Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '09

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3459
 

Allah'ın varlığını kanıtlayan video...

Allah'ın varlığını kanıtlayan video...
 

Son zamanlarda hiç bir dine mensup olmayan kişilerin yorumlarını görünce "Ateistler neleri düşünür? Neleri düşünmez? başlıklı bir yazı yazarak bu konuda insan vücudunun mükemmel çalışan parçalarını örnek göstererek konuyu detaylandıracaktım.Ancak aramalarım sırasında rastladığım bir video bu konuyu bilimsel olarak açıklayınca fazla detaya girmeye gerek görmedim.

Ateizmin ontolojik temeli materyalizmdir.Materyelist felsefe, evrenin sonsuzdan beri varolan başıboş bir madde olduğunu iddia eder. Ancak 20. yüzyıl biliminin bulguları bu iddiayı çürütmüştür. Evren yoktan var edilmiştir ve tüm fizik dengeler insan yaşamına olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu konuda aşağıda linkini verdiğim 23 dakikalık videoyu izlemenizi öneririm.

http://video.google.com/videoplay?docid=-8634915834911785276#

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnançla ilgili konularda yazarken, dikkat ettim, epeyce dayatmacı ve emrivaki dil kullanıyorsunuz. Ve neredeyse yüzde yüz kesinlik arz ediyor ifadeleriniz. Tabii bu da -takdir edersiniz ki- bir iticilik ve ötekileştirme yaratıyor... Ve dolayısıyla -kanımca- yapıcı olmuyor. Esasen inanç konusunda tartışmalara girmeyi ben doğru bulmam. Sadece "benim inancıma göre" veya "bence" veya "öyle inanıyorum ki..." ön ifadeleri ile başlayan cümlelerle kendi görüş, düşünce ve inançlarımı anlatırım. Kuranıkerim'in özünü algılamış birinin yapacağı şey "kimseyi zorlamamak" ve "sadece tebliğ etme görevini ifa etmek"tir. Bunları niye yazdığımı da bilmiyorum; fakat galiba ihtiyaç hasıl oldu... Selamla, saygıyla... MS (Videoyu izleyecek zamanım yok, belki sonra...)

Mehmet Sağlam 
 30.11.2010 22:55
Cevap :
Teşekkürler Mehmet bey. Bir açıdan baktığımda size hak veriyorum. Ancak bana o şekilde yazdıran nedenler ateizmin şiddetli savunucuların yazdığı bloglardır. Özellikle bilimsellikle birlikte ateizmi savunanlara bilimsel bir videoyla yanıt vermek istemiştim. Daha sonraları o videoyu izleme olanağınız olursa bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Saygı ve selamlarımla.  01.12.2010 0:59
 

Ben buna inanıyorum. Ölüm ise sınav sonucunu öğrenmek gibidir aslında. Geri dönüşü olmadığı için bir şeyleri düzeltme imkanı da yoktur. Her şey olmuş ve bitmiştir. Sonuç aleyhimize çıktığinda sadece azap çekeriz. Ben cehennemde ateş olmadığına, insanların o ateşi dünyadan götürdüklerine inanırım. Saygılar..

Ali Haydar ÖZKAN 
 10.09.2010 5:31
Cevap :
Tabii, bunlar derin konular. Bu konularda herkesin bir fikri vardır muhakkak. Dünyadayken cehennem hayatı yaşayan insanların olduğu da unutulmamalıdır. Yine de herşeyin doğrusunu Allah bilir diyelim. Sevgiler....  11.09.2010 17:42
 

Modern bilim evren yoktan var oldu demiyor, yaklaşık 15 milyar yıl önce bir biçim ve boyuttan başka şekillere ve boyutlara geçti diyor. Kara deliklerden, kütlesi sonsuza yakın çekim merkezlerinden söz ediliyor. Üstelik bu patlama, genişleme ve belki de tekrar daralmaların sadece bir seferlik mi, yoksa sürekli tekrarlanan periyodik olaylar mı olduğu henüz bilinmiyor. Kısacası bilim, bilinmeyen daha çok şey olduğunu söylüyor. Allah’ın var olması ayrı, Allah’ın insanlar tarafından hayal edildiği gibi bir varlık olması ayrı konular. Allah’ın varlığına ben de inanırım, ama evrenin insan için yaratılmış olduğu gibi varsayımlara inanmam. Bu ancak insanın kendini beğenmişliğiyle, kendi kendine payeler biçmesiyle açıklanabilir. Bir gölde yüzen balık da bu göl benim için yaratıldı diye düşünebilir. Karmaşık sistem ve canlıların nasıl oluştuğunu evrim teorisi yeterince açıklıyor. Allah bu evreni doğa kanunlarıyla idare ediyor, doğa üstü sihirbazlıklarla değil.

Mustafa Tümener 
 30.11.2009 23:41
Cevap :
Allah'a inanan bir insan bir dine mensuptur. Tek tanrılı dinlerin kitapları ise peygamberler tarafından vahiy şeklinde geldiğine inanılan ayetlerden oluşur. Bu ayetler herhalde balıklara veya başka canlılara değil insanlara yol göstermek için gelmiştir. Evren doğa kanunlarıyla idare edilse bile bu kanunlar ilahi bir güç yani Allah tarafından konulmuştur. İnançlar konusundaki her yazımda söylediğim gibi yine herşeyin doğrusunu Allah bilir diyeceğim. Selamlar...  01.12.2009 18:54
 

Çok klasik bir sözdür ama sanırım yeridir diye düşünüyorum: "Dinde zorlama yoktur. dileyen inanır, dileyen inanmaz!" Ateist olan da benim gibi düşünse zaten ateist olmaz. Ya da ben onun gibi düşünsem muhtemelen inanıyor olmazdım!

A y s a n c a 
 23.11.2009 22:20
Cevap :
Düşünceler değişmez diye bir kural yoktur. Hz. Ömer de başlangıçta İslama karşıydı ancak inandıktan sonra İslam'ın en büyük savunucularından biri oldu. İslamiyetin başlangıcında verilen bu örnek belki abartı gibi gelebilir ama tarihte bunun birçok örneklerine rastlamak mümkündür. Selamlar...  24.11.2009 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster