Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '10

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
605
 

Arif beyin talebi üzerine bir tartışma başlatıyorum!

Arif beyin talebi üzerine bir tartışma başlatıyorum!
 

bb.blogspot.com


Arif bey, yazmış olduğu son blogunda canının sıkıldığını, kaynatmak suretiyle kavga çıkarmak istediğini yazmış. Aslında kavganın hangi adreslere mektup atılarak çıkarıldığını kendisi çok iyi bilir ama nedense bu kavgayı başlatanların başkaları olmasını istemiş. Çünkü yakın zamanda yaşanan kavgalardan en çok şikayetçi olanlardan birisiydi kendisi.

Şimdi bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum. Bakalım bu konuda blog yazarlarımız ne düşünecekler?

Şimdi bir stadyum düşünün. Maç izleyeceksiniz. Saha, en güzel hangi tribünden görülür?

Tabii ki VİP tribününden. Eskiden buraya Şeref trübünü derlerdi. Sanki bu tribün dışındaki tribünlerden maç seyredenler şerefsizmiş gibi. Neyseki bunun ismini değiştirdiler de bu sorun ortadan kalktı. Bildiğiniz gibi VİP kelimesi İngilizce üç kelimenin baş haflerinden oluşuyor. Bazı arkadaşlarımız bu kelimelerin türkçe karşılıklarını Çok Ünlü Kişiler olarak tercüme edip, bu kelimelerin baş harflerini kullanabiliyorlar. Şimdi bir soru?

Milliyet Blog ana sayfasının VİP tribünü hangi bölümdür?

Tabii ki "Editörden öneriler" bölümü.

Stadyumlarda VİP tribününe nasıl davetiye ile giriliyorsa buraya da editörler beğendikleri blog yazılarını seçip bir süre bu kategoride sergiliyorlar. En prestijli bölüm burası.

Peki, bundan sonraki önemli bölüm veya kategori hangisidir?

Evet....Cevabı duyar gibiyim.

Doğru. Blog kategorisi.

İnanıyorum ki, bir çok blog yazarı MB nin ana sayfasına girdiğinde ilk önce blog kategorisinde yazılan yazıların en azından başlıklarına bir göz atıyor. Bu kategorideki yazılar ana sayfada en çok kalan ve ilgi çeken yazılar oluyor. Aynı zamanda en çok yorum alan bölüm de bu kategorideki yazılar.

Peki bu kategoride yazılan yazılar çok mu kaliteli de ilgi çekiyor? Tam aksine. Bence en boş yazıların yazıldığı bir kategori burası. Yeni gelen bir blog yazarı bile daha ikinci gününde "Blog nasıl yazılır?" diye ahkam kesmeye başlıyor. Bu konuda yazılmış binlerce yazı bulabilirsiniz. Bunun dışında geyik sohbetlerinin yapıldığı bir kategori burası. Bazen chat odasına . Bazen bir savaş alanına. Bazen de bir yorum kirliliğine dönüşüyor.

"Tamam, Öyleyse, öyle. Sana ne! İstediğimiz şeyi yazarız." diyebilirsiniz tabii ki. "Biz burada eğleniyoruz" da diyebilirsiniz. Tamam eğlenin de, eğlenirken bu eğlencenin bedelini ödeyin. Eğlenmek için sinemaya, tiyatroya, luna parka gidiyorsunuz. Oraya girişte de bir para ödüyorsunuz. Burada da bedelini ödeyin ve istediğiniz yazıları yazın.

Şimdi önerim şu:

Blog kategorisine yazı yazanlar para ödesin. Burası belki VİP tribünü değil, ama numaralı tribünden aşağı kalır yeri yok. Tarife de şöyle olabilir.

Yazılan her blog yazısı, 10 lira, yapılan her yorum 1 lira, ana kategorisi blog kategorisi olanlar da bir defaya mahsus 50 lira ödesinler. Bu paralar aylık olarak bir fonda toplansın.

Bu toplanan paralar ne mi olacak ?

İster Lösemili çocuklar vakfına bağışta bulunun, ister küçük Cengiz'in annesine gönderin, isterseniz, çoğunlukla burada karar vereceğimiz herhangi bir yardım kuruluşuna gönderelim.

Ne dersiniz?

Haydi Arif bey! Pamuk eller cebe.......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol Bey... Blog’un tanıdığı olanaktan yararlanarak yazmak bir başka. Bu bakımdan bu olanağı verenlere teşekkür etmek gerekir. Önceki yorumumda “Editör’den Öneriler” bölümüyle ilgili sözlerim, sizin o bölümü, MB’nin “en prestijli bölüm”ü diye adlandırmanız üzerineydi. Oraya seçilen yazıların, o bölüme yazı seçen editörün öznel yaklaşımını yansıttığına göre, “prestijli” olmak, hem yazılar, hem de yazanlar için abartılı olmaz mı? Oralara seçilen yazıların genellikle “özgün ve kültürel” ağırlıklı olması da, aynı nitelikteki başka yazılardan/ seçilmeyenlerden “daha seviyeli” olduğunu göstermez. Her seçim bir “öznellik” taşır. O görevi bana da, size de verseler, biz de kendi ölçütlerimize göre seçim yaparız. Aslında o bölümün, “Editör’den Seçmeler”, “Editör’ün Beğendikleri” olsa, daha uygun olur. Oraya seçilen yazıların niye seçildiğini sorgulamayı aklım geçirmediğimi özellikle belirmeliyim. Saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 27.02.2010 16:02
Cevap :
Turgut bey,
MB ile ilgili kaç tane editör olduğunu bilmiyorum ama birden fazla oldukları kesin. O editörler "Editörden öneriler" bölümüne belli kıstaslar içersinde beğendikleri blog yazılarını vitrine çıkarıyorlar. Bir evvelki yorum cevabımda belirttiğim gibi, benim saptadıkların özgün ve kültürel olduğuydu. Belki de kendilerine göre daha başka kıstasları da vardır. Ama sizin de dediğiniz gibi kendilerinin beğendikleri veya seçtiklerini kendi değerlendirmeleri sonucunda okuyuculara öneriyorlar. Saygı ve selamlarımla....  27.02.2010 19:00
 

Erol Bey... Editör'den Öneriler... Beş yüze yakın yazı yazdım; bu bölüme giren yazım olduğunu anımsamıyorum; oraya girmeyi önemsemiyorum da...Üstelik, bunun, oraya seçilen yazı sahibine bir "üstünlük" kattığını da sanmıyorum. O bölüme bakan editörün beğenisi, söz konusu olan...Demek ki, kendince uygun bulduğu yazıları seçiyor. Biz, oraya girmek için değil, yazmak için yazmalıyız. Hele, yaşamı başkalarını değerlendirme/ ödüllendirme olanlar için bunların bir önemi yoktur. Saygılar, selamlar...

TURGUT ÇELİK 
 26.02.2010 19:54
Cevap :
Turgut bey,
Tabii ki biz burada yazmak için yazıyoruz. Daha doğrusu, internet ve blog olmadığı dönemlerde bizi rahatsız eden, içimizi dökemediğimiz konuları şimdilerde bize yaratılan blog ortamında paylaşıma açıyoruz. Sizi bilmem ama bu şekilde yazmak beni rahatlatıyor. Editörden öneriler bölümüne gelince, oraya alınan yazılar genelde özgün ve kültürel ağırlıklı. Orada okuduğum yazıların kalitesinin en azından blog kategorisine göre çok daha farklı ve çok daha seviyeli olduğunu düşünüyorum. Saygı ve selamlarımla....  26.02.2010 20:41
 

Günde: 10 Adet PORNO/10 ADET FACEBOOK/10 ADET GOOGLE/10 ADET ASTROLOJİ/10 ADET FUTBOL/10 ADET MAGAZİN VE ABUR CUBUR YAZARIM. ASLANLAR GİBİ DE 10 TL' DE ÖDERİM. ONDAN SONRA BANA BİR HARF DAHİ LAF EDEN OLURSA KURŞUN DÖKERİM. :) ANLAŞTIK MI EFENDİM? Unutmadan! Hayırlı kandiller efendim. Şaka bir yana üzerimize düşeni evvel Allah yaparız bundan da kimsenin kuşkusu olmasın. Saygılarımla. :)

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 25.02.2010 1:18
Cevap :
:) Bu yorumunuza ancak şapka çıkarılır. Siz bu şekilde bir yerde MB nin reklamını yapıyorsunuz. En azından müşteriler bu yüzden buraya geliyorlar. Yardım konusunda ise aynı düşüncede olduğumuzu biliyorum. Ben de size hayırlı kandiller diliyorum. Saygı ve selamlarımla.  25.02.2010 11:36
 

Ben de varım diyeceğim ama çok parası olan çok yazarsa, o zaman platformun kalitesinde düşme olmaz mı? Ben yine de kalitenin daha da bozulmasından yana değilim, yardımlaşma güzel ama dejenere edilmezse...Selamlar...

Yurdagül Alkan 
 24.02.2010 20:09
Cevap :
Merhaba Gül hanım,
Blog kategorisinde şu anda yazılandan daha fazla blog yazılacağını sanmıyorum. Bence kalite daha da yükselir. Bu işlemin sizin projenize de katkısı olur diye düşünüyorum. Saygılar....  24.02.2010 21:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3248
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster