Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '08

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
746
 

Ayhan Işık ve trafik

Ayhan Işık ve trafik
 

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün desteğiyle başlatılan trafik haftası etkinlikleri beni bir anda 70’li yıllara götürdü.

1970 yılında Türkiye Trafik Dermeği’nin dört kurucu üyesinden biri oldum. Hatta dernek benim 18 yaşımı bitirmemi bekledi.

Türkiye Trafik Derneği’nin Genel Sekreteri olarak İstanbul’da çok sayıda trafikle ilgili sorunların tartışıldığı platformlarda ilginç ve etkisi yüksek önerilerde ve eylemlerde bulundum.

Başta Akbank ve İş Bankası olmak üzere çeşitli büyük kuruluşlarla işbirliği yaparak, karayolları kenarlarında trafik uyarı levhaları koyduk. İstanbul içinde de sahil yolunda, Tarabya’ya giden yolda, Gümüşsuyu’nda ve çok çeşitli yerlerde bu trafik uyarı panoları halkı uyarıyordu.

Bu panolarda ‘’Evde bekleyenleri düşün’’, ‘’ Fren için daima hazır mısınız’’ Yaşamak için hız kesin’’ gibi sloganlar yazılıydı.

Mobil ve Shell gibi kuruluşlarla işbirliği yaparak yurt dışından getirdiğimiz trafik eğitim filmlerini türkçeleştirerek, okullarda öğrencilere ve halka izlettik.

Ben her ay ‘’Trafik Magazin’’ isimli dergi çıkardım ve editörlüğünü yaptım. Sponsor firmaların katkılarıyla İstanbul’daki okullara bu dergiden çok sayıda dağıttık.

Akbank ile işbirliği yaparak, Akbank’ın ‘’ Trafik Sigortası’’ kampanyasının yayılmasına ve özellikle öğrencilerin sigortalanmasına katkıda bulundum.

Yazdığım ‘’Trafikçi Amca’’ isimli çocuk oyunu İstanbul Trafik Müdürlüğü ve İstanbul Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara tavsiye edildi ve bu oyun büyük bir beğeni ile yıllarca tiyatro sahnelerinde ve okullarda seyredildi.

O yıllarda Sinema’nın Kral’ı olarak bilinen sevgili dostum Ayhan Işık’la beraber okullara giderek trafik eğitimi seminerleri verdik. Okullarına gelen Ayhan Işık’tan trafik konusunda bilgiler almak çocukları hem şaşırtıyor ve sevindiriyordu.

O yıllarda İstanbul’da Vali olan Sayın Namık Kemal Şentürk, trafik konusunda çok büyük destek sağlıyor, her konuda bize katkıda bulunuyordu.

Ankara’da Trafik Hastanesi kurulması konusunda destek verdik ve bu özellikle Sayın Rıdvan Ege’nin büyük çabalarıyla olumlu olarak gerçekleşti.

O zamanın ünlü Trafik Şube Müdürü İhsan Özmen (Süslü İhsan olarak bilinirdi) ile işbirliği için trafik eğitim şube müdürlüğünün çok değerli uzmanları, benim ve derneğin çalışmalarına çok önemli destekler verdiler.

Hürriyet Çocuk Kulübü’nün Sevgili Yıldırım Abisi ile işbirliği yaparak, Hürriyet Gazetesi’nin de katkılarıyla her hafta çocuklarımıza trafik eğitim veriyorduk.

Ne yazık ki; ülkemizde bir avuç yürekli ve sosyal sorumluluk bilincinde olan insanlarla trafik canavarına engel olunamıyor. İnsan egosunun en saldırgan yanı direksiyon başında ortaya çıkıyor ve hem kendisi, hem de başkaları için bir felaket olmaya yol açıyor.

Ben bu alanda yaptığım çok sayıda hizmetler nedeniyle bir vatandaş olarak vicdanen rahatım ve şimdi yeni nesillerin bu işe ön ayak olmaları için dilekte bulunmayı bir görev kabul ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o günden bugüne çok şey değişti ama ne yazıkki genelde olumsuz yönde. oysa bu tarz kampanyalara, çalışmalara, okullarda derslere eskisinden daha çok ihtiyacımız var

beenmaya 
 08.05.2008 14:03
Cevap :
Doğru söylüyorsun canım. Şimdi iş yeni nesillere düşüyor. Yorumun için teşekkürler Sevgilerimle  08.05.2008 23:52
 

ünlülerinden ve İzmir doğumlu. Saygın, dürüst ve sayısız meziyetleri ile örnek gösterebileceğiz eşsiz bir insandı. O'nu tanıyıp ve birlikte güzel çalışmalar yaptığın için ne kadar mutlu ve gururluysan, biz de bilmediğimiz, yeni öğrendiğimiz bu güzel özelliklerin ve seni tanıdığımız için mutluyuz. Selamlar, sevgiler.

İlyas Bayram 
 08.05.2008 12:10
Cevap :
Ayhan Işık'la çok güzel sosyal faaliyetlere imza attık. Çok değerli bir insandı. Onu bu vesileyle yine andık. Yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle  08.05.2008 23:54
 

Ne güzel çalışmaların varmış ki o dönemler trafik böyle yoğun değildi... Keşke şimdi de bu tip çalışmalar olsaydı... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 08.05.2008 0:59
Cevap :
18 yaşımdan beri her toplumsal soruna salt şikayet ederek değil, eylem yaparak çözüm aradım Sema'cım. O nedenle bugün çok huzurlu ve rahatım. Darısı diğer arkadaşlarımın başına diyorum ve özellikle hatıra ormanı oluşturan arkadaşlarımı örnek bireyler olarakı kutluyorum. Sevgilerimle  08.05.2008 9:01
 

Bülent Bey yaptıklarınız çok güzel şeyler.Vicdanınızı rahat tutunuz efendim.Gerçekten okurken çok sevindim bu yazdıklarınıza.Ne kadar faydalı şeyler yapmışsınız.Sizin gibi insanlar sayesinde ilerleme kaydediyor bu ülke.Allah sizin gibi faydalı insanları başımızdan eksik etmesin efendim.Fakat sizinde bahsettiğiniz gibi direksiyon başına geçen kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor.Sürücü kurslarının sıkı denetlenmesi gerekiyor.Ehliyet parayla dağıtılır duruma geldi.İşe gidip gelirken acemi şoförlere çarpmamak için çok dikkat ediyorum ve eve gelene kadar yoruluyorum inanın.Sürücü kursları revizyondan geçmeli diye düşünüyorum.A.Işığı'da sayenizde anmış olduk.Nur içinde yatsın inşallah.Saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 08.05.2008 0:47
Cevap :
Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz ve tespitleriniz için. Ülkemiz sorunları sadece konuşan ve tartışanları değil, çözüm üretmek için eylem yapanları bekliyor. Sevgilerimle  08.05.2008 23:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster