Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
517
 

Ben halkım ve “Cumhurbaşkanını TBMM seçsin,” diyorum

Ben halkım ve “Cumhurbaşkanını TBMM seçsin,” diyorum
 

Cumhurbaşkanını halkın doğrudan seçmesi için Anayasa değişikliği yapmaya çalışanlar, "Ben halkım" ve "Cumhurbaşkanını ben seçmek istemiyorum, " diyemeyeceğimizi sanıyorlar. Eğer ülkemiz, bağımsızlığımız, cumhuriyetimiz, demokrasimiz böyle söylememizi gerektirirse bunu söyleriz. Bunu söylemesi gerektiğini halkımıza anlatırız ve onlar da sandıkta söylerler.

Hiç kimse, “Cumhurbaşkanının halk seçsin mi?" diye referandumda sorduklarında "Herkes evet der, " diye düşünmesin. Ben “hayır” derim, başka hayır diyecekler de çıkar.

Meclis’te Cumhurbaşkanını seçmeyi kolaylaştıran yani 367’den vazgeçilmesini sağlayacak Anayasa değişikliğine de "hayır" derim. Çünkü Cumhurbaşkanı çok kolay seçilmemelidir. Çok kolay seçilmemeli ve uzlaşmadan başka çare kalmamalı. Uzlaşmayı öğrenemeyenleri meclise göndermemek biz halkın görevi olmalı.

Sorun Anayasa’nın 102. maddesinin yeteri kadar açık olmamasıydı. Benim için ve benim gibi düşünenler için son derece açıktı; yani oylamalarda 367 gerekiyordu. Şimdi Anayasa Mahkemesi bunu kesinleştirdi. Artık cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili hiç değişiklik yapmaya gerek kalmadı.

Bu meclis cumhurbaşkanını seçemedi, genel seçime gidildi. Seçimlerden sonra yeni meclis toplanır, onlar da seçmeyi denerler, uzlaşmayı başaramazlarsa biz halk olarak uzlaşmayı başaracak olanları seçeriz, üç ay sonra. Sonuçta biz halk olarak siyasilere uzlaşmayı öğretiriz.

Halkın seçmesine karşıyım. Çünkü ilk turdan sonra ikinci tura kalacak adayların ikinci turda seçilmesinde başka faktörler rol oynayacaktır. İkinci tura kalan adayların seçilme şansları için durum çalışmaları yapmalıyız. Bu durum çalışmaları neden halk oylaması istediklerini çok açık şekilde ortaya çıkaracaktır.

Biz TBMM üyelerini seçelim, TBMM de cumhurbaşkanımızı seçsin, ancak çok kolay seçmesin. Yalnızca bir cumhurbaşkanımız olduğunu unutmayalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki büyük ve onlarca küçük mitinglerde halk "Türkiye laiktir", BİRLEŞİN ve Hükümet istifa diye bağırdı. C:B yi halk seçsin diyen olmadı. Şimdi anlaşılıyor Ankara mitingi öncesi her yeri donattıkları afişler de AKP kurnazlığının bi parçasıymış. O afislere tepki veren halk CB yi halk seçsin diye slogan atsın istediler. Ama bunu diyemiyorlar. Ama halkın daha iyi temsil edileceği meclis istiyoruz. SEÇİM BARAJI neden düşürülmüyor da acele CB seçimi için 2 günde ANAYASA değiştiriliyor? Halk seçiyor ayaklarında yine kendi kumpaslarının peşindeler. Halkın tamamının temsil edildiği bi TBMM nin oylama ve uyuşma ile seçeceği ANAYASA'YA ve VATANINA SAYGILI LAİK bir CUMHURBAŞKANI istiyoruz. Madem kanunlar bu kadar kolay değişiyor daha süreniz var madem o zaman SEÇİM BARAJI'nı düşürün de görelim! DOKUNULMAZLIKLARI kim kaldırıyordu hani? DOKUNULMAZLIKLARI DA KALDIRILMASINI İSTİYORUZ. Bir de şu : Büyük kentlerden yazlıklara nakledilen oyların nasıl boşa gideceği çakılmıştır.

Ezgi Umut 
 12.05.2007 6:37
 

Ben halk olduğumuzdan biraz şüpheliyim.Birine sormak gerek...

Müyesser Saka 
 10.05.2007 23:32
 

"Siyasiler uzlaşmayı başaramazlarsa biz halk olarak uzlaşmayı başaracak olanları seçeriz" diyorsunuz, madem böyle, bu ülkede 57 senedir onlarca seçim yapıldı neden bu halk onu yapamadı? Halk olarak siyasilere uzlaşmayı öğretebileceksek neden bunu bu güne kadar yapamadığımızı da söylermisiniz? Seçim diyoruz, sonra da halkın seçmesine karşı çıkıyoruz. Bu ülkede meclis aylarca cumhurbaşkanı seçemedi, bunları da hatırlamak gerekir. Seçimi zorlaştıracaz da ne olacak? Zaten her şey yeterinden de fazla zor değil mi? Bende cumhurbaşkanını halk seçsin istemiyorum ama halka da zaten güvenmiyorum. Bunu belirtmek istedim sadece. Yani ben seçimden de fazla bir fayda beklemiyorum. Saygılar

Matilla 
 09.05.2007 18:58
 

BEN DE HALKIM VE DİYORUM Kİ ULUS İÇİN, " MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILSIN ". SELAMLAR, ATİLA KARAKULLUKÇU

Atila Karakullukçu 
 08.05.2007 23:47
Cevap :
Çok haklısınız. Hemen kaldırılmalı. Saygılarımla.  09.05.2007 7:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2378
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster