Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
158
 

Ak Parti iktidarının one minute siyaseti Ortadoğu’da yanan ateşi körüklüyor olabilir

Ak Parti iktidarının one minute siyaseti Ortadoğu’da yanan ateşi körüklüyor olabilir
 

Davara bağırdığın zaman kurt uyanır; Türk hükümetinin Ortadoğu ve Arap dünyasına yönelik amacı ve içeriği anlaşılamayan “bağırtı siyaseti” zaten bir yerlerden ses bekleyen “hizbulmihrakları” lehte ya da aleyhte etkileyerek karanlık yollara girmelerine neden olmuş olabilir.

Amaç ateşi söndürmek, içerik makul olanı yapmak olabilir ama dışarıdan bakılınca hiç öyle görünmüyor. Bir tarafı tutarak müdahil olmalar düşmanlığı artırır. Esat’a bağırıyorsun, Suriye’de sadece Esat mı kan döküyor? Karşı güçlerin de kimyasal silah kullandıkları, insanların kafalarını kestikleri sosyal medyaya resimleriyle yansıdı. Bunların hepsi mi yalan? Üstelik Esat yıkılsın diye muhalif militanları eğittiğin, silah yardımı yaptığın iddiaları da var.

Bir bakanının televizyonu açarken ellerinin titrediğini söylediği yüzlerce çocuğun katliamında belki bu anlattığımız yanlışların da katkısı oldu. Taraflara itidal çağrısı nerede? Muhalifler Esat’ı yesinler, sen de bir yolunu bulup Amerikan tarzı ülkeyi kontrolün altına al öyle mi? Türkiye’nin komşularına karşı gizli emelleri ve hasmane tutumu hiç olmadı biliyoruz; ama maalesef bunu bugün söyleyemiyoruz.

Kimin kime karşı olduğunun ve kimlerin savaştığını bilmediğin durumlarda taraf tutamazsın. Hatta bilinçsiz bir ateş yanıyorsa müdahil olmak ateşin üzerine odun atmaktır. Keza Mısır’da yapılan tam bir kışkırtma. Mursi ülkenin yarısı. Mursi’yi tuttun. Mursi taraftarlarını kışkırttın. Muhalifler kendilerince demokrasi istiyorlardı. İstedikleri olurdu ya da olmazdı.”Mursi’ye haksızlık yapıldı” diye öyle bir bağırdın ki -dünyada tek sen- Mursi yanlılarını sokağa döktün.

Oysa insanların sokakta olması da demokrasidir. Bağırır, haykırır, isteklerini dile getirirler. Ama sen (Türkiye demiyorum, sen; çünkü Türkiye sen değilsin) Gezi Parkı tecrübelerinle iki gurubu birbirine düşürdün. Orada da sizin gibi destan yazmak isteyenler vardı ve yazdılar; kanla tabi!

Elbette zulme sessiz kalınamaz; ama zulmü yapanın kim olduğu belli değil ki.Haklı müdahaleler bile böyle ortamlarda başarıya ulaşamazsa sonuç zulüm olur.Önce kanı durdurmak,tarafları sakinleştirmek,uluslararası baskıyı artırmak gerekmez mi! Kanın içinde kahraman olunmaz!

Genelde destek savaşın durdurulması için verilir; savaşın sürdürülmesi yönünde destek verildiğini ilk kez görüyorum. Tarih Ortadoğu’daki etkili siyasetinizi yazacaktır; ama manşetin altında katliama uğramış yüzlerce Suriyeli, Mısırlı çocuğun resimleri de olacaktır. Turkiye’ye şukran(!)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkusuz Kerim :İşte beklediğim yorum cevabı.Demek ki Turan Engin doğru söylüyor." Ulan kahpe Felek sana netim neyledim. Gezdim bu dünyada temelinden sağlam dal bulamadım, Temelinden çürük bir ağaca sarılan gönül.Parsel, parsel eylemişler dünyayı kurumuş bir candan başka nem kaldı.Dikkatli ol sakın o dediğin zatı muhterem aleyhine yazı yazma.Bizim bahçede onun Jendermeleri var Seni hem yakalarlar hemi de yakarlar.Korkut Selamların bitti mi? Yazdığın yazılara ait yorumlar birikti.Yüküm hayli ağırlaştı.Kopyalı yorum yazarsam kabul eder misin. Sıcak, sıcak selamlar,Soğuk, soğuk saygılar.

Mehmet Burakgazi 
 01.09.2013 0:01
Cevap :
Turan Engin'i bile biliyorsunuz. Ya Mustafa Geceyatmaz'ı?  02.09.2013 20:16
 

Kıymetli korkusuz Kerim :Önceleri üfürdüler işe yaramadı, sonra ileri zekalı biri dedi ki körükleyiniz iyice yansın.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 26.08.2013 15:50
Cevap :
Belli AKP'li değilsiniz.Diğerleri de olmayın lütfen.Ben onları da sevmiyorum.Bizim site laikleri tutuyor galiba.Onların aleyhine bir yazı yazdım kafadan reddettiler. Bir daha Kılıçtaroğluna laf söylersem burnum kopsun! Solcuların sitesinde yazıyormuşuz da haberimiz yokmuş.Ben de tarafsız sanıyordum.Atatürk'ün askerleri, parsellemişler siteyi anasını satayım!Yandık!Yarın hemen Tayyibe karşı bir yazı yazayım da bu solcuların sitesinde yerimi sağlama alayım.Yoksa kovacaklar lan!  27.08.2013 18:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5643
Toplam yorum
: 14301
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster