Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3343
 

Ahmet Kaya'yı saygıyla anıyoruz

“Bu ödülü İnsan Hakları Derneği, Cumartesi anneleri ve magazin Gazeteciliği emekçileri adına alıyorum ve tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim. Ve bunu yayınlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum. Yayınlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum.”

“Kürt ve Türk halkları kardeştir ve yıllarca da böyle kalacaktır. Ve ben yıllarca ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunduğumu söyledim. Binlerce yıl daha bölünmeyeceğini söylüyorum ama Kürt realitesini sahiplenmek ve kabul etmek zorundadır bu ülke. Bunu söylüyorum bu kadar yani..”

Bu sözler Ahmet Kaya’nın 10 Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneğinin ödül töreninde kendisine verilen ödülü alırken söylediği sözler ..

Bu sözleri bahane eden gerici çevrelerin baskısı ve komu oyunu aleyhte kışkırtmasıyla yurt dışına çıkan Ahmet Kaya’nın memleket hasretiyle Paris’te yaşamını yitirmesinin yıl dönümü bu gün.

Bu sözler için mahkum ettiklerini sandıkları Ahmet Kaya’nın söylediklerini şimdi hangi TV kanalı yapmıyor. Kürtçe artık devlet televizyonlarında bile serbest değil mi?..

TV kanalları birbirleriyle Kürtçe klip ve şarkı yayınlamak için yarışmıyorlar mı?..

Ahmet Kaya’nın bahsettiği Kürt realitesini en önemli koz olarak kullanıp, seçimlerde Doğu, Güneydoğudan oy istemiyorlar mı anlı şanlı siyasilerimiz?.

“Karlı dağlarda yürüyen Türkmenlerin ayaklarından çıkan takırtılardır kürt, kürt diye bir ulus yoktur” saçmalıklarından bu günlere geldik Ahmet Kaya gibi ülkesini ve halkını seven sanatçılar sayesinde. Kürtçe şarkı, türkü, roman ve Kürt halkının varlığını savunmaktan binlerce insan gitmedi mi bu ülkede şimdiye kadar?..

Kürt halkının refahını ve Türk halkıyla kardeşçe bir arada yaşamasının kendilerine getireceği zahmeti ve zedelenecek çıkarlarını düşünen emperyalist çevreler hiçbir zaman Türk ve Kürt halklarının kardeşliğini savunmamış, engellemiş, aksine PKK terörü ile Kürt realitesini bir göstermek ve sapla samanı karıştırarak iğrenç emellerine Kürt halkını ve Türk halkını alet etmek istemişlerdir yıllarca..

İşte Ahmet Kaya bu iğrenç emellerin afişe edilmesini sağlayan ve ömrü boyunca Kürt ve Türk kardeşliği ile birlikte Ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan yiğit sanatçılarımızdan birisi idi ve bunun bedelini de sürgünle ödedi.

Ne mutlu ona ki şimdi Yılmaz Güney’in yanında yatıyor..

Kendisini her geçen gün daha çok özlüyoruz.

Saygıyla anıyoruz..

Saygılarımla

16.11.2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

onunla ağladık. Toplumların benimsedikleri ve halka mal olmuş değerlerin işte bu yanı var. Kolay kolay unutulmuyorlar, hele yerleri hiç doldurulmuyor. O'na benzemek, taklit etmek isteyenler çıktılar ama nafile. O ses Allah'ın bir lütfuydu ve biz onu kaybettik, nur içinde yatsın, Allah rahmet eylesin, selam...

Yalnıztürk 
 19.11.2008 9:55
Cevap :
Ben Ahmet Kaya'da Yılmaz Güney'i görüyordum sevgili hocam.. Ahmet Kaya bana 12 Eylül faşizmine karşı direnen devrimcileri hatırlatıyordu. Onu kaybetmek bana ülkemin bir yanını bir parçasını kaybetmek gibi geldi. Oğlum da Ahmet Kaya'nın hayranıdır. Şimdiye kadar çıkmış bütün albümleri var oğlumun kolleksiyonunda. Bazen baba oğul sessizce saatlerce dinliyoruz o kasetleri ve ben anlatıyorum 12 Eylül öncesini o dinliyor. Sonra alıyor eline sazını oğlum, çalıyor Ahmet Kaya'dan bir iki parça sonra yine kasetlerinden dinliyoruz o yiğit adamı.. Sessizce dinliyoruz... Hüzünleniyoruz.. Hüzünleniyoruz.. Bu ülke kimleri yemediki.. Yazık çok yazık.. Selamlar.. Sevgiler..  19.11.2008 21:20
 

Şu an Ahmet Kaya söylüyor. Duygularım kabardı. İsyan duygularım. Saygılarımla selamlıyorum Ahmet Kaya'yı

Yapukay 
 17.11.2008 8:54
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler.. Saygılar..  17.11.2008 21:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 688
Toplam mesaj
: 103
Ort. okunma sayısı
: 734
Kayıt tarihi
: 26.03.07
 
 

1957 Kars doğumluyum. Emekliyim. Gazi Üniversitesi İİBF İşletme bölümü ön lisans mezunuyum. Yazı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster