Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
567
 

Ambulansçıların korkulu rüyası

Ambulansçıların korkulu rüyası
 

hasta taşıyan bir ambulans nereden geçecek ey andavallı?!!!


İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ambulans Hizmetlerinden Sorumlu Müdür Yardımcısı Dr. Önder Tura, trafik magandaları yüzünden, bazen hastaya yetişmekte güçlük yaşadıklarını, bazen de yaralı veya hastanın hastaneye yetiştirilirken hayatını kaybettiğini söyledi. Ambulans, polis ve itfaiye gibi geçiş üstünlüğünü haiz araçların kullanması yasal olan tercihli yolların maganda sürücüler tarafından istila edildiğine dikkat çeken Tura "Vatandaşlar bir gün ambulansa kendilerinin de ihtiyaç duyabileceğini unutmamalı" dedi.

Dedi de kim dinledi? Özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları İstanbul’dan Tekirdağ istikametine ,Pazar günleri ise İstanbul’a geri dönüş yapanların oluşturdukları konvoylar yıllardır kanayan yara.. E-5 üzerinde Kumburgaz’da bitmeyen köprülü kavşağın izleri özellikle saat 17’den sonra Selimpaşa’ya kadar uzatıyor kuyruğu.. TEM’de ise durum farklı değil. Hararet yapan araçlar, sıkışık trafikte bir anlık dikkatsizlik neticesi birbirine dokunduran araçlar... Bir de koca koca TIR’lar girince trafiğin içine tam bir arapsaçı oluyor ve insanlar güya dinlenmeye gittikleri sayfiyeden güle oynaya çıkıyorlar eve geldiklerinde ‘barut fıçısı ‘ olarak patlamaya hazır bahane arıyorlar...


Üzerimize vazife mi? Evet..

İnsanların yükselen sinir katsayılarını daha da yükselten bazı kendini bilmez bencilleri buradan açıklamak ne işe yarar bilemem ancak ‘Hıncal Uluç üstad yazdığı zaman işe yarıyorduysa biz yazdığımızda da işe yarayacaktır’ diye düşünüyoruz ister istemez.


Geçtiğimiz Pazar günü yani 13 Temmuz 2008.. Saat 18 civarları. Mevkii TEM Otoyolu Kamiloba sırtı.. Belli ki ileride bir kaza olmuş araçlar kuyruk. Trafik durdu duracak.. Çoğu kez de duruyor zaten.

Şimdi plakalarını yazacağım araç sürücülerine bir sorum olacak!!!

34 S 1297 Mercedes , 34 GYN 59 Fiat Doblo, 34 DM 2164 Fiat Doblo, 34 DP 8296 Hundai Getz, 81 AY 777 Mercedes, 34 FJ 1146 Citroen, 34 FT 058 Polo, 34 FG 5111, 34 PY 885 Ford Minübüs, 34 BGL 15 Renault 9, 34 AL 1536 Audi, 34 FH 8997... Plakalı araçların çok saygı değer sürücüleri, yazının başında İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ambulans Hizmetleri'nden Sorumlu Müdür Yardımcısı Dr. Önder Tura’nın şikayeti ve dileğini okudunuz değil mi?


Ne oldu? Yani emniyet şeridinden giderek varacağınız yere ulaşma süreniz ne kadar kısaldı? Süre kısaldı da sizin başınız göğe mi erdi? Yüzlerce araç birbirlerine saygı göstererek sıra içinde giderken, siz sıra dışılığınız ile neyi kazandınız? O sırada bir ambulansta saniyeler ile yaşama bağlanması söz konusu olan hasta taşıyor olsaydı sizin bu bencilliğiniz nedeniyle yaşamını yitirmesi sizin evinize 5 dakika önce gitmenizden daha mı önemsizdi!!!

Ve Dr. Tura’nın dediği gibi bir gün Ambulansa ihtiyaç duyduğunuzda başkalarının emniyet şeridini işgal etmelerine, Pazar günü yaptığınız umarsızlık ile bakabilecekmisiniz?

İnternette konuyla ilgili bilgiler araştırırken İTÜ SÖZLÜK’te ‘Kuzudiş’ rumuzlu yazarın Trafik Magandalarına ilişkin yazdıkları oldukça hoştu. Aynen aktarıyorum...

<ı>

<ı>“magandalarımıza bazı tatktikler vermeyi kendime bir borç biliyorum.

<ı>* kırmızı ışıkta durdunuz. önünüzde bekleyen ve şöförü yanındaki ile konuşan bir arabaya denk geldiniz, yeşil yanmadan önce birkaç kez kornoya basın. emin olun çok eğlenceli olacak. eğer bir kazaya sebebiyet verirseniz magandalık yüksek kurulunca yılın magandası bile seçilebilirsiniz.

<ı>

<ı>*Geçmek için bekleyen bir yayanın önünde durdunuz. sağ elinizle "geç geç" işareti yaptınız. yaya tebessüm ederek memnun bir ifadeyle karşıdan karşıya geçmeye başladı. tam o anda yapılması gereken hareket vites boşta iken gazı sonuna kadar köklemek olmalıdır. öne doğru ani bir hareket vermek sizin kendi isteğinize kalmış. yayanın alacağı surat ifadesi ve irkilme hareketinden alacağınız zevk doyumsuz olacaktır.

<ı>

<ı>*Yağmurlu bir hava. yolda su birikintileri var. karşıda yol kenarından gelen bir yaya gördünüz ama çok hızlısınız. siz su birikintisine ulaştığınızda yaya daha gelişecek olay mahalline uzak bir yerde olacak. hemen yavaşlıyorsunuz. yaya sizi görünce biraz irkilsede yavaş geldiğinizden dolayı su sıçratmamak konusunda kararlı bir görüntü sergilediğiniz için gardını düşürecektir. tam bu anda 100 km/h ye 4,2 sn de ulaşan aracınızla hızlandığınızda olacaklar sizin için dikiz aynasında mükemmel bir seyirlik oluşturacaktır. yazık ki kahkahalarınızı duyamayacak kadar zavallılar!

<ı>

<ı>

<ı>

<ı>

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o kadar çoklar ki, nasıl baş edeceğiz bunlarla bilmem, Allah ıslah etsin

Dilek Fuçucı 
 24.07.2008 18:27
Cevap :
bence islah etmesin. DALAKlarına aksesuar ilave etsin :)  24.07.2008 18:47
 

Çok önemli bir konuya değinmekle kalmayıp ,layığıyla ele almışsınız.Trafik asla hata affetmez biliriz.Bazen geçiş üstünlüğü olan araçlara veri,len imtiyaz ne yazıkki kötüye kullanılıyor.Ambülans boş bile katarı bozup acı acı koşturuyor.Hele bazı uyanıkların ambülans şimdi yol açar diye arkasına düşmeleri ve bu arada dere tepe düz gitmeleri ya da marifetmiş gibi serviz yollarını işgal etmeleri ne yazıkki toplumsal bir yaramız.Bazı yerlerde kameralarla tespit edip hatalı sürücüleri basında yayınlayanlar var da cezalar mı yetyersiz,ehliyetler mi kifayetsiz ya da insan hayatı trafikte daha ucuz gibi ..Ellerinize sağlık..Ü zerinde çok durulması gereken bir konu ..Saygılarımla..

ütopik 
 17.07.2008 0:13
Cevap :
tespitlerinizin tamamına katılıyor olmam ya da okuyan bloger dostların da aynı düşünceyi paylaşıyor olması ne yazık ki dediğiniz gibi " Çözüm üretmiyor malesef" Cem Yılmaz'ın reklamından dilimize yerleşmiş ve büyük olasılıkla 'Özdeyiş' olacak olan EĞİTİM ŞART :)) Sevgiyle ve sağlıkla..  18.07.2008 23:10
 

Hep aynı sorun, yıllardır aynı umarsızlık... Hıncal Uluç bu konuda yazdığı bir yazısını (sanırım 2 yıl önceydi) plaka numaralarını yayınlayarak ve "inşallah bir gün o ambulansın içinde siz olursunuz" diyerek bitirmişti. O gün için bu sözün çok ağır olduğunu düşünmüştüm ama değilmiş. Aradan zaman geçse de trafik magandalarımızda azalma olmuyor. Bu yazı da güncelliğini hep koruyor. Sevgiyle, sağlıkla kalın.

Nilgün Akad 
 16.07.2008 22:48
Cevap :
:)) Ne demek istiyorsun yani sevgili Nilgün?!! " Ömer efendi konu sıkıntısı çektin de bu konuya mı daldın!!!" demek istiyorsun.. :)) İşin şaka tarafı bir yana gerçekten bu önemli bir konu ve bence bu blog yazarı arkadaşlar benzer durumlarda tespit ettikleri plakaları deşifre etmeli ve utanmalarını sağlamalılar.. Hoş "Utanma olsa o densizliği yaparlar mı?" diyecek olabilirsin.. Ehh o da doğru ama, sahilde denize atılan Deniz yıldızı öyküsünü anımsamakta yarar var.. Sevgiyle..  18.07.2008 23:14
 

Bunlar Şile yolunda da yapıyorlar aynen dediğiniz şekilde, arabayı kullanan abim ya da yeğenim çileden çıkıyorlar. Bir keresinde emniyet şeridi değil de karşı yönden gelecek araç yoluna girip yani sollayıp da öne geçmeye çalışırken karşı yönden de araç gelmez mi. Boşluk da yok ki girsin, hafifçe ilerleyen yolda yeğenim bekledi de önümüze geçti. Sonra da yeğenim camdan seslendi "bir akıllı sensin di mi" diye. Ben de yeğenime kızdım niye yol verdin diye ama kaza olmaması için de vermesi gerekiyordu. Bunlar insanı deli ederler, hele insanın sakin olması gerekirken trafikte... Geçenlerde sıra bekleyen arabaların önüne geçip feribota binen arabayı yetkililere şikayet edip de feribottan indirenler geldi aklıma. Aslında bunlarla uğraşmak lazım böyle ki bir daha yapamasınlar. Güzel bir konuya temas etmişsiniz hocam ellerinize sağlık... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 16.07.2008 12:51
Cevap :
Allahtan direksiyon başında yeğenin varmış.. Baksana Allah esirgesin sen olsan herif önce bariyerlere, ardından senin sürdüğün araca, peşindoen karşıdan gelene vuracak. Ciyak ciyak fren sesleri , birbirine giren araçlar, gelemeyen ambulans, kan kaybı, kırık çıkık, yarık bedenler... Ama Semoş'um sen araba kullanma emi :))  18.07.2008 23:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 126
Toplam yorum
: 807
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1214
Kayıt tarihi
: 10.09.06
 
 

48 yıldır yaşıyorum.Gazeteciyim, müzisyenim, babayım... Önce insan ve iyi bir yurttaş olabilme çab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster