Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '08

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
936
 

Altı üstü bir ceviz demediler, tepemizi deldiler

Altı üstü bir ceviz demediler, tepemizi deldiler
 

Bursa’da Merinos Fabrikası'nın bahçesinde, öğle yemeği sonrasında, arkadaşlarla yürüyüş yapıyoruz. Hep bir yerlere yetişme telaşımdan olacak, aheste yürümeyi bilmem ya biraz öne geçmişim gene. Yukardan önüme pat diye bir şey düştü, baktım bir ceviz. Ortadan ikiye bölünmüş. Eğilip aldım. Sanki her gün önüme bir ceviz düşermiş de ben de yermişim gibi kabuğundan ayırıp ağzıma attım.

Tepemde gaaak diye bir ses!

Arkadaşlarım çok kısa bir zamanda gelişen olay karşısında şaşkın gözlerle bana bakarlarken, içlerinden biri sen ne yaptın diye haykırdı?

Elimdeki ceviz kabuğunu gösterirken, tepemde bir serinlik hissettim ve üzerime kapanan arkadaşımla beraber dengemizi kaybedip yere yuvarlandık.

Yattığım yerden üzerimize pike yapan kargaları görünce ne yaptığımı anladım. Akıllı karga kırılması için cevizi yukarıdan yere bırakmış, ben de kapmıştım. Kaşla göz arasında arkadaşlarıyla saldırıya geçmişlerdi.

Bağıra çağıra ürkütmeye çalışsak ta ah o güçlü gagalar…

Aldığımız unutulmaz darbelerle haklarını öyle bir savundular ki, bir daha haksız kazanca el uzatmamayı, senin olmayana el sürmemeyi kanata kanata bellettiler…

Can havliyle kendimizi en yakın binaya attık. Labirent gibi olan idari binalardan geçerek, çalışma yaptığımız toplantı salonuna vardığımızda artık bende gülmekten, yürüyecek hal kalmamıştı.

Gülüyordum çünkü, cevizini aşırdığım karga, uzun bir süre olay mahallinden geçen her kadını cevizini yiyen kadın sanıp saldırıya geçecekti.


***

La Fontaine kargaya haksızlık etmiş bence. Karga bilinenin aksine çok akıllı bir hayvandır.

Bu kuş türünü, çocuklarımın, yuvadan düşüp, kedilerin saldırısına uğramış, yaralı bir yavruyu eve getirmeleriyle, tanıdım.. Misafirimizin yaralarını temizleyip, ilaçladıktan sonra, iyileşinceye kadar, istirahat buyurması için, merhum muhabbet kuşumuzdan hatıra kafese koyduk. Tabi bu işlemi kafesin kapısından değil, alt ile üst parçaları birbirinden ayırıp, tel kısmı üzerine kapatarak yaptık.

Biz çoluk çombalak acil yardım görevimizi yaparken, içerde yaralı yavrumuz, dışarıda kalabalık sülalesi, çığlıklarıyla ortalığı birbirine katıyorlardı. İşimiz bitince içleri rahat etsin diye kafesi balkona bıraktık. Ah sormayın, hava kararıncaya kadar balkondan ayrılmadılar. Çığlık çığlığa bağırışıp, tutsak yavruya destek verdikleri yetmezmiş gibi, bir de yiyecek taşıdılar. Sonraki günlerde de hava kararırken gidip, aydınlanırken geldiler. Kafesin yanında, üstünde, balkon demirinde, çamaşır telinde, bizde yer kalmayınca komşu balkonda, giderek artan sayılarıyla günlerce bıkmadan, eksilmeden konuşlanıp ağıt yaktılar. Kafestekine yavru dediğime de bakmayın, kafesin tamamını kaplayan cüssesiyle, sağdan sola dönemiyor. Hele gagası, aman aman o ne ürkütücü ve iri bir gagadır Allah şerrinden korusun.

Karga konuğumuzun yaraları bir haftada iyileşti. Bu sürede biz ona o bize alıştı ama ailesinin baskısından balkona çıkamaz olmuştuk.

Artık vedalaşma vakti gelmişti, ailecek balkona çıktık, eşim dikkatlice kafesin alt çengellerini açarak kafesi yukarı kaldırdı. Kargacık özgür olduğuna inanamamış gibi hiç kıpırdamadı bağırmadı. Kaçmayınca, kocaman gövdesini, iki elimin arasına alıp yavaşça yukarı kaldırdım, kara kafasına bir öpücük kondurup, hızla havaya fırlattım. Birkaç kez kanat çırpıp en yakın balkona kondu. Önce iki iri karga ki sanırım onlar anne ve baba kargalardı, ardından diğer soydaşları, yavrunun çevresini sardılar, bir süre sonra misafirimizi aralarına alıp gittiler…

Ertesi gün balkonumuza bir ceviz bıraktılar desem inanır mıydınız? Yoksa yok artık bu kadarı da fazla mı derdiniz?

Bırakmadılar.

Vallahi ne yalan söyleyeyim bıraksalardı şaşırmazdım.


***

Karganın ne kadar akıllı bir hayvan olduğunu görmek isteyenler için youtube adresi:

http://www.youtube.com/watch?v=EAkFWZ9CaR0

Narçiçeği

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

edepsiz yalancının biridir. benim de çok kargalı maceram var. (kuş olan) misal ben de cevizi aldım. ama bana bişi olamdı. aramızda bir bağ olduğuna inanırım. büyük adada piknikte ölmüş kargayı beraber savunduk martılardan. bir ara yüksek bir apartmanda oturuyordum. kargalarda devamlı mutfak pencerisnde gaklıyorlar. pazar sabahın kötrü. sevgilim kalktı ve karga gelmeyecek uyuyor dedi. hani anneler çocuğunu dışarı çağıran arkadaşlarına der ya. ben gülerken kargaların hepsi gaklayarak uzaklaşmaz mı? noluyoruz dedim? hala diyorum.

karga 
 05.03.2008 12:25
Cevap :
Cevizi aldınız ve saldırıya uğramadıysanız çok şanslıymışsınız. Teşekkürler. Sevgilerimle...  05.03.2008 15:03
 

Geçenlerde bir karga ağzında kocaman bir yumurtayla uçuyor bende onu takip ediyorum.Aşağıya atsa yumurta kırılacak,atmasa yiyemiyor.Bende arabamın yanında ayakta duruyorum.Geldi benim arabanın üzerine kondu.Baktım usulca yanıma yaklaştı çok insalcıl görünüyordu.Elimi kargaya doğru uzattım ve yumurtayı elime koydu.Elimde duran yumurtanın üzerine gagasıyla vurarak bir delik açtı ve oradan yumurtayı içmeye başladı.Şaşırdım kaldım bu kadarda akıllı olacağını hiç tahmin etmiyordum.Düşünebiliyormusunuz elimde kargayı besliyordum.Asıl beni şaşırtan olay yumurtayı yedikten sonra giderken "eyvallah birader " demesi oldu :))))...Nasıl beğendiniz mi ? Çok güzel bir anıydı sizi şaşırtmak için bende Lafonten gibi bir hikaye uyduru verdim işte.Selamlar sevgiler efendim.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 28.02.2008 4:50
Cevap :
Ah benim gibi safı buldunuz, çok sağolun vallahi şaşkınlıkla altından ne çıkacak diye okudum. Gerçek deseniz inanırdım. Olur ya insanlar büyütmüştür, insana alışkındır. Çünkü tanıdığım bir aile yavruyken bulup büyüttüğü kargaya uzun yıllar baktı. Hanım ağzına sigara koyunca karga kibrit kutusundan kibrit çöpü çıkarıp eline veriyordu. Sokakta, evde, evin kızının omuzunda geziyordu. Bağlı filan da değil. İlgin bir hayvandır, her şey beklenir ondan. Teşekkürler, sevgilerimle...  28.02.2008 11:28
 

Sevmem ben zaten bu la fontaini hiç. Çünkü ağustoz böceğinden yanayım. Şarkı söylemek ve eğlendirmek aslında dünyanın en önemli ve ciddi işlerinden biridir. Şarkı söylemeyi işten bile saymayan bu la fontaine küçüklüğümden beri gıcık olurum...:)) Kargalar konusunda da gerçekten yanılmış. Çünkü çok akıllılar. Hatta Japonya'da yaşayan kargaların, ceviz kırmak için otomobilleri kullanması, zekâlarına örnek gösteriliyor. Trafik lambaları kırmızı yandığında getirdikleri cevizleri atan kargalar, yeşil yandığında kırılan cevizleri topluyorlarmış. Ayrıca aralarında bir dayanışma olduğu da bir gerçek. Ama yine de bana pek sevimli gelmezler. Çünkü çok kinciler. Bu bakımdan aralarındaki dayanışma da sanki ırkçı bir özellik taşıyor gibi...:)) Enteresan bir blogtu.. Sevgilerimle..:))

Yıldız... 
 22.02.2008 16:41
Cevap :
Kırmızı ışıkta cevizleri yaya geçidine attıklarını ilk kez, İlyas Bayram'dan öğrendim. Şimdi de sizden duyuyorum. Ben aralarındaki örgütlenme ve dayanışma dürtüsüne hayranım. Sosyal demokratların kargaları örnek alması gerekir diye düşünüyorum. Teşekkürler, sevgiler...  23.02.2008 1:22
 

Kargalar ilk Ata'mızın hayatını okurken dikkatimi çekmişti. Hani yazın kargaları kovalarmış. Sonra Karga karga gak dedi diye şarkıları dillerimizde kaldı... En son geçenlerde pervasızca dolaştığını gördüm buralarda... Ve de sevgili narçiçeğimin anısında .) benimde cimi canıma okuyor. İnsan ekmek kapısını ısırımı ısırıyor işte. sevgiler canmcım...görüşmeküzere.

Halide 
 21.02.2008 22:17
Cevap :
Ya Halideciğim, kargaya çok haksızlık edilmiş, melun, aptal, sersem karga denmiş ama işin aslı başka. Örnek alınacak bir kuş bence. Sevgiler...  22.02.2008 0:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 1164
Toplam mesaj
: 290
Ort. okunma sayısı
: 1656
Kayıt tarihi
: 17.06.07
 
 

Emekliyim ama, yaşamdan değil; işimden. Eşim ve iki kızımla birlikte İzmir’de yaşıyoruz. Yazmak, oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster