Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
59487
 

Ayyaş Selim

Ayyaş Selim
 

Kanuni'nin kendisinde sonra tahta geçen şehzadesi II.Selim'in ölümü hakkında bildiğim şuydu:

İçkiye çok düşkün olan ve sarhoş Selim diye bilinen padişah, yine böyle sarhoş bir halde saray hamamında bir cariyeyi kovalarken ayağı kaydı ve düştü, bir kaç gün sonra da geçirdiği beyin sarsıntısından öldü.

Oysa Reşad Ekrem Koçu böyle yazmıyor.

Kulak verelim.

"Sarı değil kumraldı, sarhoş değil ayyaştı. Babasının dördüncü saltanat yılında doğmuştu, tahta oturduğunda kırk iki yaşındaydı. Orta boylu, gri elâ gözlü, vücut yapısı iri kemikli, pazulu, pençeli adamdı. ... değme pehlivanlar çektiği yayı çekemezdi. Veçhen güzel adamdı.

"Gece gündüz içti. Hazinesinden altın ve mücevher taşan bir imparatorun o zevk meclisleri zamanımızın muhayyel sınırları ötesinde, bir peri masalı hayatıdır.

"Kimin, hangi hadisenin tesiri altında kaldı bilinmiyor, 1574 yılında (öldüğü yıl) birden içkiye tövbe etti. Bünyesi alkolikti, sağlığına şiddetli etki yaptı. Hekimler vücudunun alışkın olduğu şaraba muhtaç olduğunu söylemelerine rağmen yeminini bozmadı. O sırada sarayda Mimar Sinan'a muhteşem bir hamam yaptırıyordu, yapıyı görmeye gitti, başı dönerek mermer üzerine düştü, vücudu ağır hırpalandı, bir kaç gün sonra da öldü.

"Hamama yıkanmak için gitiğinde düştüğünü rivayet ederler, hatta bu kazanın hamamda sazlı köçekli bir alem sırasında olduğunu yakıştıranlar da vardır."

Demek ki alkol ve cariyeden değil, bilakis alkolsüzlükten başı dönüp düşmüş II.Selim.

Ben daha önceki bilgimi nereden nasıl edinmişim hatırlamıyorum, ilginç ve magazinsel geldiği için inanmak daha kolay gelmiş sanırım.

Amma, Reşad Ekrem Koçu söylüyorsa doğrudur. Hayatını İstanbul ve Osmanlı tarihine adamış bir tarihçi o. Detaylara önem veren, kılı kırk yaran, bu nedenle başladığı İstanbul Ansikopedisi'ni detaylara fazla yer verdiği için G harfine kadar getirip bitiremeden ölmüş bir tarihçidir.

Hayatını okudum, hüzünlüydü; yalnız ve melankolik bir adam...

Neyse,

II.Selim İstanbul'da ölen ilk padişahmış, tahtta ancak sekiz yıl kalabilmiş.

Arkasında bıraktığı altı şehzadeden en büyüğü Murad tahta çıkmış ondan sonra.

Bu Murad ki, III.Murad diye bilinir. 135 çocuğu olan en uçkuruna düşkün padişahtır.

Mehmet Özcan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

NURTEN HANIM YENI TARIH YAZILARINIZI BEKLİYORUM BENDE ANTİK SAVAŞLARA MERAK SARDIM TRUVAYI,KADEŞİ,SPARTAYI OKUYORUM SELAMLAR VE SAYGILAR

Akif Ziya 
 21.01.2013 23:12
Cevap :
Yazacağım Akif bey. Hem okumaktan hem de yazmaktan hoşlanıyorum bu tarihi.   22.01.2013 0:50
 

Merak ediyorum; acaba dünya üzerinde atasından utanan, onları reddeden, çirkin bir şekilde aşağılayan başka bir millet var mı? Bir Fransız, bir Alman yada başka bir devlet. Bizim yaptığımızı yapıyor mu, acaba? Hiç sanmıyorum...Ama biz bu konuda yarışıyoruz. Kardeşim sen yanlarında mıydın? ne demek 130 çocuk... Karalama olduğu öylesine açık ve seçik belli ki; kimi yerde 130 karısı, 110 çocuğu, kimi yerde 130 çocuğu, kiminde de 135 çocuk. Madem kasıtlı yapıyorsunuz şunu ortada birleştirin de tek bilgi olsun.. Ayıptır, yazıktır hiç yakıştıramıyorum...

Hanife MERT 
 21.01.2013 21:49
 

Osmanlıda şehzadeler öldurmek mubah olduğu için,şehzadeler ölüm sırası beklemek ve yalnız yaşamkatan dolayı akıl sağlıkları ruh sağlıkları çoğunun bozuktur.Selımın ve çok padişahın şarap düşkunlüğünün altında bu korkular var.Benım anlamdığım Muhteşem süleyman nasıl olurda dedikodu ve sahte mektupları sorgulatmadan cıhan genci aklıllı cesur şehzade mustafayı oğlunu boğdurdu.Sarı selımle osmanlının çöküşü başladı selamlarımla

Akif Ziya 
 21.01.2013 8:20
Cevap :
Kesinlikle öyle, gerileme dönemi Kanuni'den sonra II.Selim'le başlar. Eğer şehzade Mustafa'nın kaderi değiştirilmeseydi bence çok daha farklı bir tarih yazılacaktı. Kanuni'nin hatası çok büyük, akıl alır gibi değil. Sen ki Cihan padişahısın, devletin sınırlarını kat kat genişletmişsin, bir askeri dehasın. Ama işte oğlunu idam ettirerek hepsi siliniyor gidiyor. Bence... Akif bey teşekkürler, selâmlar.  21.01.2013 21:17
 

Ecdat mecdat bir yana. Adam içmiş,içmiş ayyaş olduktan sonra vazgeçmiş. Sonrada hamam inşaatını gezerken ayılmanın verdiği sarhoşlukla düşüp ölmüş. Sekiz sene ülkesini mi yönetmiş,yoksa kişisel saltanat mı sürmüş? Kendisinden sonra gelen padişah,Osmanlı'nın nüfusunu arttırmak için 135 çocuk yapmış.Kaç kadından? Kimse kusura bakmasın, benim padişahım filan yok. Osmanlı hayranlığım hiç yok. Selamlar sevgiler.

Ş ODABAŞI 
 20.01.2013 11:40
Cevap :
Osmanlı hayranlığı bende hiç yok sayın Odabaşı. Benim tarihe ve geçmişimize ilgim var ve Osmanlı'nın özellikle gerileme dönemini, bu duruma nasıl gelindiğini merak ediyorum ve okuyorum. Adamların türbelerine doluşuyor insanlar ve ellerini açıp gözyaşlarıyla dua ediyorlar. Sanırsın bir ermişe dua ediyorlar. Selâmlar.  21.01.2013 21:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 952
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster