Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '11

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
650
 

Avuç içi damar haritası ile tedavi geliyor

Avuç içi damar haritası ile tedavi geliyor
 

Daha yeni duyduğumuz, yeni karşılaştığımız teknolojik yenilikler bir bakıyoruz  çok geçmeden günlük hayatımızın ayrılmaz bir paçası oluvermiş. Örneğin çok değil bundan 10-15 beş yıl önce güvenlik kavramı hayatımızda bu kadar yer etmemişti.

11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Amerika’da başlayan güvenlik hassasiyeti dalga dalga bütün dünyaya yayıldı. Bu olaydan sonra ard arda özel güvenlik şirketleri kurulur oldu. Amerikan gümrük ticari geçişleri kuralları değişti.

Eskiden ülkemizde mahalla bekçileri vardı, sonra kamu kuruluşlarının bekçileri, daha sonra da kamu kuruluşlarının güvenlik görevlileri geldi. Sonra da fabrikalara kanunla özel güvenlik görevlilerinin istihdamı sağlandı. Akabinde özel güvenlik görevlileri alışveriş merkezlerine, sitelere, statlara, hastanaelere vbg. girmeye başladılar ve artık hayatın her alanında olmazsa olmaz elemanlarından biri oldular.

Özel sektör geliştikçe özel sektörün özel güvenlik ihtiyacı da gelişti ve karşımızda devasa bir güvenlik sektörünü buluverdik. Tabii sektörün sadece elemanı yoktu, giysi, kelepçe, job, bayıltıcı sprey, telsiz, silah, güvenlik kamerası gibi iş aletleri sektörü de gelişti. Bankalar ve devlet daireleri de bilişim güvenliğine epey önem vermeye başladılar. Vatandaş adeta internetten bankaya girmek için şifre manyağı oldu. Her ay yeni şifre girme durumu şifre konusunda insanları daha da hassaslaştırdı. Sonunda şifre tutma sorunu, güvenliğin bir adım daha ilerisi için cep telefonları ile de kombinasyonlara yöneldi.

Ve son olarak şimdi bankalar güvenliği daha da ileri noktalara taşımak için yeni yeni biyometrik tekniklere yönelmeye başladılar. Bugün örneğin bazı bankamatikler parmak tanıma sistemleri ile çalışıyor. Bu sistemlere biyometrik sistemler deniyor. Biyometrik; "insan tanımlama" olarak tanımlanıyor. Kişinin sadece kendisinin sahip olduğu, kendisi olduğunu kanıtlamaya yarayan, değiştirilemez ve ayırt edici bir özellik olan "insanın fizyolojik özelliklerinin tanınması prensibi" ile çalışır.

Örneğin, parmak izi, yüz tanıma, iris tanıma, retina tanıma, kızıl ötesi yüz ve el damar termogramı,  ses tanıma, el ve parmak geometrisi vbg. biyometrik sistemler bugün %100 güvenilirlikle çalışmaktadır. Özellikle güvenliğin yüksek derecede ihtiyaç olduğu havaalanları, ordu, yazılım şirketleri, yüksek teknoloji şirketleri gibi yerlerin girişlerinde bu biyometrik sistemlerin kullanımı oldukça yaygındır. Şimdi bu alana yeni aktörler katılmaya başlayacakmış.

Aşağıdaki habere göre suistimalleri önlemek için artık sağlık kuruluşlarında "avuç içi damar haritası ile muayene" dönemi başlatılacakmış. Sağlık hizmet faturalarının gerçeği yansıtması ve suistimalleri engellemek adına bu sistem kullanılacakmış. Bu sistem önce özel hastanelerde daha sonra da sağlık bakanlığının hastanelerinde uygulanacakmış. TC Kimlik numarası uygulamasından sonra bence teknolojiyi kullanma adına güzel bir ileri hamle olacak.

Hem bu sistem uygulandığında dünyada ilk örnek olacakmış. İşte hepimizin özlemle beklediği şey de bu. Dünyada üretilmiş bilgiyi bu topraklarda kendi insanımız için uygulamak ve bunu geliştirmek ve ülkemize katma değer yaratmak.  

**

"Avuç içi damar haritası ile muayene" geliyor


14 Aralık 2011 Çarşamba 13:15

ANKARA -AA- TC kimlik numarası ile muayene olunabilen sağlık sisteminde suiistimallerin ortadan kaldırılması, hastaneye gitmediği halde gitmiş gibi gösterilip üretilen sağlık hizmet faturalarının önlenebilmesi için "avuç içi damar haritası ile muayene" sistemi, 2012
yılının ikinci yarısında uygulamaya girecek. Sistem, ilk olarak özel hastanelerde, daha sonra üniversite ve son olarak Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde uygulanacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Karaşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin sağlık hizmetinden yararlanabilmesi, kaliteli ve doğru bir hizmet verilebilmesi için Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik
Kurumu, Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıkların çalışma yaptığını, daha iyi ve daha kaliteli sa ğlık hizmetini amaçladıklarını söyledi. Sağlık karnesi ile muayeneyi yıllar önce kaldırdıklarını, onun yerine TC kimlik numarası ile muayene kolaylığı getirdiklerini belirten Karaşen, şimdi bazı kişilerin başkasının kimlik kartıyla muayene
şeklinde suiistimallerde bulunduğunu ifade etti. Karaşen, ayrıca "Yapılan incelemelerde, hasta gitmese de TC kimlik numarası kullanılarak muayene, tetkik veya tedavi yapılmış gibi faturalar çıkıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor" dedi.

-"Dünyada ilk olacak"-

Yeni bir sistemle suiistimallerin önüne geçilebileceğini anlatan Karaşen, "Yeni sistem dünyada da belki bir ilk olacak" dedi. Karaşen, yeni sisteme göre vatandaşların muayene olmadan ya da tetkik yaptırmadan önce mutlaka sağlık hizmeti alacağı kuruma gideceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Burada avuç içindeki haritasını okutturacak ve kimlik bilgileri ile kontrol yapılacak. İlk müracaatta avuç içindeki damar haritası rakamsal kodlara dönüşerek veri tabanına aktarılacak ve bunun karşılığındaki kimlik bilgileri daha sonraki müracaatlarda kimlik
doğrulaması yapılarak muayene için provizyon verilecek."

-En son Sağlık Bakanlığı hastanelerinde uygulanacak-

Farklı kişilerin kimlik numarası ile muayene olan hatta doğum yapanlara rastlandığını, doğan çocuğun hukuki olarak kime ait olduğu gibi sorunlarla bile karşılaşıldığına dikkati çeken Karaşen, "avuç içi damar haritası okutma sisteminin 2012 yılının ikinci yarısında"
 uygulamaya gireceğini söyledi. Karaşen, "Çünkü, bununla ilgili hem sistem hem hukuki hem de teknolojik olarak birtakım hazırlıkların yapılması gerekiyor. İlk olarak özel hastanelerden başlamak istiyoruz, daha sonra üniversite hastaneleri ve en son Sağlık Bakanlığı hastanelerine bu uygulamayı getirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.


- Yeşim Sert Karaaslan -

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 637
Toplam yorum
: 160
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1987
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster