Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
6049
 

AKP'ye Cemaat desteği! Cemaatler savaşı başladı...

AKP'ye Cemaat desteği! Cemaatler savaşı başladı...
 

Fetullah Gülen cemaati ile kriz yaşayan AKP'ye destek: 'Şahidiz' bildirisi ile geldi.

Gülen cemaati ile kriz yaşayan AKP'ye aralarında İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Erenköy Cemaati, Akabe Vakfı, Hüdayi Vakfı, İHH, Deniz Feneri gibi cemaat ve derneklerin de bulunduğu 97 kurumdan destek geldi.

AKP'nin Gülen cemaati ile yaşadığı kriz sürerken, hükümete cemaat, dernek ve vakıflardan gelen destek bildirisinde şöyle deniliyor.

'Bin Yıl Sürecek Denmişti...' başlığıyla yayınlanan bildiride "Milleti için başarıyla hak mücadelesi verenlere karşı haksızlık yapılmamalı, yeni vesayetler tesis edilmemeli; Şahsi, zümrevi kaygılar ve menfaatler milletin ülkenin ve demokrasi mücadelesinin önüne geçilmemelidir" deniliyor.

AKP ve Başbakan Erdoğan'a açık destek verilen bildiride "bin yıl sürmesi beklenen projeyi 11 yılda sabır ve metanetle boşa çıkaranlara şükranlarımızı ifade ediyoruz" deniliyor.

97 kurumun desteklediği bildiride imzası bulunan bazı kurumlar şöyle: İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Erenköy Cemaati, Akabe Vakfı, Hüdayi Vakfı, Safa Vakfı, Sami Efendi Vakfı, Barla Platformu, İHH, Yardımeli, Verenel, Türkiye Beyazay Derneği, Deniz Feneri, MÜSİAD, ASKON ve TÜMSİAD…

Bu bildiriye destek amaçlı  ilana bir taraftan da eleştiri geliyor.

Metne ilişkin Twitter'dan açıklamalarda bulunan Taraf yazarı Mehmet Baransu, metnin Erdoğan'ın talimatı ve zoruyla ortaya çıktığını ve imzalatıldığını iddia ediyor.

"MGK'da imzası olan Erdoğan, şimdi de talimatla (emir de diyebilirsiniz) pek çok STK, Vakıf, Cemaat ve derneğe başka türlü imza dayatıyor. İlk okuyuşta Yalçın Akdoğan tarafından kaleme alındığı hemen anlaşılan bir metin hazırlanmış.

Erdoğan'ın has adamlarından Hasan Doğan, Mustafa Varank, bir sürü vakıf, dernek, cemaatle temasa geçip, bu metnin altına amblemlerini konması için ikna etmiş. Erdoğan'ın isme ve gücü kullanılarak, kimine gönül koyarak, kimi itilerek, kimi zorlanarak bu metnin altına amblemleri koydurulmuş.

Bu metin gazetelerde tam sayfa ilan olarak yayımlanacak. Ve Turkuaz medyaya çalışan bir ajans üzerinden de finansmanı sağlanacak. Milli İrade Platformu diye de bir de platform icat edilmiş bu iş için. Tamamen Erdoğan'ın masasında pişirilen, zorlanan ve Varank-Doğan ikilisi üzerinden realize edilen bir metin."

Artık kimin doğru söylediğini anlamak size kalıyor. Cemaate karşı hazırlandığı her halinden belli olan bu Cemaat desteği ne kadar etkili olur? Bekleyip göreceğiz.

Ateşkes sağlandı gibi görünen ortamda böyle bir bildirinin ateşkesi bozup bozmayacağı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. 

Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hocam, biz hangi cemaatteniz bilelimde ona gore vaziyet alalim!

Newyorker 
 06.12.2013 3:26
Cevap :
Merhaba, siz Amerika'da yaşadığınıza göre,hangi cemaate yakın olduğunuz belli(!) Selamlar...  07.12.2013 8:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3054
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster