Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Şubat '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
609
 

AKP siyasette niçin hep başarılı

AKP siyasette niçin hep başarılı
 

AKP Başarı Stratejisinin Sırları

AKP iktidara geldiği günden bu yana sürekli olarak demeç veren bakanlar ve vekiller birçok kez yanlış cümleler kursalar ve ifadelerde yanlışlıklar yapsalar da doğru yaptıkları önemli bilgilendirmeler var. Bunlar;

AKP’de koşuşan her bakan medyayı ya da söylediklerini destekleyecek sağlam verilerle ve bilgilendirmelerle konuşuyorlar. Yani her bakan konuştuğu konuyu iyi bir hafız gibi irdeliyor ve gelen sorulara hemen karşılık veriyor.

AKP’nin başarılarından biri de her kim konuşursa konuşsun asla başbakanla ter düşen ifadelerde bulunmuyor, o konuda gelen sorulara da sorunun esas muhatabı sayın başbakanımızdır, ya da başbakanımızla yapacağımız görüşmeden sonra kanun ya da yönetmelik yürürlüğe girecek ya da son kararımız şekillenecek şeklinde konuşuyorlar.

AKP’nin bakanlarının ya da grup başkan vekillerinin ortaya attıkları ve ya kamuoyuna tartışmaya açtıkları her konuda ön bir hazırlıkları var.

Tepkilere karşı önceden hazırlanmış alt yapı ve teknik destekleri var. Çoğu zamanda gücü tek başına iktidar olmaktan alıyorlar.

Her hafta başında ya da haftanın sonuna doğru sonraki haftanın gündemini değiştirecek önemli açıklamalarda bulunuyorlar, kanun teklifi veriyorlar, meclise yeni bir yönetmelik vb gündeme getiriyorlar.

Gündeme getirdikleri ya da sundukları her konuda iki önemli nokta dikkati çekiyor.

Bu noktalardan ilki esas yapmak istedikleri ya da yürürlüğe koymak istedikleri konu.

Diğeri ise esas konunun üzerinde tartışmayı engelleyecek ya da gündemde çok tartışılacak ama kararda etkili olmayacak ve konu saptırmaya yönelik sunu konular. Yani esas konu gölgesinde kalacak ama kamuoyunda uzun uzadıya tartışılacak konular.

Sonuçta esas konu onaylanıyor suni gündem konusu tartışılıp gidiyor.

AKP’de bakanlar ve grup başkan vekilleri arasında ağzı çok iyi laf yapan insanlar var.

Gündem sıkıştığında konu tükendiğinde devreye giriyorlar ve gündemi esas konudan uzaklaştırıyorlar.

Bir de kendi yarattıkları gündemi muhalefet üzerine yönlendirip muhalefeti suçlama ve polemik yaratma uğraşları var ki bu sistemi harika bir şekilde yapıyorlar.

Muhalefette ise sadece 2 grup başkan vekili sürekli olarak polemik yaratma ya da hükümetten birilerinin söylediklerini eleştirme şeklinde konuşuyorlar. Muhalefette başka konuşan yok.

Bu durumdaki bir iktidar da böyle bir muhalefetle daha çok uzun yıllar başarılı bir şekilde ülkeyi yönetmeye devam eder.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tamamen yanlis bir analiz yapmissiniz ... AK Parti soylemlerinden dolayi degil icraatinden dolayi basarilidir, AK Parti'nin butun basarisini "iyi konusmalarina" baglamak haksizliktir

Demokrasi Penceresinden 
 04.03.2012 17:29
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Benim burada ifade etmek istediğim konu; tabii ki Akp 10 yıldır Türkiye'yi yöneten bir parti olarak önemli icraatlar yapmıştır. Bu herkesin kabul ettiği bir gerçek. Ama bir de icraat yapmayıp söylem olarak ortaya attığı ama sonucunda hayatımıza ve insanlarımıza yükler getiren icraatlar da vardır. Sağlık sektörüne hem iyi şeyler yapmıştır hem de kötü şeyler, eğitimde öğrencilere ücretsiz kitap vermek önemlidir ama ipad dağıtmak oy hesabına girer. Ama her halükarda söylem olarak çok başarılı ve bakanların ve vekillerin arkasında sağlam bir mutfak ekibinin olduğu kesin. Saygılarımla  05.03.2012 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1799
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster