Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
596
 

Aklı vicdanını iğfal edenler…

Aklı vicdanını iğfal edenler…
 

İnsan denen yaratık da bir çok yeti diğer yaratıklara göre gelişmiştir. Hatta o kadar çok gelişmiştir ki, insan bu gelişmiş yetenekleri ile hem diğer yaratıklara hem de becerebildiği kadar diğer insanlar üzerinde etki ve tahakküm kurar. Hem insan dışı yaratıkları, hem de insanları, insanların tahakkümünden korumak için yaradan içimize vicdan dediğimiz bir duygu koymuştur. Bu vicdan içimizde bir nevi adalet mekanizması gibi çalışır, bizi uyarır, rahatsız eder, yanlış işler yapmamızı engellemeye gayret eder.

Tabii bu gayret her zaman yeterli olmayabiliyor. Kendilerini çok akıllı sananlar, vicdanlarını dinlemiyor, hatta onu iğfal edebiliyor. Çevredekiler ne kadar uyarırsa uyarsın hiç fayda etmiyor. Yanlışlığı apaçık ortada olan işleri bile rahatça doğru diye iddia edebiliyorlar.

Mustafa Balbay iki yıldır tutuklu. Suçum ne diyor. Cevap kem-küm Peki yargılamayı tamamlayın, cezam neyse verin diyor. Yok, sana isnat ettiğimiz suçlar için kanunlarda ceza yok. Eğer gerçekten yargılasalar suçsuzluğu anlaşılacak. O yüzden yargılar gibi yapıp içeride tutuyorlar. Bunu yapanlar da deneyimli hâkim ve savcılar.

Akıl hürriyetini kaybetmiş, birilerine satılmışsa vicdanı iğfal edebiliyor. Bu işleri bilen kime sorarsanız sorun, yanlış dedikleri kararlara bunlar doğru diyebiliyor.

Tuncay Özkan dayanamamış bağırmış. Karşılığında beş oturum men cezası vermişler. Bu adam niye bağırıyor diye düşünüyorlar mı? Hayır. Satılmış akıllar ve ezilmiş vicdanlar.

Adalet bakanının şahsında hükümet de aynı vicdansızlığı yapıyor. Haziran ayı başında HSYK’ya gönderilme zorunluluğu olan yaz tayinleri listesi iki aya yakın bir gecikme ile gönderiliyor. Sırf birkaç hâkim ve savcının “ben ne dersem o olur” felsefesi ile atanması sağlanabilsin diye görüşmeleri tıkayan bakan ikibine yakın hâkim ve savcıyı hiç ama hiç düşünmemektedir. Onların çocukları mı var, yeni yerlerinde okul mu bulunacak, birçoğunun eşleri çalışıyor. Eş durumu için harekete mi geçecekler umurlarında değil. Akılları vicdanlarını iğfal etmiş insanların tipik davranış biçimi budur.

Mesela başbakan 12 Eylül döneminde yaşı büyütülerek asılan bir genci anarken vicdanı sızlamışta gözleri dolmuş. Ama aynı başbakan her gün terörist kurşunu ile yere düşmüş birkaç evladımızın haberi geldiğinde vicdanı hiç sızlamıyor ki gözlerinin dolduğunu görmedik. Kimse biz görmeden belki dolmuştur demesin. Böyle akıl oyunlarını yayınlamak için yandaş medya her yerde amade. Bu da prangaya vurulmuş bir vicdan örneğidir.

Aklını vicdanı ile dengeleyemeyenlerden ne kendilerine ne ülkelerine hayır gelmediğinin örneği da bu gün ülkemizin durumudur.

Aklınıza bazen gem vurun ama vicdanınız hep özgür olsun.

13/8/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vicdan denilen tek kişi kalmış o da canavarsa vicdandan söz etmeye gerek var mı? Selamlar...

Mesut KARİP 
 24.08.2010 17:27
Cevap :
Merhaba, Evet bunların yanında yok. Saygı ve selamlar...  24.08.2010 22:14
 

Evet Sayın Ağabeyim doğru söylüyorsunuz. İktidarın emrinde oluşacak bir hukuk mekanizması iktidarın hukukuna göre şekillenirki bu da HUKUK olmaktan çıkar. HUKUK'çuların da kendi aralarında HUKUK'u tesis etmeleri de YARGIÇLAR SULTASI'nı doğururki bu da devletin HUKUKU olur. DEVLETİN HUKUKU'ndan da vatandaşı koruyacak bir mekanizma olmazsa işte orada YARGIÇLAR SULTASI denilen teşekkül oluşurki o sultadan hiç kimse kendini yargıçlardan kurtaramaz ve HUKUK YARGIÇLARA GÖRE İŞLER. Burada milleti DEVLETTEN KORUYACAK bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Ona da OMBUDSMANLIK diyoruz. Bu anayasa değişikliğiyle gelen maddelerden biride işte budur. Üyeleri hem kendi aralarında bu günkü sistemle seçen hemde TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'nce aday gösterilecek adaylardan da seçilecek olan MİLLİ İRADE'nin de HUKUK ÜZERİNDE, MECLİSİ ARACILIĞIYLA KATILDIĞI BİR HUKUK MEKANİZMASI oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu hukuk düzeni bir çok avrupa ülkesinde şu an itibariyle uygulanmaktadır. Üye sayısı artırılacaktır.

Atila SARUHAN 
 17.08.2010 20:44
Cevap :
Merhaba, Ombudsman konusu benimdeiyi olacağını düşündüğüm bir konu. Keşke tek tek oylansaydı. Evet derdim. Saygı ve selamlar...  18.08.2010 17:22
 

Ama bu şakaya her ne hikmetse hiç kimse tebessüm dahi etmedi.

Atila SARUHAN 
 17.08.2010 14:45
Cevap :
Merhaba, Atilla bey, Bence her hangi bir iktidarın emri altına giren hukuk hukuk değildir. Kendini denetleyen hukuk olmazsa iktidarlar canları ne isterse onu yapar ki bunu benim kabul etmem söz konusu değildir. Yasama yürütme ve yargı. İnşallah bu gidişle hayal olmaz. Saygı ve selamlar.  17.08.2010 15:32
 

Hülasa değerli ağabeyim. Vicdan eğer HUKUK'a dayalı ADALET mekanizmasının tesisi ise. Faili Meçhullerin faillerini belli bir süre ile teşhis ve teşhir etmek de HUKUK'un asli vazifeleri arasında olmamalımıdır. Peki teşhir edilenler ya suçsuzsa diye bir soru takılabilir aklınıza ancak inanıyorumki TEŞHİR edilenler TEŞHİR edileni gördüklerinde panikleyip ya kendini yurt dışına atıp oradan bir takım direktiflerle içerideki oluşumları yönlendirmeye kalkışmaktadırlar ki bunlarda YÜCE MAHKEMELERİN MALUMUDUR. Uğur MUMCU'ların BAHRİYE ÜÇOK'ların ÇETİN EMEÇ'lerin ABDİ İPEKÇİ'lerin failleri ile onlara emirler yağdıran makam ve memuriyette olanların da mahkumiyeti asıl olduğunda burada VİCDAN'dan bahsedilirken hangi suç için hangi fail ve hangi vicdan dan bahsedilmesi gerektiği hususunu da takdirlerinize arz ederim.

Atila SARUHAN 
 16.08.2010 0:53
Cevap :
Merhaba, Adalete politikayı karıştırmazsak faili meçhullerin daha az olacağı düşüncesindeyim. "Yurt dışına kaçıp oralardan talimat verenler" iddianıza katılmamak mümkün değil. Birisi "ölüler bile kalkıp oy vermeli"??? diyor. Saygı ve selamlar...  17.08.2010 15:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1675
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster