Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3152
 

Aynur Doğan; bir Kürt kızı ama bizim sanatçımız.

Aynur Doğan; bir Kürt kızı ama bizim sanatçımız.
 

Türküler değil silahları protesto edelim.


Aynur Doğan bir Kürt sanatçısı, ama aynı zamanda Türkiye Cumhuriyet vatandaşı, yani bizim insanımız. Hem de çok etkileyici bir ses ve iyi bir şarkıcı. Bu ülkede birçok etnik kökenli halk yaşıyor ve bizim de tek amacımız aynı çatı altında kardeşçe yaşamak olmalı iken olası her terör saldırısında Kürt sanatçıları protesto edip aşağılıyoruz. 

Terör saldırısını tabii ki şuurlu bir insan olarak esefle kınıyorum. Şehitlerimize hepimiz yanıyoruz, ağlıyoruz. Ancak Kürt olmaktan başka bir suçu olmayan, eline şimdiye kadar silah almayan ve pkk terör örgütü ile hiçbir teması olmayan Aynur gibi sanatçıları protesto etmek, konserlerinde üzerine minderleri fırlatmak, yuhalamak ya da konseri terk etmek neye hizmet edecek? Kürtçe şarkı okunduğu sırada bir grubun kalkıp İstiklal Marşı’nı okuması ne anlama geliyor ki? Sadece faşizan ve ırkçı bir davranış bana göre. 

Aynur Doğan’ın kim olduğu bilinmiyor muydu oraya gelenler tarafından. Aylar öncesi biletler alınmış, sahneye çıkacak şarkıcıyı dinlemek için oraya toplanılmış. Şimdi bu şarkıcıların ne suçu vardı ben anlayamıyorum. Şarkıcı istediği şarkıyı söyler, ister Türkçe ister Kürtçe. Üstelik artık devlet televizyonunda Kürtçe konuşuluyorken. Ben şarkı türkülerle askerleri öldürenler arasında bir paralellik kuramıyorum. Terörün dili olur mu? Her dilde konuşanlar arasında katiller var, teröristler var. Arapça konuşan teröristler de var. Her Arapça konuşanı aşağılıyor muyuz? 

Öldürülen askerlerin arasında Kürt çocukları da vardı. Türk ve Kürt gençleri birlikte pkk ya karşı çarpıştılar ve birlikte öldüler. Cenazeler kaldırılırken Kürt annelerin feryatları da vardı, evlerinden Kürtçe ağıtlar yükseldi. Askerliğini yapan gençler içinde ordumuzda Türk gençleri kadar Kürt gençleri de var. Bunu çok iyi biliyoruz, öyleyse bu ayrımcılık niye ki? Acı hepimizin ortak acısı. Bunun sorumlusu Kürtçe şarkı türkü söyleyen sanatçılar ya da Kürtçe konuşanlar olmamalı. 

Yıllar öncesi Ahmet Kaya’nın maruz kaldığı durum var ortada. Kürtçe klip çekeceğini söylediği için çatallar, kaşıklar havada gezinmişti o gece. Bunları yapanlar da ülkede çok sevilen isimlerdi. Daha sonraları o gece Ahmet Kaya’yı incitenler yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyebildiler. Şimdi Kürtçe türkü de söyleniyor, devletin televizyonunda Kürtçe de konuşuluyor, eskiden yasak olan ne varsa hepsi yapılıyor. 

Vatanımızı, kendi topraklarımızda yüzyıllardır birlikte yaşadığımız Kürt halkından mı koruyoruz, yoksa terör örgütü ile mi savaşıyoruz. Bunun bir ayrımına varalım önce. Terörle Kürtçe dilinin ne alakası var? Bu derece ırkçı faşizan hareketler biz nereye götürecek ki? 

Irkçılığı, kafatasçılığı bir kenara koyup yıllardır neden bir savaş içinde olduğumuzu bir düşünelim. Öncelikli hedef dağa çıkmayı önlemek diye düşünürüm her zaman. Örgütün önünü kesmek, işlevsiz bırakmak, kanın durmasını sağlamak adına barışa odaklanılması, demokratik hamleler yapılması ve linç kültüründen uzaklaşılması gerekiyor artık. 

Yanımızdaki insanın dilinden türküsünden rahatsız olmaktansa, kardeşçe yaşamayı öğrenmemiz gerek. Bir imparatorluk mirası olan ülkemizde herkes dönüp kendi kökenine baksın. Türküleri değil silahları, terörü destekleyenleri ve şiddeti protesto edelim biz.. 

 

Şükran Demirtaş 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tepki göstereceğimiz yerde korkar susarız da, gösterilmeyecek yerde aslan kesiliriz. Güçsüzü gördük mü linç eder, gücün karşısında eğilir bükülür, kıvırtırız. Bu da bu kültürün genetiği galiba. Doğru yerde, doğru tepki göstermeyi öğrendiğimizde barış gelecek oysa. Sevgiyle...

Vildan Sevil 
 25.07.2011 2:23
 

Olayları sizin gibi sağduyu ile yorumlayanları gördükçe sevinç duyuyorum. Öyle ırkçı ve faşizan bir dezenformasyon öğretisine daha doğrusu bombardımanına maruz kalıyoruz ki linç kültürü sanatçıların arasında bile yayılabiliyor. A.Kaya'yı linç edenlerle Aynur Doğan'ı linç edenler sıradan insanlar değil. Hani cahil yapsa cahilliklerine vereceğim ama değil. Saygılar, selamlar.

hazandagüzeldir 
 23.07.2011 20:36
Cevap :
Yorumunuz için gerçekten mutlu oldum. Çok haklısınız. Sıradan insanlar olmadıkları için daha sağduyulu düşünce bekliyor insan ama maalesef ırkçı tavır bütün uluslarda kök salmış durumda. Bizim susmamamız lazım en azından. Sevgiler, selamlar...  24.07.2011 17:34
 

Gerçekten size yakışan çok güzel bir yazı.Kutluyorum Şükran hanım. Benzer duygularla yazdığım " ŞİVAN PERVER AĞITLARI" adlı yazıma bir bakmanızı rica ediyorum.Blogumun 23. sayfasında.

Kerim Korkut 
 19.07.2011 20:49
Cevap :
Teşekkürler beğeniniz için üstadım. Hemen bakıyorum sayfanıza belirttiğiniz yazı için.  19.07.2011 22:16
 

Şükran hanım, uzun yıllar önce İtalya'ya gitmiştim. Sınır kapısında bir otobüs Türke yapılan muamelenin çirkinliğini anlatamam size. Ağca yüzündendi tabii. Bütün Türklere potansiyel terörist gözüyle bakıyorlardı sanki. Aynur Doğan'a yapılan da budur işte. Müziğin evrensel olduğunu bilmeyecek kadar zavallı insanlar var ne yazık ki. Genelleme yapmak, hele ki bir halk için genelleme yapmak ne kadar ilkel bir davranış! Sevgi ve dostlukla...

Tülin Aksoy 
 19.07.2011 17:06
Cevap :
Merhaba Tülin hanım, yaşananlar ortak acımız, ama bunun farkında olmayanlar da var ne yazık ki. Sıralanmış cenazelerin içinde kürt çocuklar da var. Bunu görmüyorlar ama protesto edenler. Koca bir halkı nasıl terörist yerine koyabiliriz. Din dil farkı gözetmeden barış dolu bir ülkede yaşamak hepimizin dileği. Sevgilerimle...  19.07.2011 17:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2998
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster