Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

24 Eylül '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1691
 

Atatürkçü düşünce nedir?

Atatürkçü düşünce nedir?
 

alıntıdır


Öncelikle şunu belirtmek isterim.
 
"Atatürkçü" olmak, bir ayrıcalık değildir. İnsana, kendisinden farklı düşünenleri hor görme hakkını vermez. Bilakis bu sıfata layık olma yaklaşımı içinde herkese karşı hoşgörülü olma sorumluluğu getirir.
 
Atatürkçü düşünce; bir spor kulübü taraftarlığı da değildir. Bu nedenle de sadece sıradan bir lokal işletmeciliği duvarları arasına hapsedilmez.
 
Atatürkçü düşünce; Mondros ve Sevr'i yırtıp tarihin çöplüğüne atan ve Ulusal Bağımsızlık savaşımız ve Lozan'la ulusal onurumuzu yücelten düşüncedir.
Atatürkçü düşünce çağdaşlığı, devrimciliği, bağımsızlığı, özgürlüğü ve laik cumhuriyeti savunan düşüncedir.
 
Atatürkçü düşünce; her çeşit dogmatik düşünceye, bağnazlığa, tutuculuğa, gericiliğe, bölücülüğe karşıdır. Her çeşitten terörizmi reddeder. Irkçılığa ve din sömürücülüğüne karşıdır. Ulus ve ülke bütünlüğünü büyük bir kararlılıkla savunur.
Atatürkçü düşünce; insan hakları ve demokrasinin temel güvencesidir. Bu nedenle de inanç ve ibadet özgürlüğünü sonuna kadar savunur.
 
Atatürkçü düşünce; tüm olumsuz koşullara rağmen ulusal bağımsızlık savaşını kazanan, laik Türkiye Cumhuriyetini kuran ve demokrasiyi bizlere armağan eden düşüncedir.
 
Atatürkçü düşünce; aklın ve bilimin önderliğine, yol göstericiliğine inanan, bu nedenle tek kişi egemenliğini ulus egemenliğine dönüştüren düşüncedir.
Yine Atatürkçü düşünce kendisine aklı ve bilimi rehber edinerek; Ümmet-cemaat toplumunu "Ulus", emir kullarını "birey ve yurttaşa",  teokratik-monarşik devlet yapısını, demokratik-çağdaş cumhuriyete dönüştüren düşüncedir.
 
Her ne kadar "Kemalizm için resmi ideoloji ve Kemalistler için "DİNAZOR" yakıştırması yapılırsa yapılsın ben kendimi Atatürkçü olarak tanımlıyorum. Çünkü yurdumu, ulusumu seviyorum. Çağdaşlıktan, bağımsızlıktan yanayım.
 
Ancak, ulus dendiğinde ırkçı ve şoven bir yaklaşımı tüm varlığımla reddediyorum. Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesi Türk sayıyorum. Ayrılıkçılığı benimsemeyen ve gündeme getirmeyen her türlü etnik kimliğe de sevgi ve saygı duyuyorum.
 
Ben ve benim gibi düşünenler çağdaş olanı, haklı olanı savunduğumuzu biliyoruz.
Kemalizm'in getirdiği aydınlanmayı yaşayamamış kimi doğulu ülkelerin içinde bulundukları durumu görüp de "Atatürkçü düşünceye" karşı olmayı da bir türlü anlayamıyorum.
Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Güzel ve öz bir blog yazmışsınız...Atatürk ve devrimleri ve de Atatürk'ün kişiliği ile ilgili olarak yazmış olduğum ve hepsi bir araya getirildiğinde kalın bir kitap oluşturacak sayıda bloğum var...Boş zamanlarınızda onlara bir göz atarsanız sanırım sizin için artı bir bilgi birikimi olur...Selamlar.

cdenizkent 
 25.09.2013 16:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 289
Toplam yorum
: 77
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1079
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster