Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
653
 

ATM'ler "haksız kazanç" kaynağı mı?

ATM'ler "haksız kazanç" kaynağı mı?
 

Son yirmi yılda ‘alışveriş ve ‘ATM’lerde Toplam 13.5  Milyar kez kredi kartı kullanılmıştır Var olan 120 Milyon ‘kredi’ ve ‘banka’ kartı ile işlem yapılmıştır. Kartların ağırlığı ise 550 tonu bulmuştur.

Tüm Dünya’da Bankacılık Sektörünün vazgeçilemez unsuru olan ‘ATM Sistemleri’ ‘küçük tasarruf sahiplerini’ bankadan uzaklaştırmak; bankalar tarafından ‘yüksek mevduat sahiplerine’ ve özellikle ‘VIP Müşterilere’ daha üstün hizmet vermek amacıyla geliştirilmiştir.

‘ATM Sistemleri,’ bankalardaki müşteri yığılmalarını önlemek, müşteri hizmet dolaşımını hızlandırmak için geliştirilmiştir.

ATM’lerin amacı,  hafta sonu, milli, dini bayramlar ile ‘çalışma saatleri’ dışında, ‘acil kredi kullanımı’ ve diğer tüm ‘bankacılık hizmetlerini’ anında ve sıra beklemeden ‘kart sahiplerine’ sunmaktır.

Bazı bankalar, ortak kullanıma açık ATM’lerden yapılan işlemlere uygulanan ‘komisyon oranlarını’ kendi üstlenirken, bazıları tüm maliyeti müşterinin sırtına yüklüyor. ATM’lerde ‘ortak komisyon tarifesi’ de bulunmuyor.      

ATM’lerde ‘ortak nokta’ ve‘altın nokta’ ayırımı 1 Ekim 2009’dan itibaren sona ermiştir. Yeni Sistemde tüm kart kullanıcıları istediği bankanın ATM’sinden işlem yapabilmektedir.

Bankalar kuruldukları günden beri her yıl zamlanarak ‘akreditiflerde,’ ‘para transferlerinde’ olduğu gibi, birbirlerine verdikleri ‘her hizmet’ için komisyon almaktadır.

Böylece ‘Komisyon,’ ‘bankalar arasında komisyon’ olarak ortaya çıkmış oluyor.  

Peki, ABD ve Avrupa Birliği(AB) Ülkelerindeki bankalar ATM yatırımlarını müşterilerine yansıtıyor mu? Kesinlikle, “HAYIR”

Genellikle, yurtdışındaki bankalar kendi ‘kredi’ veya ‘banka’ kartlarını kullanacak olan müşterisine  komisyon ödetmeyi değil; bu yatırımın sağlayacağı verim artışına güveniyorlar.

Türk Bankacılık Sektörü’nde hemen, hemen tüm bankacılar ağız birliği etmiş gibi: “bedava hizmet yok” anlayışına sığınarak müşterilerinden ‘ekstra ücret/komisyon’ tahsil etmek için neden yaratıyorlar.

'Bedava karşılıksız hizmet yok’ söylemi bankacıları kurtaramayacağı gibi; müşterisinin bankacılık hakkındaki ‘tecrübe’ ve ‘bilgi noksanlıklarını’ ‘istismar’ etmek değil midir?

“EVET”

Çünkü müşteri “aldığı hizmetin” KARŞILIĞINI bankasının şubesine ‘vadesiz mevduat hesabı’ olarak önceden yatırmıştır.

“Vadesiz Mevduat Hesabı” bankaların ‘0 maliyetli,’ ‘en gözde’ ve bankacılar tarafından ‘en tercih edilen’ hesaptır.   

Bankacılık Sektöründe“Fayda/maliyet oranı” açısından “kaynak maliyeti” ‘en düşük,’ “optimum noktası” üstünde ”Fayda” sağlayan bir mevduat hesabından bankaların ‘ücret/komisyon’  alması  “HAKSIZ KAZANÇ” değil midir?

ATM’ler bankalar için “maliyet düşürücü hizmet” olması nedeniyle, ‘ücret/komisyon’ almak yerine; ATM’lerin ‘sayıları,’ ‘yaygınlığı’  ve ’ulaşılabilirliği’ arttıkça vadesiz mevduatta “PARA TUTMA ORANI” da YÜKSELECEKTİR…

Bankacılar, siz ne yapıyorsunuz?

Müşteriniz hesabından başka banka ATM’si aracılığıyla ‘para çekti’ diye ’tek taraflı’ “CEZA” UYGULUYORSUNUZ. Değil mi?      

 

  

 

         

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi ATM lerde yapılan işlemlerde komisyon alınmakta. Ben de bu komisyonun sistemsel yanını paylaşmak istedim. Hesabınızın bulunduğu bankanın atm sinden başka bir atm den parasal işlem yaptığınızda Merkez Bankası nezdinde bankalar birbirlerine para aktarmış oluyorlar ve bu para aktarımı günlük şubeler cari faiz oranı üzerinden faizleniyor. Bu tutar bsmv eklenerek de yuvarlanarak bireysel müşteriye yansıtılıyor. Bankalar 2008 yılından itibaren faiz kazancından daha çok faiz dışı faaliyet gelirlerine yöneldiler. Bunun sebebi de şube ve çalışan sayılarını arttırmaları ve yatırım maliyetlerinin artık çok yüksek tutarlara ulaşması. Farkındaysanız Türkiye'de bulunan bankaların çoğu yabancı sermayeli bankalar ve bu bankalar da yurtdışındaki sermayelerini ülkeye aktarmak ve faiz karlarından da bu maliyetleri karşılamak istemiyorlar. Bu sebep ile oluşan her türlü maliyeti tüketiciye yüklüyorlar. Birkaç yıl içinde çok daha fazla komisyon ortaya çıkacak...

Onur Senol 
 06.06.2012 9:40
Cevap :
Yapıcı ve 'cooperative' yorumunuz için teşekkür ederim.ATM'LRİN ÇIKIŞ NOKTASI; TÜKETİCİNİ "SIFIR" MALİYET İLE HİZMET KALİTESİNİ YÜKSELTMEK,HIZLANDIRMAK İDİ.Son yıllarda azı gemiye aldılar. Toplam maliyetler içinde dijital ve diğer teknik yatırım maliyetleri artarken; benim gözlemleri doğrultusunda personel çalışma saatleri sınırlandırılmaktadır.Örneğin İzmir'de ticari etkinlikleri nedeniyle , ülkenin ilk Beşteki iki büyük bankası kadrolu çalışanını"part time" olarak çalışmaktadırlar. Saygılarımla,   07.06.2012 10:08
 

Yazdıklarınızda çok haklısınız. ATM lerin sahibi kim. Bankalar. Banka nedir diye baktığımızda temel olan yasal tefeci olduğu gerçeğidir. Bu yasal tefeci sistemi destekleyen kim diye bakarız. Faiz haramdır diyen. Ülkemde tezatlar örneklerinden biridir bugerçek. Saygılarımla...

hssensoz 
 31.05.2012 18:51
Cevap :
Öncelikle yazımı destekleyen yorumunuza teşekkür ediyorum.Beni izlemeye devam ederseniz;yakınlarda bir yazımda "kamu otoritelerini," TBB, BDDK ve Bankaların kendilerini bu konuda göreve davet edeceğim. Saygılarımla,  01.06.2012 17:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 879
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster