Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
654
 

Sokaklardaki sapık ve deliler bana zarar versinler, AİHM’de milyon dolarlık tazminat davası açarım

Sokaklardaki sapık ve deliler bana zarar versinler, AİHM’de milyon dolarlık tazminat davası açarım
 

Caddede, sokakta, hayatın içinde deli ya da sapık ruhlu kimselerin devlet tarafından izlenip kontrol edilerek gözetim altına alındığı yolunda bir fikir edinemedik. Böyle kişileri etrafta görüyoruz bir yana, içimizde durumları anlaşılamayan gizli sapık ve delilerin olabileceği endişesi toplumu ciddi şekilde rahatsız ediyor.

Toplum içinde sadece akıllı insanların akıllıca yaşamaya hakları vardır. Ya şüphesiz deli-sapık dediğimiz bu kimseler de insandır ve sonuçta içimizden çıkmışlardır; akrabamız, tanıdığımız, yakınımızdır ama toplumun güvenliği de önemlidir. Ben oğlumu çok seviyorum ama bana ya da başkalarına zarar verecekse akıl hastanesinde kalsın.

Kişilerin bu durumda olan yakınlarını gizledikleri, korudukları ve devletin de konunun üzerine ciddiyetle gitmediğini üzülerek görüyoruz maalesef. Bildiğimiz akıl hastanelerindeki hastalar 20–30 yıl önce oraya konulmuş olanlar, onca geçen zamanda ülkemizde her nasılsa kimse delirmemiş!

Ara sıra medyaya yansıyan birkaç sapık haberine odaklanıyor ve Türkiye’nin delilerini bunlar sanıyoruz. Oysa içimizde binlerce on binlerce “Laz Ziya” dolaşıyor. Devlet bu kimselerin eylemine bakıyor; anasını kesip babasını asarsa “ha bu deliymiş” deyip alıp götürüyor. İnsanları izleyeceksin kardeşim!

Devlet halkını korku ve endişe içinde yaşatamaz. Vergi veriyoruz ki bu paralarla güvenliğimiz sağlansın diye. Caddelerde sokaklarda önümüze tuhaf insanlar çıkıyor. Herhalde bunlar zararsız denilerek serbest bırakılmışlar. Ama hal tavırlarıyla insanları özellikle de çocukları korkutuyorlar. Gerçi doğrudur delilerden değil akıllılardan korkmak lazım ama kimin zararsız olduğunu bilmediğimiz için endişe taşıyoruz.

Ben çocuğum böyle olsa onu zarar vermesin diye kendi ellerimle devlete teslim ederim. Biliyorum kabullenmek kolay olamaz ama akli dengesi bozuk biri artık sizin çocuğunuz değil devletin gözetiminde olması gereken bir hastadır. Onun durumunu gizleyip öyle bir şey yokmuş gibi davrandığınız zaman onun kendine ya da çevresine verebileceği zararların da sorumlusu oluyorsunuz. Birini öldürse suçlu sizsiniz; çünkü o ne yaptığını bilmez.

Şüphesiz toplumun bu kimselere davranışı hala belli bir düzeye gelemedi. Delilik bir hastalık; ama sanki utanılacak bir şey. Oysa hepimiz yakalanabiliriz; kimin garantisi var. Böyle psikolojik bozukluğu olan ya da akli dengesini yitirmiş kimseleri aşağılayan/dışlayan aşağılık kimselerin yüzüne tüküreceksin. Siz böyle aşağılarsanız adam rahatsız çocuğunu gizler tabii ki. Son söz, halk sorumsuz, devlet sorumsuz; bizi sokaklarda deliler kovalıyor.

Birgül YILMAZ, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli korkusuz Kerim : Öyle bir zaman gelecek ki bu toplumun yarısından fazlası Bakırköy'e gidecek.Bende dahil.Sağlam kalanlar AİHM ne gitsin.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 26.08.2013 15:49
Cevap :
2015 yazında İstanbul Gaziosmanpaşa meydanında...  27.08.2013 18:12
 

İşin kötü yanı sayıca daha da artacaklar..selamlarımla :)

Tülay EKER 
 22.08.2013 16:28
Cevap :
Evet arkadaşım,İzmir'e ve sana selamlar.  24.08.2013 20:42
 

Bazen diyorum ki; bizim Korkut abd saglik sistemini yukaridan asagiya tamamini biliyor kendi ulkesindeki bu yoklari irdeliyor. Mental bozukluklarin tamami bir rahatsizlik(hastalik) oldugunu oncelikle topluma abzorbe etmelisin.Kisiler bu bilincle yasamali.Devlet yada sistem tum olanaklarini rehabilite icin acmali. Bu konuda yapilanlari ve calismalari gorsen inanamazsin!Amac tumunu topluma kazandirmak ve kendi baslarina yetebilmek, Tabiki ileri safhalarinda tumuyle kontrolda tutmak, bu yonuyle bu ulkemi cok severim!

Newyorker 
 22.08.2013 16:26
Cevap :
Ortak akıl doğruyu görür.  24.08.2013 20:50
 

Aslında insanın edinmiş olduğu bilgi,onun sağlıklı,doğru ve güzel yaşamasına hizmet etmeli;bundaki aksamalar nedeyiyle seviyeleri değişik olan delilik emareleri görünür çoğumuzda.İnsanın yeterli bir şekilde kendisiyle,başkalarıyla,içinde bulunduğu doğasıyla,ülkesiyle ilgilenmemesi de bir deliliktir bence.Üç beş gizli delilğini açığa vurmayan ve zihniyetlerinden dolayı kendi içlerinde debelenip duran ve ülkesine cok büyük zararlar veren kimselere ses çıkarmayan,bir türlü doğruyu kucaklayamayan milyonlar da deliliğe yaklaşan aptallığın havasını tenefüs etmekten başka birşey yaptıkları yok.Sokak ve caddelerdeki açık delileri korumak ve izlemek gizli deliliğin hüküm sürdüğü hasta bedenlerin harcı değil sanırım,değerli dostum.Dönüp dolaşıp yine ilk cümlemdeki anlama dikkat kesilmesi tercihimdir benim.Saygılarımla..

Abbas Oğuz 
 22.08.2013 14:59
Cevap :
Evet, ilk cümlede yoğunlaşmış işin özü...  24.08.2013 21:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6235
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster