Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
399
 

Bencillik mi

Bencillik mi
 

Sevmekde mi bencillik..

İlkel dürtülerimize insan olmanın ağırlığıyla anlam kazandırma sürecinde yüklediğimiz anlamlardan biri mi? Sevmek..

İnsanın hayvana duyduğu sevgi bencilliğin güzel bir örneği bence; Onları yaşamımıza dahil ederken, dar kalıplara sığdırıp, bize bağımlı hale getiriyor, özgürlüklerini ellerinden alıyoruz ve kendimize ait kılıyoruz. Bunun altında herhalde sahip olma egomuz yatıyor.

Bu yanlışı çocuklarımıza da yapıyoruz, sonrada onların bağımsız bireyler olmalarını bekliyoruz, onlar büyüdükçe artık onları taşıyamayacağımızı hissediyoruz ve artık sorumluluk yüklenmelerini bekliyoruz.

Bize itaat etmelerini, bizim normlarımızla yaşamalarını empoze ederken, yaşam donanımlarını, alt yapılarını hazırlamadan sokağa salıyoruz. Adam olsunlar diye..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Esami Hanım... Çoğu aydının, entellektüelin, psikologun göremediği bir hakikati görmüş ve çok güzel (şiirsel) bir dille dillendirmişsiniz. Elinize sağlık.Tebrik ederim. Sevgiler, selamlar. Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 21.02.2007 14:51
 

Ait olma duygusu ,güven duygusu ile orantılıdır diye düşünüyorum...Güvensizlik söz konusu oldugunda sevgi ait olma yada sahiplenme adına kullanılmakta..Çocuklarımız için doğruyu bilsekte yaklaşımlarımızda maalesef yanlış yaklaşımlarımızda oluyor...Elinize sağlık.Hoşçaklın.

Nuray Yetkin 
 19.02.2007 21:28
Cevap :
İlginiz için teşekkür ederim Nuray Hanım.  21.02.2007 0:25
 

Merhaba... Esami hanım, biliyorsunuz efsaneye göre atalarımız cennetten kovulup dünyaya sürüldükleri için buradayız. Bazen, bezgin olduğum zamanlarda dünyayı mahşer yerine benzetiyorum. Sanki herkes can pazarında. O anlarda hayattan bile soğuduğum oluyor. Ama karamsarlığın pençesinden kurtulduğumda, hayatımı zenginleştiren güzel şeyler geliyor aklıma. Bu dünyadan gelip geçtiğime deyecek nadir şeylerden biridir sizinle paylaştıklarım. Ailem, siz, öykü atölyesi ve diğer bir kaç şey. İşte bu nedenle bencilleşiyor insan. kaybetme korkusu sarıyor benliğimizi. Gerisi kendiliğinden geliyor zaten. Biz bu sızıyı yüreğinde taşıyan nadir insanlardanız. Farkındalık arttıkça acı da artıyor. Ölüm anı gelip çatmadan bilgeleşme umuduyla. Sevgiler. (Ahmet'e çok selam)

Ahmet Güüreşçioğlu 
 10.02.2007 0:21
Cevap :
Desteğiniz ve verdiğiniz değer için teşekkür ederim Alinail Bey.  21.02.2007 0:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 354
Kayıt tarihi
: 05.10.06
 
 

1992 yılında resim çalışmalarıma başladım, kadın ressamlar derneği üyesiyim, derneğin 30'u aşkın kar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster