Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '10

 
Kategori
Spor
 

Arda ile Messi'yi Ayıran 3 Temel Etken

Arda ile Messi'yi Ayıran 3 Temel Etken
 

Son birkaç aydır futbol dünyasında Lionel Messi fırtınası esiyor. Arjantinli yıldızın her maça damga vuran hareketleri nedeniyle artık Barcelona maçları herkesin bambaşka heyecanlarla beklediği futbol gösterilerine dönüştü ve bu küçük adam bugün hiç şüphesiz dünyanın en iyi faal futbolcusu.

Aslına bakarsanız bizim de bir yıldızımız var, hem de gerek mevkisi, gerek yaşı gerekse yükselişi Lionel ile aynı olan bir yıldızımız. Hani yetenekleri de hiç yabana atılır cinsten değil bu yıldızın. Onun adı Arda soyadı Turan.

Arda ile Messi hemen hemen aynı yaşta meşin yuvarlağın peşinden koşmaya başladı. İkisi de daha küçücükken, dünya futboluna onlarca önemli isim kazandırmalarına karşın adları duyulmayan alt yapı hocalarını mutluluktan uçururcasına, inanılmaz performans gösteriyordu ve ikisinin de A takıma çıkmaları çok uzun sürmedi. İki futbolcu da daha onlu yaşlarda gönülden bağlı oldukları takımların formalarına kavuşmuştu; hani o yıllarca hem duvarlarını hem de rüyalarını süsleyen formalarına. Bu aşamaya kadar yaşamları oldukça paralel ilerleyen bu iki futbol yeteneğinden birinin ünü bugün kıtaları aşmışken diğerinin kendi seyircisi tarafından protesto edildiğini görmek bir futbolsever için büyük üzüntü kaynağı. Peki, yanlış olan ne?

Medya

Sağ olsun Türk medyası okuyucuların düşüncelerini körüklemeyi çok seviyor. Bu nedenle iyi performans gösteren bir futbolcu veya takımın göklere çıkarılması da çok olağan, bunun tersi durumlarda mangalda kül bırakılmaması da. Bugün okurken yüzünüzde bir tebessüm oluşacaktır fakat Arda’nın iyi oynadığı dönemlerde yazılan ve konuşulanların ana fikri şu şekildeydi “Arda 10 Messi eder!”

Galatasaray

Arda takımının en iyi oyuncusu olabilir, fakat kaptanlık başka bir iştir. Bugün Messi eminin takım kaptanlığını aklından dahi geçirmiyordur. Onun tek işi genç bir yetenek olarak sahaya çıkıp elinden geleni yapmak. Adı ne olursa olsun bu denli genç bir isimden bundan başka bir vazife beklerseniz hem ona hem de takıma zarar verirsiniz; işte kaptan Arda’nın durumu.

Arda Turan

Arda’nın düşüşünde en önemli faktörlerden biri de genç futbolcunun “oldum” düşüncesi oldu. Elbette medyanın dolduruşunun ve kendine verilen kaptanlık görevinin bunda etkisi var fakat gerek saha içerisinde gerekse saha dışında Arda’nın kendine güveni aşıp kibir noktasına dayanan hal ve davranışları bu genç yıldız adayının kendi eksikliklerini görmesi ve bunları düzeltmesi olasılığını ortadan kaldırıyor. Herhangi bir maç sonrası Messi ve Arda’nın açıklamalarını üst üste dinlediğinizde aradaki yaklaşım farkı çok net ortaya çıkacaktır.

Messi Arjantinlilerin yıldızı, Arda da bizim yıldızımız. Aralarında bugün olduğu düşünüldüğü kadar büyük bir yetenek farkı olduğuna asla inanmıyorum. Bu iki futbolcunun beraber bindikleri futbol treninde vagonlarını ayıran muhtemelen içinde bulundukları ortamlar ve kendilerine yüklenen sorumluluklar oldu ama şayet Arda mevcut sorunları görüp bunları ortadan kaldırmak için gayret ederse bu futbolcunun da dünyaya nam salması işten bile değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arda ile Messi'nin karşılaştırılmasına bir anlam veremiyorum. Her karşılaştırmanın bir amacı vardır. Karşılaştırmalar bir sonuca götürür ve en çok da istatistik ve ekonomi biliminde yapılır. Bu mükayese Arda'ya bir yol gösterme amacını taşıyorsa , o zaman tamam .Mukayese yapalım. Aksi takdirde, günümüz gençlerinin ifade ettiği gibi, geyik muhabbetinden öteye gitmez. Son olarak da şunu söylemek isterim. Mukayese yapmak için kıstas gerekir. Futbolcu mukayesesini gösteren kıstaslar henüz tespit edilmemiştir ve bence de edilemez.Pele mi, Maradona mı?, Hagi mi,Zidan mı? bu mukayeseyi yapmak mümkün mü?. Ama futbol sohbetleri hoşluktur, sohbetlerimiz bol olsun. Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 15.04.2010 13:33
Cevap :
Merhaba, Arda ile Messi'yi karşılaştırmamdaki amaç bizim ülkemizden dünya çapında bir isim çıkmasının neden zor olduğunun altını çizmek ve bunda medya, takımlar ve nihayetinde futbolcuların kendilerinin yaptığı hataları belirtmektir. Selamlar.  15.04.2010 15:08
 

Gerek sizin gerekse de blogunuza yorum yapan Ali Kaya arkadaşımızın fikirlerine bende katılıyorum. Benim ilave deceğim konu Arda'nın henüz kişiliğinin tam oturmamış olması ve bu nedenle de erken gelen şöhretin altında ezilmeye başlamasıdır. İnsanları çok çabuk yücelten sonra da bir o kadar çabuk yerin dibine sokan medyanın Arda'nın gelişimde çok negatif bir rol oynadığı fikrine bende katılıyorum. Arda 10 Messi etmez ama onunda kendisini geliştirebileceğine ve bir Messi olamazsa bile ona yakın büyük bir yıldız olabileceğine bende inanıyorum. Yeter ki Arda da kendisini ve kendi futbolunu gerçekçi bir şekilde sorgulayabilsin ve geliştirebilsin. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 15.04.2010 10:27
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Selamlar.  15.04.2010 15:04
 

İyide yazmış yazar kardeş ama Reak madrid maçı sonrası herkesin beni konuşmasını istemiyorum bu sadece bir takım oyunu ben görevimi yapıyorum demesi ne kadar mütevazilik ise Arda tam aksine özel yaşamında da olsa illaki kendisinde söz edilmesini istiyor ama arda avrupaya giderse mu mantıkla oynamayacağı kesin Tuncay gibi olacak...Messi'yi bıraksınlar Alex'i neden örnek almıyor ki Alex Türkiye'de herkes görüyor siz neden messi ile karşılaştırıyorsunuz ki bu messiye haksızlık değilmi? Ama Alex'ede haksızlık olur...Bence sporcu sadece sporunu düşünmeli gerisi zaten gelecek..

ali kaya 
 14.04.2010 11:56
Cevap :
Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Elbette Arda bugün Avrupa'ya gitse düşüncelerinde fazla bir değişiklik olmaz ama söylemeye çalıştığım Arda La Liga'da, Messi de TSL'de futbola başlamış olsaydı bugün durumların farklı olabileceği. Alex elbette herkes için örnek bir isim ancak neredeyse Arda'da bir nesil daha önce. Arda-Messi karşılaştırmasını bu futbolcuların aynı yaşta oldukları için dile getirmek istedim. Selamlar.  14.04.2010 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 416
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1431
Kayıt tarihi
: 11.11.07
 
 

Çoğu çocuk gibi ben de futbolcu olmak istedim, olmadı. Bu oyundan kopmamak adına üniversite yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster