Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '10

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1054
 

GE, STA, POlizei

GE, STA, POlizei
 

antithaksin.files.wordpress.com/.../gestapo.jpg


Bilinen adıyla Gestapo. "Şimdi durup dururken neden Gestapo'yu yazıyorsun?" diyebilirsiniz. Hemen söyleyeyim. Dün rüyamda şeytanı gördüm. Bana yarınki blog yazında Gestapo'yu yaz dedi. Yani bu yazı benim değil, şeytanın fikri..

Açılımı ise Die GEheime STAatPOlizei'dir. Tabii burada önemli olan Gestapo'nun adı değil, işlevidir. Peki ne yapmış bu Gestapo?

Açılımın Türkçe karşılığı Devlet gizli polisi olan Gestapo, Nasyonel Sosyalist Partinin siyasi polisi olarak bilinirken Hitler'in iktidara gelmesinden sonra bir devlet organı haline gelmiş. Bu teşkilatın en önemli özelliği yetkilerinin sınırsız olmasıymış. Günümüzde sınırsız kavramı yerine özel yetkili kavramı kullanılmaktadır. Bu sınırsız yetkiyi politik muhaliflerin ve Yahudiler gibi istenmeyen kimselerin takibi ve toplanması yönünde de kullanıyormuş. Gestapo çok kısa zamanda muhbir ve casuslardan oluşan inanılmaz bir haberleşme ağı kurmuş. Zamanımızda bu muhbirlere gizli tanık diyorlar. Muhaliflerinin yatak odalarına bile mikrofon yerleştirebiliyorlarmış Şimdiki gibi teknik ilerlemediği için bu yöntem en iyi yolmuş. Şimdi uydu vasıtasıyla her yer dinleniyor çok şükür. Bu dinlemeler sayesinde Gestapo istediği insanı suçlayıp yerinden edebiliyormuş. Arşivlerinde ise bir sürü gizli belge ve imzasız ihbar mektupları varmış. Gestapo'nun ulaşamadığı sokak ve cadde kalmamış. Hitler'in evinin civarında dolaşan subayları bile sorguya çekebiliyormuş bu Gestapo.

Bu Gestapo'nun ağır silahları da varmış. Hani şimdi bazı ülkelerde Ordu dışında polisleri ağır silahlarla donatmak isteyen ülkelerde olduğu gibi....

Almanların fırtına birlikleri adıyla bilinen ordusu SA nın yöneticileri bir gece içinde tutuklanıp, toplama kamplarına gönderilmiş. O toplama kampının ismi S ile başlıyordu....Yok, yok Silivri değil, tamam şimdi hatırladım ....Sachsenhausen toplama kampı.

Bu Gestapo'nun yetkileri o kadar sınırsızmış ki teğmen rütbesindeki bir Gestapo subayı, Alman ordu birlikleri olan SA ve SS generalleri bile tutuklayabiliyormuş.

Bu isim insanlarda o kadar çok yer etmiş ki iş yerlerinde despot yani baskıcı yöntem kullanan amirlere astları gestapo adını takmışlar.

İşte böyle.....

Şeytan işte.......

Bu tatil günü insana neler yazdırıyor?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah allah, neden bu Gestapo şu ara bana ortadoğuda köprü vazifesi göreceği söylenen bir ülkede de varmış geliyor kine? Allah allah! Şeytan aklımı mı çeliyor acaba? Hay sizin şeytanın da! Besmele çekin besmele :)))

Emine Supçin 
 26.02.2010 22:34
Cevap :
Kandilde şeytanı kovmak için bol bol dua ettim. Aynı zamanda hem besmele hem de Euzibillahiminneşeytaniracim dedim. Şimdilik şeytan gitmiş görünüyor. İnşallah bir daha gelmez. :))  26.02.2010 22:57
 

uyma. Tesadüfi benzerlikler. Ne alakası var bizim ülkemizle? Cennet vatanımızın demokratlaşmasına karşı mısın yoksa? Liboşlar kızarlar sonra bak. Biliyorsun bazıları/bazısı küfür etmeden duramıyor, ama tabii sanal ortamdan. Karşı karşıya gelince bunlar sinerler bir köşeye. Erkeklik gösterileri o andan itibaren biter. Saygılarımla.

serhatt 
 23.02.2010 9:17
Cevap :
Liboşlar son gelişmelerden çok memnun oldukları için sesleri çıkmıyor şu sıralarda. Eminim bir köşede bıyık altından gülüyorlardır. Hitler'i de iktidara demokrasi getirmişti. Tarihe baktığımızda ise iktidarların ikinci dönemlerinin sonu onlar için her zaman tehlikeli olmuştur. Bakalım zaman ne gösterecek? Saygı ve selamlarımla.  23.02.2010 14:37
 

bir çok şeyi üstü kapalı olarak eleştiren, gerekli mercilere ince ince giydirilmiş, ve şu günün durumunu özetleyen bir yazı ellerinize sağlık

can can 
 22.02.2010 9:10
Cevap :
Çok teşekkürler. Selamlar....  22.02.2010 10:39
 

Sizin o şeytanın adı.. Yargıda ki kargaşa arasında sessiz sedasız meclisten geçen..." yeni iç güvenlik (polis devletine ilk adım)yasası" olmasın sakın.:))) Oralarda ki anlayış.. Benim yerime Führer düşünür dü.. bu size eminim bizden bir şeyi de hatırlatıyordur bu arada..

Ters köşe/NUR 
 21.02.2010 22:17
Cevap :
Bu arada Führer'in sonunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu dünyada kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Saygı ve selamlar....  23.02.2010 14:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3393
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster