Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
290558
 

Alevilik nedir?

Alevilik nedir?
 

Binbir dondan (beden) baş gösteren, Allah'ın Aslanı Şahımerdan Hz.Ali.


Alevilik nedir?

Alevilik nedir tanımını yapmadan önce Alevi kime denir onun tanımını yapmamız gerekir. Alevi; Hz. Muhammed, Hz. Ali'ye ve onların soyundan gelen yani Ehlibeyt'ten gelen nesle gönülden bağlı, ibadetlerini Ehlibeyt namazı, muharrem yası matemi (muharrem orucu) , Cem, Semah, Musahip kardeşliği, Aşure  olarak yapan, Aslı ; insanlık ve doğruluk, Cevheri; yumuşak huylu olan, Hazinesi; bilgi olan , Kemali; marifet sahibi olan, Meyvesi; dostluk ve sevgi olan her dine, millete, mezhebe, her düşünüş ve inanışa, görüşe kıymet veren, "din" ve şeriat adına toplumun kandırıldığı uydurma bilgilerden, hurafelerden sıyrılmış, vahdet-i vücut (varlık birliği) inancına sahip, yetmiş iki millete aynı gözle bakan  Alevilik yani insanlık yolunun bir neferidir.

Alevi  terimi yukarıda görüldüğü gibi her şeyden önce dinsel ve inançsal bir anlam taşımaktadır. Bir üst isim olarak kullanılan Alevi terimi, içerisinde birçok alt topluluğu barındırmaktadır. Alevi teriminden önce bu topluluk için Kızılbaş, Rafızi, Güruhu Naci ,Torlak, Taifeyi Bektaşiyan gibi isimler kullanılmaktadır.

Alevilik; Hâk Muhammed Ali , Oniki İmam  ve EhliBeyt sevgisini temel  alan bir inanç ve ibadet yoludur. Çünkü Alevilik inancı insanın yaşamı boyunca, Hak ile bütünleşmesini  amaçlayan kıldan ince, kılıçtan keskin bir yolda yürümesini, eline diline ve beline sahip olup, hak yemeden hak yedirmeden, sevgi ,saygı hoşgörü, insanlık yolundan ilerleyerek, insanın kendini bilmesini ve kendini arayıp bulmasını, hakkın yarattığı her canlıya değer vermesini hedef alır.

Alevilik; İslam’la ilgisi olmasına rağmen Alevilik İslam’da Sünni  ve Şia  anlayışından oldukça farklı özellikler taşımaktadır.

Alevilik; salt Hz.Ali'yi sevmekten ibaret değildir! Aleviliğin kendine has inançları, ibadet ritüelleri sosyal yapıları ve kurumları vardır. Bu inançlara sahip olmayan ve ibadetlerini yerine getirmeyen bir kişi gerçek manada Alevi olamaz. Zahiri sığ düşünceleri ile  Aleviliği kendi paradigmalarıyla yorumlayan, Aleviliği kendi dar kalıplarına sokmaya çalışan, farklı inanç potalarında asimilasyona uğratmak isteyen kişi veya kurumların olduğunu biliyoruz. Bu durum öyle vahim bir hal aldı ki artık Alevilerin dışında hatta tam karşısında olup ta Alevi kurumu kuran, Alevi olmadığı ve Alevi gibi yaşamadığı halde bir Alevi kurumunun başına geçirilen insanların amacının asla Alevi toplumuna hizmet etmek olmadığı aşikardır ki söylem ve demeçler bunun en büyük kanıtıdır.

http://www.zohreanaforum.com/forum.php

Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aleviliğin en doğru tanımı bu olmuş.Aleviliği bilmeyen veya yanlış bilenlere ders niteliğinde.Milli Eğitim Bakanlığının ders kitaplarına koyması gereken bir tanım olmuş.Emeğine sağlık Mehmet Ali.

fadime kaptan 
 19.06.2015 20:14
 

Sayın Mehmet Ali yazınızı okudum ve beğendim. Kısa öz ve öznel bir yazı olmuş. Alevilikle ilgili öznel görüşlerinizi yansıtan sıcak bir yazı yazmışsınız. Ayrıca Aleviliğin tarihiyle ilgili yazmayı düşündüğüm geniş kapsamlı bir yazı konusunda da bana oldukça ilham verdi. Saygılarımla...

jack amca 
 03.05.2014 4:49
 

Alevilik konusunda iki yazı yazdım,ikisi de eleştirel mahiyette.Başlıkları şöyle: 1-Anadolu'dan Ali Geçti(Pirsultanların Kutlu Yürüyüşü) 2-Ağaç Hareketi ve Alevilik

Kerim Korkut 
 06.04.2014 16:45
 

Korkut bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Aleviliğin tanımını bugünlerde ne yazık ki Aleviler dışında başka inançtan insanlar yapıyor. Bu işte çok tehlikeli. Bir Şii'nin veya bir Sünni'nin Aleviğin tanımını yapması doğru değildir.Şii canımız kendi yolunu,Sünni can da kendi yolunun tanımını yapacak daha doğrusu yapmalı.Diğer bir konu bildiğimiz şeyler diyorsunuz evet bilinen şeyler ama bilmek ayrı uygulamak veya yaşamak ayrı.Aleviliğin tanımına göre Aleviler hak hukuk rızalık gibi konularda çok hassastır. Ama bir takım Aleviler çıkmışlar diyanetin peşinde,Cem vakfının projelerinde sırf ücretsiz olduğu için içinde yetim hakkı olduğu halde devletin ödenekleriyle Kerbela'ya, Umre'ye gidiyorlar.Diğer tarafta Türkiye'de Ocakzade görünüp İran'a,Irak'a gidip Molla olan, kafasına sarığı takan bir çok insan var.Bize yolunu satan değil yoluna layık dedeler,canlar lazım. Ömerin peşine takılıp asimilasyona ortak olanların Yezit'ten bir farkı yoktur.

Mehmet Ali 
 06.04.2014 12:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33920
Kayıt tarihi
: 24.07.10
 
 

Merhaba, on dört yıldır çocukların ve gençlerin sosyal gelişimleri için çalışmalar yapıyorum. Ayr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster