Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '14

 
Kategori
Opera / Bale
Okunma Sayısı
190
 

Antalya operasında İspanyol hovarda Don Giovanni ve başarılı prömiyer

Antalya operasında İspanyol hovarda Don Giovanni ve başarılı prömiyer
 

Foto: Antdob


Antalya Devlet Opera ve Balesi, W.A.Mozart’ın Don Giovanni Operası’nın ilk gösterim(prömiyer)ini gerçekleştirdi.

Librettosunu Lorenzo da Ponte’nın yazdığı operayı Yekta Kara sahneye koydu. Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Salonu’nda sahnelenen operada, Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı, şef Artem Makarov yönetti.

Don Giovanni’nin sahne dekorları Chiristian Floeren, kostüm Şanda Zıpçı, koro şefi Mahir Seyrek ve ışık Mustafa Eski tarafından gösterime hazırlandı.

Bir genç soylu(Don Giovanni)nun  serüvenlerinin anlatıldığı bu iki perdelik opera, ilk olarak 29 Ekim 1787 de Prag’da Ulusal Tiyatro’da oynanmış…

 

Bir başka not; Don Giovanni, bestecisi tarafından ‘komik opera’ olarak sınıflandırılmıştır. Ancak, komedi, melodram ve çeşitli fantezileri de içinde barındıran ilginç bir opera örneğidir de!

***

Opera Salonu’nun tamamının dolu olduğu bu ilk sahnelemede Don Giovanni’yi Serhat Konukman canlandırdı. Donna Anna’yı Nurdan Küçükekmekçi  Aydın oynadı . Operamızın başarılı solist sanatçısı Don Giovanni de de iyi bir performans sergiledi. Donna Anna’nın nişanlısı Don Ottavio, Devrim Demirel tarafından canlandırılıyordu. Bu temsilde hem kostümlere hem de bu role takıldım. Operamızın değerli sanatçısı Devrim Demirel, hem canlandırdığı karakterle hem de kostümüyle oturmamış sanki. Her iki yönüyle de iğreti buldum.

Commendatore Toygarhan Atuner, Donna Elvira’yı Bilge Yılmaz, Zerlina’yı Aslı Ayan ve Masetto  ise Alaaddin Ataseven  tarafından canlandırıldı. Leporello da Şafak Güç çok başarılıydı.

NOT: Zaman zaman operalarda sahne dumanla kaplanıyor ya, reji için belki gereklidir ama, rahatsız edici. Kapalı alanı dumana boğmak yönetmenleri ne kadar mutlu ediyor bilmiyorum!

***

Değerlendirmelerimi şöyle yaptım;

Temsilden önce Anna Netrebko’nun Donna Anna’yı, (http://www.youtube.com/watch?v=wVP22QCbLHI)

Sonrasında da Cecilia Bartoli’nin Donna Elvira oynadığı Don Giovanni’yi izledim (http://www.youtube.com/watch?v=uSnB_wxpAdI)

 

Don Giovanni, 20 Mart 2014  (Haşim İşcan saat 20.00) ve 22 Mart 2014 (Haşim İşcan saat: 15.00) tarihlerinde de sahnelenecektir.

 

 

 

Yaz Hamra Aydemir bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

18. yüzyılın eskimeyen bugün de herkese seslenebilen en güzel operalarından birisi Don Giovanni. Operanın özüyle uvertür arasındaki kenetlenmiş ilişkiyi nasıl da net net hissederiz bu operayı izlerken. Fakat umutsuzluk hiç yoktur operada. tıpkı taş adamın yaşamında da olmadığı gibi. Sadece korku...Ve o korkunun şeytanca bir uçarılıkla yaşam aşkına dönüşmesine kapılır gideriz. Ben bu operada Don Giovanni'nin pencere altında Zerlina'ya mandolinle serenad yaptığı sahneyi çok severim nedense. Güzel bir konser yazısı okudum. Eleştirilerinizin yapıcı yansımalarını görüyorsunuzdur umarım. Sanat dolu mutlu günler dilerim...

Yaz Hamra Aydemir 
 08.07.2014 13:20
Cevap :
Mozart, operaları ve uvertürleriyle bir bütün olarak da, ayrı ayrı olarak da çok sevilen eserler vermiştir. Rol dağılımda seçimler iyi yapıldığında nitelik daha artıyor. Aksayanlar oluyor zaman zaman, iltifata ve alkışa hep alışkın sanat camiamız bunların söz edilmesinden pek hoşlanmıyor. Halbuki, hakettikleri alkışı sanatseverler kendilerinden esirgemiyorlar. Umarım eleştirileri de dikkate alırlar, sanat camialarımız yönetenler. Katkınız ve yorumunuz için teşekkür ederim. H.H.Dulun  10.07.2014 20:06
 

Antalya böylesi etkinliklerde oldukça yol almış! Toplu taşıma araçlarında, konserler ve tiyatro oyunlarıyla ilgili broşür dağıtılması da iyi bir uygulama. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 09.05.2014 9:12
Cevap :
Antalya, özellikle görsel ve işitselin bir arada olduğu etkinliklere daha fazla ilgi gösteriyor. Bunları duyurmak için de çok çeşitli yollar/yöntemler kullanıyorlar. Ancak "bu konuda senfoni aynı ölçüde başarılı değil" demek mümkündür. Selamlar, saygılar. H.Dulun  10.05.2014 12:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1062
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster