Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
10493
 

Asgari ücretten vergi kalkıyor mu?

Asgari ücretten vergi kalkıyor mu?
 

İŞTE YILLARA GÖRE ASGARİ ÜCRET


Asgari ücretten vergi alınamayacak…

Buda nereden çıktı dediğinizi duyar gibi oluyorum…

Bu yeni anayasa paketinden çıktı!

Evet, asgari ücretten vergi almama konusunda 4 parti anlaştı, yıllardır tartışılan asgari ücretten vergi alınmaması konusu böylece hayata geçirilecek!

Yeni anayasa hayata geçer mi?

Orasını önümüzdeki dönemde göreceğiz. Bana göre çok zor. Hele hele dört partinin bir anayasa üzerinde anlaşmaları mümkün değil.

Basına yansıdığı kadarıyla; AKP, CHP, MHP ve BDP'nin uzlaşmasıyla yeni Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine ‘asgari ücretten vergi alınamaz' maddesi konulmuş.

Asgari ücretten vergi alınmaması, yeni Anayasa ile hayata geçirilecek. “Sosyal güvenlik ve adil ücret hakkı” maddesinin ele alındığı yazım komisyonunda, BDP'nin önerisine AKP, CHP ve MHP'nin de destek vermesiyle sağlanan sürpriz anlaşma ile “asgari ücretten vergi alınmaz” hükmü, yeni anayasa metnine girmiş.

Girmesine girmişte, bu anayasanın kendisi hayata girebilecek mi? Yani uygulama alanı bulabilecek mi?

Partilerin bazı konularda birbirine bu kadar zıt düşündüklerini biliyoruz. Bu nedenle yeni bir anayasanın hayata geçirilmesinin çok zor olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Gelelim hikâyenin aslına; TBMM Uzlaşma Komisyonu bünyesinde oluşturulan ve AKP'den Ahmet İyimaya, CHP'den Süheyl Batum, MHP'den Oktay Öztürk ile BDP'den Sırrı Süreyya Önder'in görev yaptığı yazım alt komisyonu dünkü toplantısında, “Çalışma, sosyal güvenlik ve adil ücret hakkı” ile “Devletin Ekonomik ve sosyal görevlerinin sınırı” başlıklı maddeleri ele almışlar.

AKP ve MHP'nin devletin ekonomik ve sosyal yükümlülüklerini “ekonomik yeterliliği ölçüsünde” yerine getirmesini öngören mevcut anayasa hükmünün korunmasını istediği toplantıda, CHP ise devletin, eğitim, sağlık, konut, eğitim haklarıyla ilgili yükümlülüklerinden mali kaynaklarının yetersizliğini ileri sürerek kaçınamayacağının açık biçimde madde metnine yazılmasını talep etti. Taraflar arasında görüş birliği sağlanamayınca konuyla ilgili üst komisyonun karar alması görüşü benimsenmiş.

İş güvenliği ve adil ücret hakkı” maddesinin görüşülmesi sırasında ise partiler arasında sürpriz bir anlaşma sağlanmış. BDP'nin asgari ücretin vergi dışı bırakılması önerisine AKP, CHP ve MHP'nin de destek vermesiyle, “asgari ücretten vergi alınmaz” hükmü yeni anayasa metnine girmiş. Komisyonda, “Herkes çalışma, dinlenme, insan onur ve haysiyetine uygun yaşam sürdürmesini sağlayacak düzeyde bir adil ücret hakkına sahiptir. Hiç kimse yaşına ve gücüne aykırı işte çalıştırılamaz. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adil bir ücret elde etmek, sosyal yardımlardan yararlanmak, yaşam düzeyini yükseltmek ve çalışanları ve işsizleri korumak, işsizliği önlemeye elverişli bir ekonomik ortam yaratmak, iş güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri alır. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ekonomik durumu göz önünde bulundurulur. Asgari ücretten vergi alınamaz” fıkraları üzerinde mutabakat sağlanmış.

Bildiğiniz gibi; brüt asgari ücret 940.50 lira, neti 739.79 lira.

Asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. (Vergi ve sosyal güvenlik kesintileri toplamı)

Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor.

Peki, bu kime yarayacak?

125 lira işçiye mi verilecek, işverende mi kalacak yoksa iki taraf arasında paylaştırılacak mı? Bunların cevabını devletin izleyeceği politika belirleyecek.

Yani sizin anlayacağınız asgari ücretten vergi alınmazken, asgari ücrette bir artış olmayacak gibi görünüyor. O zaman, asgari ücretten vergi alınmış, alınmamış ne önemi var.

Benden kesilen bir verginin alınmayacak olması, o paranın benim cebimde kalması anlamı taşımıyor mu?

Bana ait bir parayı bir başkasının kullanması ne kadar demokratik ve ekonomik?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnanılmayacak kadar güzel bir haber. Umarım gerçekleştiğini de görürüz. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 27.09.2012 17:58
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Güzel de, bu bir show! Asgari ücretin Anayasaya girmesi mi gerekiyor. Bir kanun maddesi ile yapılabilecek iş. Selamlar, saygılar...  28.09.2012 14:12
 

Merhaba Mesut bey. Aman diyorum. Ne arabın yüzü nede şamın şekeri. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.09.2012 14:08
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Arabın yüzünü bilemem ama Şam'ın şekeri tükendi!Selamlar, saygılar...  21.09.2012 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2628
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster