Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '19

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
77
 

Atatürk'ü Sözde Değil; Özde Sevmek

Geçtiğimiz Pazar günü 10 Kasım Atamızın 81.ölüm yıl dönümüydü, bu nedenle bu haftaki köşe yazımı Ulu Önderimiz Atamıza ayırdım. 10 kasım bütün yurtta, dış temsilciliklerimizde ve ülkelerde anıldı. 10 Kasım 1938 yılı Atamızın aramızdan bedenen ayrılışının 81.yılında onu artık ağlayarak ahla-vahla değil, devrimlerini kurduğu Türkiye Cumhuriyetini ilelebet sahip çıkarak, sözde değil özde anacak ve yaşatacağız. Günümüzde Ulu Önder Atamızı kıymetini daha çok anlar olduk. Geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramında ve bu 10 Kasımda halkımız ona koştu, Anıtkabir doldu taştı, ziyaretler geç saatlere kadar devam etti.

Her yıl olduğu gibi 10 Kasım Saat: 9,05 geçe sirenler çaldı, ülkemizin her köşesinde törenlerle anıldı. Üstüne basa basa söylüyorum. Bu anmalar sözde değil, özde olmalıdır. Maalesef Atamızın devrimlerini küçümseyen, anlamak istemeyenler hep olmuştur. Anayasamız değişmez maddeleri çerçevesinde halkımız Atamızın kurduğu Türkiye Cumhuriyetini hep koruyacak ve yaşatacaktır.

Atamız dış devletlerde Dünya dehası olarak kabul edilmiştir. O devrimleri ile bilime, kültüre ve sanata her konuda sahip çıkmıştır. Güney Kore'de sabah haberlerini sunan spiker Atamıza saygısından ayakta haberleri vermiş, saygısını göstermiştir.

Dünya Devletleri onu tanımış, bir dünya dehası olarak kabul etmiştir. Bugün ülkemizin her köşesinde Atamızın, heykeli ve büstleri vardır, baktıkça onu asla unutturmayacağız.

Dünya şehirlerinde Ulu Önderimiz Mustafa kemal Atatürk'ün heykeli, büstü, park ve caddelere adı vardır.

İşte o dünya şehir ve ülkeleri:

Bişkek/Kırgızistan - Mexico City/Meksika -  Washington/ABD - Santiago/Şili - Havana/Küba - Wakayama/Japonya - Yeni Delhi/Hindistan - Budapeşte /Macaristan - Astana/Kazakistan - Albany/Avustralya - Bükreş/Romanya - Amsterdam/Hollanda - Karlsbad/Çekya - Kabil/Afganistan - Sidney/Avustralya -  Aşkabat/Türkmenistan - Wroclaw/Polonya - Vise/Belçika - Lima/Peru - Sant0 Domingo/Dominik Cumhuriyeti - Welligton/Yeni Zelanda - Roma/İtalya - Üsküp/Mekadonya - Yehud/İsrail.

Bu Ülke ve şehirler tespit edebildiklerim. Daha başka ülkelerde de mutlaka vardır, olacaktır da...

Bu heykellerin kaidelerinde yazılar da vardır.  İşte bazıları.

İsrail'de; Yehud’da Arkadaş Derneği’nin bahçesinde 2007 yılında yapılan Atatürk anıtında “Türk Milleti ve Türkiye’yi seven İsrail halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır.” sözü yer alıyor.

Amsterdam’da bulunan Atatürk anıtında, hem Hollandaca hem de Türkçe olarak ulu önderin, “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünün yanı sıra birlik ve beraberliği yansıtan ifadeler yer almaktadır.
 
Ulu Önderimiz Atamızı dünya tanımış ve kendilerine örnek almışlardır. Ölümünün 81 yıl dönümde onu asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.
 
Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.
 
Sözlerimi Atamızın bir seslenişi ile bitirmek istiyorum:
 
Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz.
 
Bütün okuyucularıma Saygı ve sevgiler
Abdurrahman Balcılar

Not: Mahalli Espres Aydın Gazetesi için yazdığım bu haftaki köşe yazım.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk'ü sevmek şahsyetiyle alakalı bir gerçek değildir. O'nun Türk Milleti'ne yaptıkları, devletin zor günlerindeki öz verili yaşamı ve kurduğu devletin bu günkü haline getirilerek, milyonların gönüllerine taht kurması olaydır. Atatürk'ü sevmek, insanın doğaya olan aşkı gibidir.Doğal ve içtendir ki bu sevgiyi azaltmak isteyenler genelde çağalmasına vesile olurlar... Zaten içten ve özden sevenler o kadar çok ki bu da yüzyıllara kadar sürecek bir olgudur..

Yalnıztürk 
 02.01.2020 17:24
Cevap :
Sayın Yalnıztürk, Yorumunuz ve de tamamlayıcı açıklamalarınız için çok teşekkürler. Sevgi ve selamlar.  02.01.2020 21:21
 

Merak ediyorum, her 10 Kasım günü saat 9:05 de bütün yurtta sirenlerin çalması veya Atatürk'ün hemen her yerde büst veya heykellerinin dikilmesi "sözde" mi yoksa "özde" mi sevmek kategorisine giriyor? Bence herkesin kendine göre bir "seviş" şekli vardır ve bu şekil kişiden kişiye değişir. Ama asıl sorun Türk halkının bence Atatürk'ü bugün bile hala tam olarak anlayamamış olmasıdır. Bir örnek vermem gerekirse Ata'nın ölümünden hemen sonra CHP tarafından para ve pullarda onun resimleri kaldırılmış ve Milli Şef olarak pazarlanmaya başlanan İsmet İnönü'nün resimleri konmuştur. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 13.11.2019 21:40
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Sevgi ve selamlar. Abdurrahman Balcılar  13.11.2019 22:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2024
Toplam yorum
: 407
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2947
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster