Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
647
 

Başkaldırıyorum! Öyleyse varım. Reddi ödül.

Başkaldırıyorum! Öyleyse varım. Reddi ödül.
 

Resim: Alıntı


Bir haber okudum. Kokuşmuşluğa, çirkefliğe, artık tek değer olarak görülen paraya vurulmuş en önemli darbe, tokat bana göre.

Ben de yapmayı çok isterdim açıkçası. Yapıyorum gerçi de! Kendi çapımda. Ufak. Bu denli önemli, değerli ve ses getiren bir başkaldırı değil benim başkaldırım. İsyanım.

Fakat küçük, küçücük olsa da, bir başına da kalsa insan, herkes kendinin ya da evrenin, insanlığın doğrularına, çıkarlarına uymadığı takdirde her türlü ödülü reddedebilmeli. Reddedebilmeli ki; aslında ve arka planda, kendinin, sadece kendinin reklamı peşinde koşan bu tür şaklabanların, hilebazların, sahtekârların maskesini düşürebilsin, yerin dibine sokabilsin! İnanın ki; çok, çok şey değişirdi insan hayatında ve dünyada.

Ne güzel ya… Ne güzel! Sizin bir milyon dolarınızı filan istemiyorum. Kirli paranızı istemiyorum. Alın onu başınıza çalın demek. Diyebilmek!

Aslında ders alınacak çok şey var ki! Yüzyılın problemini çözen ve ödül olarak verilmek istenen 1 milyon dolarlık ödülü elinin tersiyle iten, itebilen (!) 44 yaşındaki Rus matematikçi Doktor Grigory Perelman’ ın bu onurlu davranışının arkasında. Çözebilene, görebilene, anlayabilene tabii ki...

Siz kimsiniz ya? Siz kimsiniz ki beni satın alabileceğinizi düşünüyorsunuz demenin diğer adı değilse nedir bu? Ve işte bu! Bu olmalı gerektiğinde insan olabilmenin yegane temeli.

Sen 2003’ de problemi çöz, yedi yıldır onaylanmasını bekle, şimdi de dalga geçer gibi bir milyon dolar ödül ver ya da teklif et. Aferin sana Grigory Perelman. Dedemden kalma altın değerinde bir aferin sana.

Bir milyon doları alsa ne olacaktı ki hem. Düne kadar onun varlığının bile farkında olmayanlar, yolda görseler selam vermeyecek olanlar, onu bir masa bir sandalyeye mahkum edenlerden neden böyle bir ödül alsındı ki… Şimdi mi fark etmişlerdi çok zeki ya da değerli olduğunu.

Belki de bilmeden ona iyilik etmişlerdi. Şurası bir gerçek ki; dünyada devrim yapanlar, önemli başarılara imza atanlar, dünyanın kaderini değiştirenler, dünya nimetlerini sonuna kadar kullanan, sahip olan, onu elinde tutanlar değil, böylesine sefil bir hayatı bilerek ve isteyerek seçenlerdir. Parası var diye askerlik bile yapmayanların bu dünyaya ve insanlığa ne gibi bir yararı olabilir, ne verebilirler ki…

Eyyy! Beni daha düne kadar anlamayan, yok sayan sen. Bil ki! Bunu senin için yapmadım ben. Sadece ahmaklığını anla diye de yapmadım. Dünyayı, evreni, içindekileri ve dışındakileri sevdiğim, düşündüğüm, önemsediğim için yaptım. İnsanlık için yaptım. O bir milyon doları al sen şimdi, en müstesna yerinde sakla. Ama bana bulaşma (!) demektir aynı zamanda bunun diğer adı.

Öyle ya…

Belki de Grigory Perelman, o bir milyon doları alsa, bir milyon doları bulmanın sarhoşluğu ile kendinden geçip, beş dakika sonra bir trenin altında kalıp hayatını kaybedecekti… Oysa onu buraya getiren, ne zenginliği, ne şimdiye kadar kimsenin umurunda olmayan varlığı idi... Neden sahip olduklarını kaybetsindi ki…

O yüz yıldır çözülemeyen bir problemin mucidi değildi şimdi sadece, bir milyon dolarlık ödülü reddetmiş biri olarak, canınız cehenneme diyen yüzyılın mucidiydi. Bundan büyük mutluluk var mıydı ki… Varsa! … Ne ola ki?

Alın o zaman. Paranızı başınıza çalın. Ahmaklar!

100 yıllık sır!

http://www.milliyet.com.tr/dunya-turu/dunya/galerihaber/24.03.2010/1215256/default.htm?ver=59

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğrusu Matematiği severim. Eğitim hayatımda da matematikle aram hep iyi olmuştur. Belki iyi bir eğitim alsaydım matematikçi olabilirdim. Ama doğrusu sözü geçen matematikçinin duruşunu sergileyebilirmiydim doğrusu o konuda kendimden şüpheliyim. Çok onurlu ve adeta dünyaya meydan okuyan duruş. 1 milyon dolar için bizim edebiyatçıların davranışlarını görünce aradaki farkı anlıyorsunuz. Saygılar.

Ali İhsan UĞUZ 
 29.03.2010 16:55
Cevap :
Para gelir geçer. Önemli olan insanlıktır duruştur. Tabii ki herkesten bu duruşu beklemek fazla iyimserlik olur. Sevgiler  29.03.2010 20:20
 

sivrisinek saz,......:) Anlamayana milyon dolarlar az,Aynur'cuğum selam ve sevgimle...

Şerife Mutlu 
 28.03.2010 12:39
Cevap :
Selam ve sevgiler Şerife Hanım. Teşekkürler ziyaret için.  28.03.2010 14:44
 

Tekrr merhaba...O ne soz hanimefendi.Ben size hicbir ithamda bulunmadim.Tam tersine yaziniz son derece guzel ve tamamen katiliyorum. Paranoyak atfi size degildi.Bir yorumcu arkadasimiz 7 sene beklendi (3 sene 7 degil) formul kullanildi ve dogru oldugunu sonra acikladilar demis ve tuhaf denebilecek dusunceler atmis ortaya. Tabiki turlu hilelerin dondugu sermaye cevrelerinde hersey olabilir.Ancak bu akademik konuda bu kadar onemli bir formulun 3 sene onay icin incelenmesi son derece dogal.Yani kas yapayim derken goz cikartmak da diyebiliriz buna.Paranoya dedigim bu yorum icindi.Size tekrar saygilar.Hoscakalin.

David Auget 
 27.03.2010 23:18
Cevap :
Ben ortada kaldım şimdi. Ne diyeceğimi bilemiyorum fakat. Cümle kime söylenirse söylensin takdir edersiniz ki pek hoş değil. Mehmet Bey' in iddiası konusunda bir şey diyemeyeceğim. Kendisine de anlamadığımı, şaşırdığımı ifade etmiştim. Haberi yapan ben değilim sonuçta. Haberi yapanlar araştırmıştır heralde. Yalan haber yapacak değiller ya... Her neyse açıklama için teşekkür ederim. Cümle yarım kalınca yanlış anlaşılmalara neden oldu. Bu da bir tür paranoya sayılabilir tabii. :)) Sağlıcakla  28.03.2010 14:43
 

Tv.de o haberle ilgili izleyince keyif ötesi hazlar aldım ve bu bir insanlık dersi dedim kendime... Sevgimle.

Olgun Ekinci 
 25.03.2010 15:00
Cevap :
Haklısınız Olgun Bey. İnsan bazı değerlerini, insanlığını kaybetmemesini istiyor, diliyor insanlığın. Sevgiler  26.03.2010 0:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 6100
Toplam mesaj
: 564
Ort. okunma sayısı
: 1487
Kayıt tarihi
: 19.01.07
 
 

Bir on dört mart sabahı güneş henüz arz-ı endam ederken üzeri yongalarla kaplı, küçük pencereli, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster