Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Süheyla Çalışkan

http://blog.milliyet.com.tr/haci

20 Ekim '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2254
 

Ben seni böyle bilmezdim Vahdeddin...

Ben seni böyle bilmezdim Vahdeddin...
 

Ben seni böyle bilmezdim


Lise sıralarından hatırlarım seni, okul kitaplarından, MEB’in yazdırdıklarından, son Osmanlı Padişahı Vahdeddin. Uzun uzadıya anlatmazlardı seni, ülkeyi sattı denirdi, İngilizler Fransızlarla oturduğu masalarda, karış karış böldü denirdi. Gençliğin o bütün umursamazlığı içinde kızardım sana, ihanet ettiğin için bu topraklara, benim için hain adam Vahdeddin’din.

Talihsiz bir padişahtın aslında, senden önce gelen yanlışların hesabını ödüyordun sadece.

Ülkemiz, bugün gizli dün aleni emellerini gerçekleştirmeye çalışan değişmez düşmanların gölgesi altındayken, sen eli kolu bağlıyken, güvenmekten vazgeçmedin şanlı askerlerine.

Mustafa Kemal’i sana getirdiklerinde, Anadolu’da bağımsızlık tohumları ekilsin diye, seni uyaranlara önemli olan vatan dedin, hanedan devre dışı kalır riskini önemsemedin.

Cumhuriyetin kurucusu, kurtuluşun önderi o büyük lider Mustafa Kemal’i sen gönderdin.

Ülke kurtuluşa ermeye başlamışken, TBMM kurulmuşken sen aleyhlerine hiçbir şey yapmadın, korkmadın hanedanı kaybetmekten, sürüldüğünde bu topraklardan oyunlara gelmedin, önce ülkem dedin, ülkene hasret öldün. “Hain değilim ben, anlatın onlara”, son sözlerin, şerefine sürülen lekenin temizlenmesiydi isteğin.

Biz bize okuttukları kadar tanıdık seni, isterdik ki her şeyi anlatsınlar olduğu gibi. Şimdi bizim çocuklarımız seni, doğru tanısınlar doğru anlasınlar istiyorum. Osmanlı idaresinde yüzyıllarca yaşamış belki acı çekmiş, belki adil yönetilmiş atalarımızın torunları bizler, tarihin gerçeklerini anlayalım, anlatalım istiyorum.

Son Osmanlı Padişahı Vahdeddin, sen şerefli bir adamdın, ruhun şad olsun…

Ana Kaynakça : “Osmanlı’nın Gizli Tarihi”/İsmail Çolak

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Bu yazınızı, Vahdettin hakkında yazdığınız ikinci yazı kadar tutmadığımı söylemek zorundayım.Bir kere, Vahdettin, Atatürk'ü "git orada yeni bir teşkilatlanma yap ve ülkeyi düşmanlardan kurtarmak için çareler düşün" diye Samsun'a göndermedi. " Git oradaki asayiş sorunlarını hallet de şu İngilizler beni daha fazla rahatsız etmesinler" diye gönderdi. Aleyhteki yorumları dikkate almanızı öneririm. İnsan olarak, Vahdettin'in sizin tabirinizle "naif" olması siyasetteki başarızlığını örtmez. Vatanın kurtarılması için elinden geleni yapmadığı da biliniyor. Teslimiyetçi bir politika izlediği herkes tarafından bilinmektedir. Bu konuda kantarın topuzunu kaçırmamalıdır.Daha dikkatli olunmalıdır. Selamlar.

cdenizkent 
 21.10.2008 13:40
Cevap :
Mareşal Fevzi Çakmak’ın bir anısını yazmak isterim; Mütareke senesinde bir Cuma selamlığında Sultan Vahdettin beni huzuruna kabul etti “Paşa durumu görüyorsunuz, bu işler ancak Anadolu’da teşkilatlanarak kurtarılabilir. “Bana Anadolu’da teşkilat kuracak, memleketi şu karanlık durumdan kurtarabilecek Paşaların bir listesini yapın getirin”dedi.Sonraki Cuma listeyi Sultan’a götürdüm”Paşa, Mustafa Kemal hırsızmıdr?” “Haşa Padişahım”“Beceriksiz, kabiliyetsiz, namussuzmudur?” “Hayır, o hepimizden bilgili, kabiliyetli, dinamiktir” “Öyleyse neden bu listede adı yok?” “Padişahım Mustafa Kemal yenilik, öteden beri Cumhuriyet taraftarıdır”Padişah elindeki kağıdı atar gibi masaya bıraktı, ayağa kalktı dışarıda demirlemiş İngiliz ve Fransız gemilerini göstererk “Paşa, bu gemileri görmek kanıma dokunuyor,Bu memleket kurtulsunda isterse Cumhuriyet olsun,kendine selamla tebliğ ediniz,haftaya Cumaya Mustafa Kemal’i göreceğim”Atatürk’ün silah arkadaşının bu anısı hiç olmazsa Vahdeddin’in kurtuluş mücad  21.10.2008 14:47
 

daha neler dönüyor, bizlere yansıyanlarsa çok daha başka. Rahmetli Ecevit hep savunmuştu Vahdettin'i de, o da öldükten sonra "Ne kadar dürüst siyasetçi" diye anılmadı mı? İyi ki burdasın hoşgeldin aramıza. Sevgilerimle

kevser şekercioğlu akın 
 21.10.2008 0:45
Cevap :
Canım, farklı taraflardan bakmayı becerebildiğin, taraf olmaya çalışmadığın için teşekkürler  21.10.2008 12:43
 

Vahdettin son Osmanlı Mason derneğinin başkanıydı. Yahudiler in Masonluğu

delta SX 
 20.10.2008 23:56
Cevap :
Kim değilki ??? :))  21.10.2008 12:43
 

arkadaş bende senin kadar araştırıyorum geçmiş tarih deyil yakın tarihtir bilmiyen yok vatan hayinidir

gülali mercan mercan 
 20.10.2008 23:34
Cevap :
Sevgili Nazım Hikmet'in vatan hain olduğunu hiç düşünmedim, öyle düşündürenler belki Vahdeddin içinde bunu yapmışlardır yıllar önce...  21.10.2008 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 85
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 536
Kayıt tarihi
: 15.10.08
 
 

Yeni başlangıçlar üzerine sınadı beni Yaradan, altından kalkacak gücü de beceriyi de verdi şükür,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster