP’ye kızdıkları için ve Aleviler de CHP’ye oy verdiği için sağ iktidarlar Alevilere hizmet götürmüyorlar. Kendisi sakallıya düşman olmuş seni de düşman etmiş. Senin sakallıdan alıp veremeyeceğin bir şey var mı? Ben din, iman bilmem ama sakallının sakalına kurban olayım. Adam ibadetini yapıyor, ne var bunda ya! Bölücü tezgâhların maşası olmayın lütfen!

Ülke inanan/ inanmayan (laik/anti laik) diye ikiye bölünmüş. İnananlar seni ilgilendiriyor mu? Peki inanmayanlar? Madem öyle neden böyle bir kavganın tarafı oluyorsun? İnsan hakları, demokrasi ve özgürlük için. Peki, arkasından gittiklerin özgürlükçü mü? Gidişata göre bu ülkede sol sitti sene iktidar olamaz. Sen de sitti sene sürünürsün.

Ağaç Hareketi Aleviler için özel olarak bir şey yapmıyor. Sipariş usulü halka hizmet olmaz. Bana şunu versin. Benim için şunu yapsın. Adamın siparişçi olduğu belli oldu. Gitmiş Romanlara diyor ki ben size ev vereceğim. Evi olmayan sadece Romanlar mı?

Bizim için inancınız, ister doğru isterse yanlış olsun sizler inandığınız için önemlidir. Hâşâ ineğe bile tapsanız siz mutlu olasınız diye dünyayı inekle doldururuz. Böyle bir demokrasi anlayışı yeryüzünde yoktur.

Ahe Kanunları’nın inanç projesini ayrı bir yazıda anlatacağız.

Sevgili Aleviler, yazımızı bekleyin ve doğru yerde olmadığınızı bilin!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ramazan orucunu sağlığım elverdiğince tutuyorum, namazda kılıyorum içimden geldikçe vakit sınır tanımadan 5 vakit kılamasamda, arapça kuran okuyorum,tesbih namazlarını çok kıldım, 9 kere hatimim var. Allahıma imanım inancım sonsuz tek güvendiğim çünkü. 3 aylar orucunu çok tutmak istesemde tutamıyorum dayanamıyorum,aşureyi çok seviyorum,eline beline diline hakim olacaksın ile büyüdüm (yapabiliyor muyuz ıhıhıh tepem attımı tutabilene aşk olsun) Hz. Ali'yi çok seviyorum,peygamberimizide çok seviyorum.Hatta bir anım var çok uzun olacak bu yorum ama yazmadan geçemeyeceğim dedim ama yazarken vazgeçtim.Ben neyim peki mum söndürdü zihniyetlerini neden unutmuyorlar böyle iğrençlikle çamur atıyorlar.Şimdi bunu yapanlar çoluk çocuğuna tecavüz edenler kim boy boy gazetelerde çıkıyorlar ? aa birden öfkelenmeye başladım neyse yazınızı okumak nihayet kısmet oldu içeriğine gelince ben karışığım ama yazınız da sanki hem dövme hem sevme gibi olmuş :) Sizin tarzınız zaten sağı gösterip sol vurmak tşkler

Tülay EKER 
 19.06.2012 18:20
Cevap :
Açık yürekle kendinizi anlattığınız bu güzel yorumunuzu iki kez okudum.Aslında hepimiz sizin gibiyiz.Nedenler,niçinler yüreğimizde çığlık çığlığa tutsak.  20.06.2012 19:08
 

sizinde resmi idolojiden bir farkınız yok, neden ısrarla alevileri Türkleştirip bir yelere koymaya çalışıyorsunuz, alevinin Türküde Kürdüde Arabıda var tarihi iyi irdeleyin sizin gibilerin bu ısrarı nedir bir türlü anlamıyorum Alevinin sorununu siz ve sizin gibileri çözemez sizin yapmaya çalıştığınız var olan bir sorun üzerinden kendine yer edinmektir saygılar sunuyorum.

abn cacanjn 
 17.04.2012 15:15
Cevap :
Yaraya neşter vurduğunuz zaman kanaması doğaldır.Siz iyi yürekli hassas birisiniz sanırım.Beni siyasi hesapları olan insanlarla karıştırıyorsunuz.Ben Alevi taraftarı ya da karşıtı da değilim.Ülkede bir yapılanma için düşünceler kaleme alıyorum.Beni tanıdığınız zaman bu yazdıklarınızdan pişman olacaksınız.Yazılarıma baksanız hakkımdaki fikriniz değişir. Yalancıların Alevi kardeşler masallarına inanmamak lazım.Yer edinmekten bahsetmişsiniz.Benim yerim var zaten.Mezarlıkta.Saygılar.Söylediklerinizle ilgili olarak sizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum.Bu arada ben kendim de Aleviyim.  17.04.2012 19:59
 

Kardeşim anlatamadım sanırım. Biz ALEVİ'ler hakkında bilip bilmeden konuşan birçok insan çıkıyordu çıkıyor ve çıkıcakta ama bizi yanlış anlatan bu kişilere gereken cevabı verip o uzatılan dilleri yerine sokacağız. şimdi sen çıkmışsın - ne kadar içtensin o tartışılır ama - ALEVİ'lerin sorunlarıyla ilgilenmeye çalışıyorsun. Evet insanlara bişeylerin iç yüzünü göstermek iyidir veya düşüncelerini değiştirmek te güzeldir ama doğru olduğunu kesin olarak bildiğin halde güzeldir yaymak istediğin düşünce. senin yazının içinde çok farklı şekillerde anlaşılacak bir çok cümle var, belki bilerek yazdın belki de nereye varacağını kestiremedin. bir kez daha diyorum bildiklerini savun, hakim olmadığın konular hakkında yazıp çizme... umarım bu defa anlaşırız. saygılar...

Erdede 
 02.02.2012 16:53
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.  02.02.2012 17:57
 

Kardeşim sen neden böyle bi ihtiyaç duydun da bu yazıyı yazdın önce onu iyice açıkla. yazmış olduğun konularda doğruluk payı olanlar var ve bunu zaten biliyor ALEVİ'ler. Ancak yazının içinde çok fazla savunuyormuş gibi durduğu halde aslında insanların düşüncelerini değiştirmeye yönelik asılsız cümlelerinde var. git kendine bilgili olduğun başka bi alan seç. ALEVİ'lik hakkında eminim çok az hatta hiç olmayan bi bilgi ile yazılar yazıp durma. saygılar...

Erdede 
 30.01.2012 12:04
Cevap :
Öncelikle yorum için teşekkür ederim.Ben tespit yapmıyor haber vermiyorum.Yaşanan hayatta karşılaşılan durumlarla ilgili bir tepki yazısıdır bu.Dediğiniz gibi kişilerin düşüncesini de değiştirmeye çalışıyorum.Yani bütün bunlar kendi algı ve düşüncelerim.Size yanlış gelen taraflar olabilir.Samimi duygularla beni eleştirdiğiniz için sağolun.Ben kendim durumdan rahatsızım.Bu nedenle okuyanları da rahatsız ediyorum.Elim kanlı elinizi sıktığımda sizin eliniz de kanlanıyor.Herşeyi bilen kişiler yalan söylüyorlar.Elbette benim de yanlış söylediğim,bilmediğim konular var.Ama yüreğimin samimiyetine inanabilirsiniz.Siz belli ki hassas bir insansınız.Hassas yürekleri kızdırabiliyorsam yazdıklarım önemli demektir.Saygılarımı sunuyorum efendim.Gerçekten sayfama uğradığınız için çok mutlu oldum.Beni yanlış bulduğunuz konularda acımasızca eleştirmenizi yürekten diliyorum. Çünkü övgüler bizi adam etmiyor.  31.01.2012 19:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6086
Toplam yorum
: 15070
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster