Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '13

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
525
 

Benimle delirir misin?

Dünya yaratıldığı günden bu yana bitmeyen sorun; kadın ve erkek. Adem ile Havva başlattı bu kavgayı. Cenetten kovulmalarına sebep oldu bu kavga, düştüler dünyaya ve o günden beri devam ediyor. İnsanın yaradılış konusu aslında uzak kalmak içindi kadın erkek konusundan. Antik dönemde bile onca filozof hiç değinmediler kadın erkek konusuna. Değindilerse de şöyle ucundan kıyısından, fazla da bulaşmadan. Yoksa başlarına geleceklerini biliyorlardı.

İstanbul Meydan Sahnesi kadın-erkek konusuna dokunmaya karar vermiş. Mine Artu'nun kaleme aldığı "Benimle Delirir Misin" oyunuyla sahneye çıkan Necmi Yapıcı ve Mehtap Bayri, ilk insandan bu yana devam eden çatışmayı ele alıyor.

Oyun kadın ve erkeğin ilk flörtüyle başlayan, arkasından ciddi bir ilişki ve evlilikle devam eden dönemi anlatıyor. Tanıştığı kadına kendini kabul ettirebilmek için her tür numarayı yapan, maskeyi takan erkekle, erkeği avucunun içine alabilmek için herşeyi yapan bir kadın. Ele geçirdikten sonra ise gerçek yüzünü gösteren, kaba saba, acımasız, teknoloji düşkünü erkek ve erkeğini elinde tutup, istediği yöne çevirmeye çalışan kadın. Evlilikleri boyunca çatışan, dövüşen, birbirini değiştirmeye çalışan kadın ve erkek. Ayrılınca yine birbirlerinden başka çareleri olmadığını anlayan, kıymet bilen kadın ile erkek.

Necmi Yapıcı ve Mehtap Bayri oyunda gerçekten çok iyi bütünleşmişler. Oyunun ikinci sezonunda olması ve Anadolu'nun dört bir yanına gitmesi, zaten başarılarını gösteriyor. Sözlü diyalogları dışında, gözle kurdukları bağ, her an birbirlerini tamamlayan, açık ve eksiğe fırsat vermeyen oyunculuklarıyla, seyirciyi ilk andan itibaren avuçlarının içine alıyorlar. Özellikle oyunun açık biçim oynanması, seyirciyle söyleşerek, fikirlerinin alınması interaktif bir oyun olarak sahneye taşınmasını sağlıyor.

Necmi Yapıcı televizyon dizileriyle şöhreti yakalasa da, sahne performansı hepsinden daha iyi. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle her an sahnenin her köşesinde, hatta seyircilerin arasında. İki saatlik oyunun tamamında sahnede olmasına rağmen, enerjisini dengeli kullanarak finale ulaşıyor. Yaratıcı sahne fikirleri, rol arkadaşına saygısı, partnerine de fırsat veren oyunculuğu dikkat çekiyor.

Mehtap Bayri kadınların erkeklerden çektiklerini başarıyla ifade ederken adeta onların sözcüsü oluyor. Partneriyle uyum içinde, kendini iyi ifade ediyor ve başarılı bir performans gösteriyor.

İstanbul Meydan Sahnesi'ne de bir parantez açmadan geçmek olmaz. Özel tiyatroların kıvrım kıvrım kıvrandığı bu dönemde, yapımcı Faruk Sofuoğlu'nun alkışlanacak cesareti ve mücadelesiyle İstanbul Meydan Sahnesi iki oyunla hem İstanbul'u hem de Anadolu'yu dolaşıyor. Uzun süre dolaşması ve alkışlarının bol olması dileğiyle.

Siz de biryerlerde İstanbul Meydan Sahnesi'nin afişini görürseniz, hiç düşünmeden bir bilet alın ve bol bol gülmenin tadını çıkarın. İyi seyirler, 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 394
Kayıt tarihi
: 01.05.12
 
 

Konservatuar mezunu tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve eğitmen. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster