Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
95
 

AK Parti ve Toplum...

ÜLKEMİZ sathında sorunlar, halk tabanında ve siyasetçi tabanında, farklı hassasiyet kazanabiliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi, büyük bir değişim vaadi ve sözü ile, ülkeyi sallayarak iktidara gelmiş bir partidir.

Her şeyden önce, AK Parti, sadece muhafazakâr insanların teveccüh ettiği bir parti de, değildir.

Olmamalıdır.

AK Parti bünyesinde; önemli denilebilecek kütlede muhafazakâr olmayan veya muhafazakâr yaşam stiline sahip olmayan insan profilleri de mevcuttur.

Siyasi iktidar politika belirlerken, kendisine oy vermiş bu çevreleri de, gözetmek durumundadır.

Ak Parti’ye, ardı ardına seçim zaferleri kazandıran kitlelerin içinde, önemli ölçüde aydın ve beyaz yakalı çalışan profilleri de vardır.

Evet, AK Parti, sadece Anadolu insanının destekleri ve gayretleriyle iktidara gelmiş bir siyasal hareket değildir.

Siyasi iktidarın, siyasal başarısının artarak bugünkü düzeye gelmesinde, entelektüel ve aydın, ülkesinin daha ileri aşamalara gelmesine gönülden inanan; bu yönde elinden gelen entelektüel çabayı esirgemeyen bir kesimin de, katkısı vardır.

* * *

AK Parti’nin; iktidarının başlarında yaşadığı sıkıntılarda ve karşılaştığı zorluklarda, iktidarını gerçekleştirememe durumlarında, sürekli arkasındaki itici ve kollayıcı güç veya dayanak, bu bahsettiğim toplumumuzun zinde kesimleridir. Bir şekilde okuyan, yazan, çizen, kendi çaplarında toplumu etkileyebilme ve yönlendirebilme güçleri olan bu kesimler, AK Parti’nin siyasal sıçramalar yapmasında önemli paya sahiptirler.

Bu kesimler, ülkemizin köhnemiş bürokratik reflekslerinden bıkmış, insanlarını ötekileştiren, yabancılaştıran, devleti kutsayarak, vatandaşlarını silikleştiren sistemden bunalmış; yaşadığı ülkesinin devletinin de Avrupa Birliği ülkelerinde olan standartlara ulaşmasını isteyen, bu yönde irade gösterebilecek girişimleri de, tavizsiz destekleyebilecek aydın kişiliklerdir.

Gerçekten de AK Parti, bu yönden şanslı bir partidir. Toplumun, liberal ve sol kesiminden de destek görebilmiş ve iktidarını, konsolide edebilmiş şanslı siyasal hareketlendir, AK Parti.

* * *

Türkiye gerçekliğinde sorunlar âdeta derya gibidir. Bir sorunla uğraşırken, bir başka sorunla boğuşmak zorunda kalmanız, an meselesidir. Türkiye’nin kendi içyapısından kaynaklanan sorunlarının derinliği ve yıllardır ertelenerek, siyaset kurumu içinde ayrışmalara neden olması, ülkemizde, sosyolojik bütünlüğü sağlayamamakta.

İşte, AK Parti’yi de, ülkemizde iktidara taşıyan ve sonraki senelerde iktidarda tutan argümanların başında, devletin vatandaşını yok sayıp, kendi derin devlet reflekslerini, her şeyin üstünde tutmuş olmasıdır.

Adalet ve Kalkınma Partisi, insan merkezli siyaset yapmaya söz vermiş bir partidir. AK Parti, sağ bir parti olmasına rağmen, Avrupa Birliğiyle entegrasyon çalışmalarına hız veren, yönünü Avrupa’ya döndüren bir partidir(?). AK Parti döneminde, Avrupa Birliğine yönelik birçok atılımlar ve çalışmalar yapılmıştır(?).

Türk hukuk mevzuatında önemli değişiklikler yapılmıştır.

Avrupa Birliğiyle daha fazla ilişki içinde bulunulmuştur.

Avrupa Birliği ile temaslar daha sık sağlanmış ve Birliğe entegrasyon için, ülkemiz içindeki yasal mevzuat parkı, Birliğin ilke ve prensipleri çerçevesinde, dönüştürülmeye çabalanmıştır.

* * *

Kısacası, Adalet ve Kalkınma Partisi, çevrenin sesi ve kulağı olarak iktidara gelirken, daha fazla kitleyi kucaklamayı başarmıştır. Aslında, AK Parti, her kesimin sesi olacağını ifade etmiştir.

Özgürlüklerin önünü açmayı, yasakları savmayı kendisinin birinci hedefi olarak belirleyen bir partinin, kendisi gibi olmayan seçmen profilinden de oy olması, siyasi iktidarın, siyasal başarısının kodlarındandır da. Gerçekten de, iktidara gelirkenki estirilen rüzgârlar, ülkemizde artık bir dönüşümün yaşanacağı yönündeydi.

AK Parti, askeri vesayetle mücadele ederek, iktidara gelmiş bir partidir. İlk dönemlerinde, iktidar gücünü, askeri vesayetin kırılması yönünde harcayan, özgürlüklerin artırılması adına cesur çıkışlar yapan, etnisiteye dayalı uygulamaları geçiş uygulamalarıyla normale getirmeye başkoyan bir siyasal hareketin, 17yıl sonunda geldiği nokta, son günlerde hepimizin tecrübe ettiği toplumsal atmosfer olmamalıdır.

Kısacası, AK Parti, kendisi gibi olmayanları, özellikle iktidarını perçinlerken kendisine destek verenleri, son dönem uygulamalarıyla hayalkırıklığına uğratmakta.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Akp 17 yıldır her seçimi kazanıp tek başına iktidarı elinde tutmasını sağlayan faktörleri ayrıntılı olarak anlatmışsınız ama son dönemdeki yaşattığı hayal kırıklığını çok kısa bir şekilde geçiştirmissiniz sanki.. belki de ayrı bir yazı konusu olduğu içim kısa kesmiş olabilirsiniz umarım bu konuda da ayrıntılı bir yazı yazarsınız

Meltem Şahin 
 21.04.2019 2:16
Cevap :
Sayın Meltem Şahin hanım; makalemi gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ederim; AK Parti'nin ülkemize verdiği zararlar veya demokratik parlamenter rejimimizi aksatan faaliyetleri herkesin malumu bir husus... Dediğiniz gibi belki de yazıyı eksik tamamladım, aslında karar almıştım, artık uzun makaleler yazmama adına, ama sanırım uyamadım... Yine de çok zorunlu olmadığım müddetçe uzun makaleler yazmayacağım. Belki de bu makalemi daha fazla uzatmamak adına böyle eksik tamamlamış olabilirim. Tavsiyeniz ve ilginiz için bir kez daha teşekkür ederim... Saygılarımla, Erhan Salman  21.04.2019 14:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 501
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster