Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
386
 

Annemin diploması

Annemin diploması
 

Annemin Diploması


Balkan savaşı patlak verdiğinde o zaman ki Bulgaristan sınırları içinde kalan Köstence’den Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan bir ailenin dört kız ve bir erkek çocuklarının en büyüğü benim annemdir. Anneannemin anlattıklarından hatırımda kaldığı kadarıyla aile Anadolu’ya göçtükten sonra o zaman ki hükumet onları Kırşehir ili Kaman ilçesine bağlı Meşeköy köyüne yerleştirmiş. O zaman ki yerleşik köylüler tarafından sürekli taciz edilen aile bu duruma öfkelenerek gerisin geriye Köstence’ye dönmek istemişler. Ancak, hükumet bu sefer de onları aynı il ve ilçenin Yelek köyüne yerleştirmiş, onlar da artık bu köye yerleşerek yaşamlarına burada devam etmişler.

Annem nüfus kayıtlarına göre 15 Mart 1934 doğumlu olup, (16.02.1996 tarihinde vefat etti.) Yelek köyünde devam ettiği beş sınıflı ilkokulu tamamlayarak Mayıs 1945 tarihinde aldığı diplomasının (aslı tarafımızca muhafaza edilmektedir.) örneğini yukarıda görmektesiniz.

Dört kız kardeşten biri olan annemi ilkokula göndermişler, ama onun iki küçük kız kardeşlerini okula göndermemişler. Gerçekten de bu iki kız kardeşin bırakın okula gönderilmemesini, kız kardeşler okur-yazar bile değillerdi. En küçük kız kardeşleri ile erkek kardeşini ise okula göndermişler. 

Benim burada öne çıkarmak istediğim durum şu: En büyük kız kardeş okula gönderiliyor, erkek kardeş zaten gönderiliyor ama annemin küçüğü olan iki kız kardeşler okula gönderilmiyorlar. Bu kız kardeşlerin okula neden gönderilmediklerini merak ediyorum ve bu konuyu anneme, anneanneme ya da teyzelerime sorduysam da hatırlamıyorum. 

Düşünebiliyor musunuz, annem 1934 doğumlu, muhtemelen okula 1941 yılında başlamış olmalı ve 1945 yılında da mezun olmuş. Okula başladığı yıllar da malumunuz üzere İkinci Dünya Savaşı devam ediyor ve İkinci Dünya Savaşının bitimiyle birlikte aynı yıllarda mezun olarak diplomasını alıyor.

Annem, diğer kız kardeşlerine göre elbette farklı biriydi. 1934 doğumlu kadınlar arasında da onun ilkokul mezunu olması büyük bir farklılıktı. Çünkü çevremizdeki annemin akranları  arasında hiç ilkokul mezunu olan bir kadın yoktu. Halalarım, teyzelerim ve yengelerimin hiçbiri bırakın ilkokulu bitirip diploma almayı,  okur-yazar bile değillerdi.

Şu anda ülkemizdeki kadınlarımızın tahsil durumları o yıllara göre ne kadar farklı. Kat edilen yolu, asla yeterli görmüyorum, ama küçümsenecek de  bir yol değil diye düşünüyorum.

Geçmişteki cahiliye dönemini hala sürdürmek isteyen zihniyetlere sesleniyor ve  “kadınlarımıza sahip çıkalım”, diyorum. Hayatı bir elma gibi düşündüğümüz de elmanın bir yarısı erkekler ise, diğer yarısının da kadınlar olduğunu asla aklımızdan çıkarmayalım ve kadınlarımıza hak ettikleri saygıyı, sevgiyi ve değeri gösterelim ve verelim. Çünkü onlar bizim annelerimizdir.

Selam ve dualarımla.

Recep Altun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten samimi bir paylaşım. Rahmetli anneniz erken vefaat etmiş(62) Benim annem de 1934 doğumlu ama hayatta. Ama hasta. Üstelik ilkokulu da okumamış. Yalnız ben annemin okuma yazma bilmediğini bilmiyorum.

Kerim Korkut 
 05.11.2015 11:19
Cevap :
Merhabalar Kerim Korkut, Hoş Geldiniz. Ziyaretiniz ve samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun. Annenize Cenab-ı Hakk'tan acil şifalar dilerim. Allah yar ve yardımcısı olsun inşallah! Anneniz okula gitmemiş, ama onun okur-yazar olup olmadığını bilmemeniz biraz garip değil mi? Annem İSKEMİK_KALP rahatsızlığı sonucu vefat etmişti. Hayatta olan büyüklerimizi unutmamak lazım, onların varlığını da yokluğunu da ancak kaybedince mi anlayacağız? Selam ve dualarımla.   05.11.2015 16:18
 

Sevgili Annenize Yüce Yaradan'dan rahmet diliyorum, mekanı Cennet olsun hocam. O savaş dönemlerinde, merhume annenizi okula gönderip diplomasını almasını sağlamışlar ama, teyzeleriniz bu şanstan mahrum edilmiş, o anki şartlar musayit olmadığındandır mutlaka. Kadınlarımız okumalı, şimdiki yaşam standartları her bireyin okuyup yüksek tahsil yapmasına elverişli gözükse de! Yine de kadınlarımızın okuma hakkının yendiğini düşünüyorum. Geçenlerde okul müdürünün, kızların etek boylarından dem vurduğunu, oranızı buranızı açarsanız elbette tecavüz olacaktır dediği, midemi bulandırdı. Eğitimci böyle bağnaz düşünürse, sokaktaki kendini bilmez saldırganı düşünemiyorum bile.Kadınlarımızın iffetini korumak, sadece babasına ve ağabeyine istinaden değildir, her birey öncelikle bir anneden doğduğunun bilincinde olmalı. Kendi namusuna zarar gelmesini istemeyen, başkasının namusuna zeval getirmemelidir. Güzel ve ders alınası bir anıydı, kutlarım saygılarımla hocam...

gülsen tunçkal 
 22.03.2015 12:58
Cevap :
Merhabalar Efendim. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Yorumunuzda paylaştığınız duygu, düşünce ve dualarınıza aynen iştirak ediyor ve destekliyorum. Bizleri karnında taşıyan annelerimize duyduğumuz saygı, tüm kadınlara yansımalıdır, diye düşünüyorum. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.   23.03.2015 17:35
 

Benim rahmetli anacığım da 1936 doğumlu ve 25 Haziran 1949 tarihli ilkokul diploması odamın duvarında asılı. Ne zorluklarla okumuş, anlatırdı. Ben de altmışlı yıllarda Ağrı'da okudum ki Marshall yardımı süt tozuyla doyururduk karnımızı:( Şimdiki nesil şanslı. Kadınlarımız son 20 yıldır daha eğitimli ve güçlü. Tanrı ülkemizi çağdaş, modern batı çizgisinden uzaklaştırmasın! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 08.02.2014 6:25
Cevap :
Merhabalar Atabey, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve konuyla ilgili değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Selam ve dualarımla.  08.02.2014 11:13
 

Ne kadar güzel bir hatıra, annenizin diplomasını saklıyorsunuz Gelinen nokta ile ilgili düşüncelerinize katılmakla birlikte, eğitimin kalitesi açısından da, sanırım annenizin bilgi birikimi şimdidnin bırakın üniversite mezununu bir akademisyenin bilgisine sahipti. O zaman eğitimin kalitesi çok yüksekti. Annenize Allah'tan rahmet diliyorum. Selam ve saygılarımla.

Hanife MERT 
 06.12.2013 22:19
Cevap :
Merhabalar Hanife Mert, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve "Annemin Diploması" başlıklı yazıma katkı sağlayan o değerli ve güzel yorumunuza çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun. Selam ve dualarımla.  07.12.2013 19:28
 
 
 
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 480
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 12.01.12
 
 

Lise mezunu, bir kamu kurumu emeklisiyim. Her konuda okumayı, yazmayı, araştırma yapmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster