Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
521
 

Ben çocukken

Ben çocukken babam pantolonun arka cebinde daima bir file taşırdı. Birçok aile reisi de öyle yapardı. Bu fileler haftada bir veya 15 günde bir sabunla yıkanırdı ve simsiyah kir akardı. Bir de fileyle beraber küçük bir yumak halinde sicim veya ip taşınırdı. Sanırım arada sırada o da bir işe yarıyordu.

Ben çocukken Ankara Konya otobüsle 6-7 saat alırdı. Otobüs her yolculukta en az bir defa bozulur, en az bir defa da lastik patlardı. Her otobüste şöförden başka mutlaka bir de şöför muavini olurdu. Hem şöför hem de muavin tamirden anlarlardı. Araba bozulduğunda veya lastik patladığında tamiri kendileri yaparlardı. Bu tamirat bazen 15 dakika, bazen bir saat bazen iki saat sürerdi. Yolcuların gıkı çıkmazdı. Araba tamir olupda tekrar hareket ettiğinde yolcuların keyfine diyecek olmazdı. Bir de her nedense, belki trafik yüzünden, belki karşı firmalarla olan rekabet yüzünden belki yolcu alma sebebiyle bazen diğer otobüslerin şöförleriyle kavga çıkardı. Tabi yolcular kendi şöförlerinin tarafını tutardı. Şöförlerde, bıçkın, iri yarı, yahut güçlü kuvvetli olurlardı.

Ben çocukken şöförün yan tarafındaki koltuklara şöför mahalli denirdi. Nedense şöför mahalli kıymetli bir yerdi. “Hem şöför mahalli, hem gidiş dönüş, hem elli kuruş olmaz” lafı o zamanlardan veya daha eskilerden kalmış olsa gerek .

Ben çocukken uçağa tayyare denirdi. Mesela sabah gelenler, “ilk tayyareyle geldim”, derlerdi.

Ben çocukken annem puf böreği yapardı, pazar sabahları. Yağda kızartırdı ama yağ emdirmezdi. Böyle yarım ay şeklinde olurdu, puf diye kabarırdı. Reçelle ve çayla çok güzel olurdu.

Ben çocukken annem un helvası yapardı, palize yapardı, patates köftesi yapardı, halep dolması yapardı, arabaşı yapardı. Siz arabaşı nedir bilirmisiniz? Başka bir yazıda anlatırım size.

Ben çocukken mor binlikler vardı. Bu mor binliklerin yüzünü görmüş olanlar çok azdı. Güzel bir bangonottu. Ağır paraydı, asil paraydı.

İşte size ordan burdan biraz nostalji yaptım. Sürçü lisan ettiysem affola.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın yazarım; cevabınız için teşekkür ederim.Her cumartesi akşamı saat 21:00 de başlayan ''emineyle dörtmevsim'' adlı programımı dinlemek çok kolay google da sadece ''engelsiz gazete '' yazarak hem gazeteye ulaşmış olacaksınız hemde radyo açılacak.Bu engelli arkadaşlarımıza yönelik , onları motive etmek amaçlı hazırlanan ve gönüllü bir çalışma böyle bir organizasyonun içinde olmak çok gurur verici bir sosyal etkinlik.Ben sadece 1 saat canlı performansımla yayın yapıyorum..şarkılar sohbetler ve gönderilen şiirleri seslendiriyorum.Sizinde dinlemeniz beni mutlu eder ve yazınızı nasıl yorumlayacagımıda dinlemiş olursunuz. saygılar..

Emine Zaimoğlu 
 23.03.2011 19:41
Cevap :
teşekkürler..  24.03.2011 10:03
 

Sayın İnal, bence siz blog yazarlığına iyiden iyiye ısındınız. Bu yazınız tam kıvamında. Üslup olarak çok beğendim, okurken çok keyif aldım. Ayrıca yazdıklarınıza da yüzde yüz katılıyorum. Kadın yuvarlak hatlarıyla kadındır. Mankenler canlı elbise askısı vazifesi görürler, şahsen hiç itibar etmem, dönüp te bakmam. Selam ve saygılarımla.

Güz Özlemi 
 23.03.2011 9:52
Cevap :
burada asabi kedi diye rumuzunuzu görüyorum ama isminizi sayfanızda bulamadım, göremedim, onun için size nasıl hitabedeceğimi bilemedim. İsminizi öğrenmek beni sevindirecek. İlginize ve cesaretlendirmenize içten teşekkür ediyorum. Bu yazıları ben evvelce yazmıştım. Milliyet Blog'u yeni keşfettim ve şimdi birer birer buraya koyuyorum. Yavaş yavaş Milliyet Blog daki diğer yazarları tabi sizden başlamak üzere okuyacağım ve ben de yorumlarımı yazacağım inşallah... adnan inal  23.03.2011 11:46
 

saygı deger yazarım; ne güzel anlattınız ''BEN ÇOCUKKEN'' diye yazdıgınız o güzel geçmişinizi..sizden bir istegim olacak. her hafta engelsiz gazete radyosunda dj lik yapıyorum ve her hafta yeni konular belirliyorum . programa katılan dinleyicilerimle hoş sohbetli saatlerimiz oluyor. Geçen hafta bahardan sohbet ettik bu hafta ise nostaljşi yapalım demiştim.Geçmişe gidelim. Sizin yazınızı okuyunca ve eger sizde izin verirseniz cumartesi akşamı saat 21:00 de ''EMİNEYLE DÖRT MEVSİM'' programımda sizin yazınızı selendirmek istiyorum ve kısaca sizden bahsetmek..Bu kadarmı denk düşer . eger sizinde izniniz olursa ... yazılarınızda başarınız daim olsun. sevgiyle ...

Emine Zaimoğlu 
 22.03.2011 15:05
Cevap :
Emine Hanım çok teşekkürler... özgeçmişinizi okudum. Sizi tanımak benim için bir kazanç, çok mutlu oldum. İnşallah yazılarınızı da birer birer okuyacağım. Tabi ki istediğiniz yazımı istediğiniz radyo proğramınızda istediğiniz gibi seslendirebilir, istediğiniz gibi yorumlarda bulunabilirsiniz. Hatta radyonuzun dalga boyunu bildirirseniz ben de bu Cumartesi proğramınızı takip etmeye çalışırım. Çok teşekkürler. Belki birgün yüzyüze de tanışırız, kimbilir.  23.03.2011 11:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 916
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster